Gintarinės vaistinės“ duomenimis, šių metų balandžio mėnesį vaistinių preparatų nuo peršalimo ligų ir imunitetui stiprinti pardavimai buvo 60 proc. didesni negu tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Šį peršalimo ligų išaugimą siejame su kaukių nusiėmimu. Pandemijos laikotarpiu nosį ir burną dengiančios kaukės mus apsaugojo ne tik nuo COVID-19, bet ir kitų virusų, o jas nusiėmę tapome pažeidžiamesni. Natūralu, kad po dvejus metus trukusių ribojimų norėjome atsipalaiduoti, tačiau šis atsipalaidavimas turi savo kainą“, – komentuoja vaistininkė Zita Janušauskienė.

Zita Janušauskienė
Foto: Organizacijos nuotr.

Ji priduria, kad vien tik kaukių kaltinti nereikėtų, mat oras šiemet irgi neprimena ilgai laukto pavasario – vietoje dieninių saulės ir šilumos vonių reikia tenkintis naktinėmis šalnomis.

„Šiame fronte nieko naujo. Patys į vaistinę ateinantys pacientai prisipažįsta, kad pasižiūrėjus į kalendorių norėjosi nusimesti šiltus paltus ir striukes, o to pasekmė – perštinti gerklė ir sloga. Reikia atminti, nors ir klaidinga manyti, jog vien tik šaltas oras, skersvėjis ar bloga apranga gali sukelti ligas, tinkama apranga visgi yra labai svarbi“, – sako vaistininkė.

Vaistininkė priminė, kad pagrindinės peršalimo ligų priežastys yra virusai, kurie gali komplikuotis bakterinėmis infekcijomis. Susirgs žmogus ar ne, taip pat labai priklauso nuo to, kiek laiko jis praleidžia aplinkoje, kurioje yra virusų, ir nuo imuniteto stiprumo. Įtaką peršalimo ligų atsiradimui taip pat gali turėti ir lėtinės ligos, nesubalansuota mityba, rūkymas ir buvimas aplinkoje, kurioje rūkoma.

Tarp dažniausių peršalimo ligų simptomų, anot Z. Janušauskienės, yra gerklės ir galvos skausmas, slogavimas, žema temperatūra ir pan.

Gerklės skausmas

„Kartu su vaistais jaučiamiems simptomams malšinti ar maisto papildais imunitetui stiprinti neretas taip pat įsigydavo ir greitųjų COVID-19 testų. Nors mūsų gyvenimų pandemija nebestabdo taip, kaip anksčiau, šis virusas niekur neišnyko, tad sumišę dėl juntamos simptomatikos pacientai norėdavo būti tikri, kad neserga koronaviruso infekcija“, – aiškina vaistininkė.

Jos teigimu, nederėtų pamiršti ir to, kad pavasaris – alergijų sezonas. Kai kuriems pacientams peršalimą dar labiau apsunkina būtent sezoninės alergijos paūmėjimas.

„Ne vieną pacientą teko konsultuoti, kaip sušvelninti alergijos keliamus nemalonius pojūčius – be šiuo metu vartojamų antihistamininių vaistų patariu ir išsiplauti nosį kaskart grįžus iš lauko, vengti per ilgo buvimo gamtoje. Dabar labiausiai kenčia žmonės, kuriems alergiją kelia sprogstantys medžiai, vėliau iššūkis bus žolynams alergiškiems gyventojams“, – atkreipia dėmesį Z. Janušauskienė.