Kauno klinikų Vaikų chirurgijos klinikos gydytojos vaikų chirurgės dr. Aušros Lukošiūtės-Urbonienės teigimu, norint išvengti sėklidės šalinimo operacijos, reikia kuo greičiau kreiptis pagalbos, diagnozuoti ligą ir pradėti ją laiku gydyti.

Ūminį kapšelio sindromą gali sukelti sėklidės apsisukimas, sėklidės ar sėklidės prielipo ataugų užsisukimas, ūminis sėklidės prielipo uždegimas, kapšelio trauma, rečiau – kitos ligos. Visoms šioms ligoms būdingi panašūs simptomai: kapšelio skausmas, patinimas ir paraudimas. Berniukai taip pat gali skųstis pykinimu, vėmimu, kirkšnies ar pilvo skausmu, jiems gali pakilti temperatūra. Pastarieji simptomai sėklidės apsisukimo atvejais nustatomi dažniau nei sergant kitomis ligomis. Todėl berniukas, netgi nesiskundžiantis kapšelio skausmu, vis tiek turėtų̨ būti apžiūrėtas dėl galimo sėklidės apsisukimo.

Paklausta apie dažną ūminio kapšelio sindromo priežastį, dr. A. Lukošiūtė-Urbonienė paminėjo, kad sindromą dažniausiai sukelia apsisukusi sėklidės ataugėlė. Tai sudaro iki 60 proc. visų ligos atvejų.
„Tačiau sėklidės apsisukimas yra pati pavojingiausia ūminio kapšelio sindromo priežastis, sudaranti apie 30 proc. visų ūminio kapšelio sindromo atvejų. Apsisukus sėklidei, nutrūksta jos kraujotaka, todėl diagnozavus sėklidės apsisukimą, reikalinga skubi operacija. Praėjus 4-8 val. nuo simptomų pradžios, tikimybė išsaugoti sėklidę siekia 90-100 proc., praėjus 12 valandų mažėja iki 50 proc., o po paros siekia vos 10 proc.“, - sako gydytoja.

Ji dar pabrėžia: nors sėklidės apsisukimas dažniausiai pasireiškia paauglystėje, kartais ši liga gali būti nustatoma ir kūdikystėje, ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Dėl šios priežasties bet kokio amžiaus berniukui pasiskundus kapšelio skausmu bei atsiradus kapšelio patinimui ir paraudimui, būtina nedelsiant atvykti į Vaikų skubios pagalbos skyrių. Konsultacijos metu gydytojas vaikų chirurgas jį apžiūrės ir paskirs individualų gydymo planą.

„Atlikę tyrimą Vaikų chirurgijos klinikoje, pastebėjome, kad į Vaikų Skubios pagalbos skyrių, esant sėklidės apsisukimui, pacientai kreipiasi per vėlai, – vidutiniškai po 22 val. nuo simptomų pradžios. Todėl net 12 proc. pacientų teko atlikti sėklidės pašalinimo operaciją. Pastebima, kad 14-17 metų paaugliai dažnai slepia pasireiškusius ūminio kapšelio sindromo simptomus nuo tėvų ir gydytojų, o pagrindinė kreipimosi į gydymo įstaigą priežastis tampa pilvo ar kirkšnies skausmas. Labai svarbu kalbėtis su vaiku, kad jis sugebėtų atpažinti ligos simptomus, o atsiradus ūmiam kapšelio skausmui, nedelsiant apie tai informuotų tėvus“, - sako vaikų chirurgė A. Lukošiūtė-Urbonienė.

Simptomų sunkumo neįvertinimas dažnai lemia pavėluotą kreipimąsi į gydymo įstaigą. Todėl ypač svarbi pacientų, jų̨ tėvų̨ bei šeimos gydytojų edukacija dėl ankstyvo kreipimosi į Skubios pagalbos skyrių, esant ūminio kapšelio sindromo simptomams, - teigia Kauno klinikų atstovė Ieva Tamulytė.