Ką tai reiškia? Ar delta atmainos koronavirusas yra baisesnis ir jo pasekmės – sunkesnės? Į tai savo tinklaraštyje algis-dziugys.blogspot.com atsakė vienas iš Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos ekspertų tarybos narių, Lietuvos energetikos instituto fizikas modeliuotojas Algis Džiugys.

Specialistas priminė, kad yra trys mirčių nuo COVID-19 apibrėžimai, kurių laikydamasis Statistikos departamentas pateikia paros sergamumo ir mirtingumo duomenis.

1 mirties apibrėžimas – mirusių asmenų skaičius, kurių mirties liudijime gydytojai kaip pagrindinę mirties priežastį nurodė COVID-19 ligą. Neįtrauktos išorinės mirties priežastys.

2 mirties apibrėžimas papildomai apima ir kitus mirties atvejus, kuriuose pagrindinė, tiesioginė, tarpinė mirties priežastys ar kita svarbi patologinė būklė gydytojų buvo nurodyta COVID-19 liga arba su ja susijusi informacija. Neįtrauktos išorinės mirties priežastys.

3 mirties apibrėžimas papildomai apima ir kitus mirties atvejus, kuomet asmuo mirė turėdamas ne senesnį nei keturių savaičių teigiamą diagnostinio tyrimo atsakymą. Neįtrauktos išorinės mirties priežastys.

„Nors koronės duomenys, o ypač mirčių, yra pastoviai taisomi ir papildomi (pilniausią viešai prieinamą koronės statistiką rasime pas Vaidotą Zemlį-Balevičių https://raw.githubusercontent.com/mpiktas/covid19lt/master/data/lt-covid19-country.csv), bet jau dabar galime palyginti, kaip keičiasi mirčių pagal pagal 1 ir 2 apibrėžimus dalis bendrame mirčių nuo Covid-19 skaičiuje, t.y. pagal 3 apibrėžimą“, – rašė A. Džiugys.

Mokslininkas pateikė paveiksliuką, kuriame matyti, kad, jei per antrą ir trečią koronaviruso epidemijos bangas mirtys pagal pirmą apibrėžimą sudarė apie 50 proc. nuo visų su COVID-19 susijusių mirčių (tai rodo raudona kreivė), tai per dabartinę bangą jos sudaro jau daugiau nei 70 procentų.

Mirčių statistika nuo koronaviruso Lietuvoje
Foto: A. Džiugio pav.

„Jei šitie duomenys nepasikeis, tai reikėtų manyti, kad epidemijos dabartinė banga Lietuvoje yra „rūstesnė“ nei ankstesnės, t. y., palyginti su mirtimis dėl gretutinių ligų ir pačios COVID-19 suminės įtakos ar komplikacijų dėl COVID-19, Lietuvoje nuo COVID-19 tiesiogiai mirštama dabar dažniau nei per ankstesnes epidemijos bangas“, – rašė A. Džiugys.

Fizikas pridūrė, kad jam kol kas neaiškios to priežastys.

„Gali būti, kad kalta dėl to koronės viruso delta atmaina, o gali būti ir taip, kad mirčių pagal trečią apibrėžimą kiekis bus vėliau papildytas naujais išaiškintais atvejais.

Bet tokiu atveju bendras mirčių nuo COVID-19 atvejų dalis irgi išaugs, kas irgi yra grėsminga, nes jau ir dabar mirčių skaičius yra gana didokas palyginus su užsikrėtimų skaičiumi ir sudaro apie 3 proc. nuo užsikrėtimų skaičiaus.

Taigi, stebėsim kaip toliau vystysis įvykiai“, – rašė A. Džiugys.