„Šeimos gydytojas, įtardamas, kad pacientui nerekomenduojama skiepytis dėl alergijos vakcinos sudedamosioms dalims ar kitų priežasčių, išrašo siuntimą pacientui pas alergologą-imunologą arba infektologą, kuris, jei nustato, kontraindikaciją pažymi specialiu ligos kodu paciento e.sveikatoje“, – BNS pirmadienį teigė sveikatos apsaugos ministro atstovė Aistė Šuksta.

Jeigu anksčiau tyrimui buvo galima registruotis, paskambinus karštąja linija 1808 arba užsiregistravus internetu 1808.lt, dabar šia linija registruojami tik tie, kurie, kaip jau minėta, negali skiepytis dėl aukščiau išvardytų medicininių priežasčių, arba tie, kuriems testo reikėtų išvykstant svetur ar turėjo sąlytį su sergančiuoju.

Karštosios linijos operatorė portalo „Delfi“ žurnalistei sakė, kad mokamiems testams žmonių karštąja linija neberegistruoja. Jie turėtų kreiptis į privačias laboratorijas.

Tą patį patvirtino ir Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Neringa Mikėnaitė.

„Nemokamas testavimas taikomas profilaktiškai besitikrinantiems (tam tikroms grupėms), norintiesiems išvykti į užsienį, sąlytį su COVID-19 ligos atvejais turėjusiems asmenims.

Tik svarbu atkreipti dėmesį, kad į galimybių pasą įtraukiami tik mokami PGR tyrimų rezultatai, išimtis taikant asmenims turintiems kontraindikaciją ir nėščiosioms. Atlikti mokamą PGR tyrimą galimybių pasui gauti galima tik privačiose gydymo įstaigose / laboratorijose. Mobiliuose punktuose nėra galimybės atlikti tyrimo“, – paaiškino patarėja.

Anot jos, testo kainas nustato asmens sveikatos priežiūros įstaigos ir laboratorijos, atliekančios mokamus tyrimus ir kainos yra skirtingos, nėra konkretaus įkainio.

Portalas „Delfi“ jau anksčiau rašė, kur, kaip ir už kiek galima privačiai išsitirti dėl COVID-19. PGR testų kainos svyruoja nuo septyniasdešimties su viršum iki maždaug pusantro šimto, priklausomai nuo to, kiek laiko tyrimas užtrunka.

Laboratorijų sąrašą ir kainas galite rasti čia.

Tiems, kurie skiepytis negali dėl medicininių priežasčių, taip pat nėščiosioms moterims registruotis dėl nemokamo testo galimybių pasui, galima paskambinus karštąja linija 1808 ir padiktavus gydytojo duotą išimčių kodą.

Galimybių pasas ir kiti galiojantys dokumentai
Foto: SAM nuotr.

Kaip BNS sakė A. Šuksta, žmogus, kuris dėl medicininių priežasčių negali skiepytis, gali registruotis PGR testui mobiliajame punkte – sistema jį atpažins kaip galintį testuotis nemokamai.

Nėščiosios, anot A. Šukstos, mobiliajame punkte turės parodyti asmens dokumentą ir nėščiosios kortelę.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Visiems kitiems žmonėms, siekiantiems gauti galimybių pasą, valstybė testų nemokamai nebeatliks – jie tampa mokami. Be to, bus pripažįstami tik PGR tyrimai, jie galios 48 valandas.

Galimybių pasą gauti gali visi vyresni nei 16 metų paskiepyti, persirgę arba besitestuojantys žmonės. Persirgimo faktas nuo šiol gali būti patvirtintas ir antikūnų testu, jo atsakymas galios 60 dienų.

Be kita ko, nuo pirmadienio įsigaliojus griežtesnėms epidemiologinėms paslaugų teikimo sąlygoms, verslas veikloje gali pradėti taikyti galimybių pasą. Tokiu atveju griežtesni reikalavimai nėra privalomi.

Apie tokį sprendimą reikia informuoti Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.

Nuo rugsėjo 13 dienos dauguma paslaugų galės būti teikiamos tik paskiepytiems, persirgusiems arba neigiamą testą turintiems žmonėms.