„Po šių metų vasario mėnesį atliktos inovatyvios EXIT procedūros, vėl pradėjome domėtis, kaip pagerinti naujagimio gaivinimą ir stabilizavimą gimdymo palatoje, – sako Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Diana Ramašauskaitė, – todėl specialų naujagimio gaivinimo – stabilizavimo stalelį siekėme panaudoti jau seniai, nes šiandien ir Amerikos, ir Europos akušerijos specialistai rekomenduoja naujagimius gaivinti ir stabilizuoti gimdykloje dar neperkirpus virkštelės“.

Diana Ramašauskaitė
Foto: Santaros klinikos

Kaip pasakoja Naujagimių skyriaus vedėja gydytoja neonatologė dr. Ingrida Pilypienė, naujagimiams neretai tenka taikyti gaivinimo veiksmus – atlikti širdies masažą ar suteikti kitokią kvėpavimo pagalbą. Anksčiau tokie veiksmai buvo įmanomi tik atskyrus naujagimį nuo mamos, t. y. perspaudus virkštelę, nukirpus ją ir paguldžius ant reanimacinio stalelio.

Pasak gydytojos neonatologės dr. I. Pilypienės, šiuolaikinio mokslo jau įrodyta, kad virkštelės naujagimiui perkirpimas anksčiau nei ji natūraliai nustoja pulsuoti, prieštarauja gamtai ir nėra palankus naujagimiui. Kai naujagimis gimsta sveikas, įprastai iš karto dedamas mamai ant krūtinės. Jei mažylio būklė gera, virkštelei nustojus pulsuoti (tai užtrunka 5–7 minutes), neskubant ji perkerpama.

Stabilizavimo stalelis, ant kurio galima atlikti gimusiam mažyliui visus reikalingus gaivinimo veiksmus, neperkirpus virkštelės
Foto: Santaros klinikos

Mokslininkai teigia, kad tuo metu, kol virkštelė pulsuoja, vaikas gauna tiek kraujo, kad suaugusiajam toks kiekis prilygtų 600–700 ml. Tas didžiulis kraujo perskirstymas tuo metu labai svarbus gimstančiam žmogui.

„Jei situacija neleidžia laukti, akušeriai mato, kad gimusiam naujagimiui reikia padėti kvėpuoti, visada prioritetas teikiamas pagalbos veiksmams ant reanimacinio stalelio. Tačiau tam reikėjo perkirpti virkštelę nelaukiant, kol ji natūraliai pati nustos pulsuoti. Labai anksti perspaudžiant virkštelę, naujagimio stabilizavimas ir gaivinimas gali užsitęsti“, – aiškina gydytoja neonatologė dr. I. Pilypienė.

Ingrida Pilypienė
Foto: Santaros klinikos

Neišnešiotiems naujagimiams visada reikia padėti, tačiau gaivinimo gali prireikti ir išnešiotiems mažyliams. Iki šiol nebuvo galimybės pradėti atlikti gaivinimo veiksmus, neatskyrus naujagimio nuo mamos, o dabar ši moderni priemonė suteiks galimybę šiuos veiksmus atlikti taip, kaip rekomenduojama, neatskyrus naujagimio nuo mamos, džiaugiasi Santaros klinikų akušeriai ginekologai ir neonatologai. Per tą laiką naujagimis, pereidamas iš vaisiaus būklės į naujagimio, gaus reikalingą kiekį kraujo.

Tyrimai ir kitų šalių patirtis rodo, kad gaivinant neišnešiotą naujagimį neperspaudus virkštelės gerėja gaivinimo efektas, mažėja mažakraujystės rizika, tokių vaikų raida vėliau būna geresnė.

Santaros klinikose neišnešiotų naujagimių gimsta 300–400 per metus. Užtikrinti pažangius naujagimio gaivinimo būdus, vadovautis naujausiomis pasaulinėmis rekomendacijomis yra vienas iš pažangos siekių akušerijos ir ginekologijos centruose, siekiančiuose naujagimiui palankios ligoninės vardo.