Pradėjus keliauti po pasaulį koronavirusui, tikriausiai ne vienas prisimenate, kad ir iš televizijos ekranų ir iš kitų informacijos šaltinių girdėjome, jog, matyt, kol nepersirgsime visi, tol turėsime problemų su šiuo virusu. Kadangi tuo metu nebuvo nei vakcinų bei visur ir visiems truko apsaugos priemonių, žmonės pradėjo masiškai sirgti koronavirusine infekcija.

Lygiagrečiai su vakcinų kūrimu prasidėjo intensyvūs moksliniai tyrimai, siekiant įvertinti susiformavusio imuniteto kiekybinius ir kokybinius parametrus. Deja, pasirodę pirmieji moksliniai straipsniai, atskleidė, jog imunitetas, persirgus COVID-19, negarantuoja jums ilgalaikės apsaugos. Atlikti Kalifornijos La Jolla imunologijos instituto mokslininkų tyrimai parodė, jog, persirgus vidutinio sunkumo kovidine infekcija, labai dažnai B-limfocitai produkuoja mažą kiekį virusą neutralizuojančių antikūnų.

Kitų autorių tyrimai (Q.X. Long su bendr.,2020, J.Seow su bendr., 2020) parodė, kad po trijų mėnesių labai dažnai antikūnų titrai nukrenta tiek, kad jau nenustatomi. Galbūt, šiek tiek optimistiškesnę informaciją pateikė Anglijos Visuomenės sveikatos agentūra „Siren“- jų duomenimis, persirgus kovidine infekcija, 83 proc. asmenų imuninė apsauga išlieka net 5 mėnesiams.

Vakcinacijos centras Vilniuje

Kalbant apie ląstelinį imunitetą ir imuninių ląstelių atmintį, D. Weiskopf savo tyrimais parodė, jog, praėjus 6 mėnesiams po kovidinės infekcijos, 50 proc. tiriamųjų turėjo CD8 limfocitus, kurie pajėgūs naikinti viruso infekuotas ląsteles ir net 92 proc. pacientų kraujuje CD4 (T-helperiai) atpažino virusą. Deja, kad po persirgtos koronavirusinės infekcijos susiformavęs imunitetas yra trumpalaikis, patvirtina daugybė atvejų, kada žmonės jau kelis kartus spėjo persirgti sunkia šios ligos forma.

Be abejo, nauja era kovoje su koronavirusu atėjo, prasidėjus imunizacijai. Kadangi nuo skiepijimo pradžios praėjo vos keli mėnesiai, sunku dar tiksliai pasakyti, kiek laiko vakcinos mus apsaugos nuo koronaviruso, nes šiuo metu išvados daromos, daugiausia remiantis antikūnų titrų dinamika.

JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras, ištyręs 4000 medikų paskiepytų „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinomis, pateikė duomenis, kad šios vakcinos užtikrina apsaugą nuo koronaviruso 6 mėnesiams. Visi paskiepyti medikai buvo tiriami 13 savaičių, kas savaitę kraujyje nustatant antikūnų titrus. Tyrėjų nuomone, po pirmo skiepo apsauga nuo COVID-19 siekė 80 proc., o po antro – net 90 proc.

Mokslininkų nuomone, net nešiojant virusą, kada nėra jokių simptomų, vakcinacija ženkliai sumažina tikimybę perduoti virusą aplinkiniams. Vis dėlto, nereikėtų per daug atsipalaiduoti jau po pirmo skiepo. Kaip nurodo dr. Kristen Marks maksimalus imunitetas prieš koronavirusą susidaro tik po antro skiepo, praėjus 1-2 savaitėms. „Pfizer-BioNTech“ savarankiškai atliktas 12 tūkstančių vakcinuotų asmenų tyrimas patvirtino, kad jų vakcina garantuoja stiprų imunitetą prieš SARS-CoV-2 virusą mažiausiai 6 mėnesiams, bet yra reali tikimybė, kad apsauga gali būti ir ilgesnė, nes ir po 6 mėnesių antikūnų titrai yra dar aukšti.

Aišku, kad šiuo metu tai yra daugiau prognozės, o realius skaičius, matyt, turėsime po metų.

Beje, optimistiškai nuteikia gauti rezultatai, jog ši vakcina yra labai efektyvi ir prieš Pietų Afrikos koronaviruso atmainą (B.1.351), ką, beje, anksčiau yra nurodę ir Izraelio mokslininkai, patvirtinę, jog vakcinos efektyvumas prieš koronaviruso B.1.351 atmainą siekia net 90 proc.

Kadangi šiuo metu Lietuvoje pradeda plisti britiška koronaviruso atmaina, kur kas agresyvesnė bei sukelianti daugiau mirčių, labai svarbu, jog visos mūsų šalyje naudojamos vakcinos efektyviai apsaugo nuo šios viruso mutacijos. Skiepijimas Lietuvoje jau pradeda įsibėgėti ir tikrai norisi pasidžiaugti, kad vis daugiau iš anksčiau abejojusių vakcinacijos nauda, dabar jau tikrai suprato, jog skiepams jokios kitos alternatyvos nėra.