Vaikų pulmonologė gydytoja Vaida Kudirkienė iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės, kviesdama tėvus bei šeimos gydytojus atkreipti dėmesį į šios ligos prevenciją, sako, kad Lietuvoje sergamumas plaučių tuberkulioze – vienas didžiausių Europoje, o atsparios vaistams tuberkuliozės atvejų skaičius – vienas didžiausių pasaulyje. Kasmet tuberkulioze suserga apie 900 asmenų.

„COVID-19 pandemijos metu, kai tam tikrą laiką teko riboti medicinos įstaigų paslaugas, o ir patys žmonės baiminosi į jas kreiptis, situacija gali būti dar pablogėjusi. Tuo metu tuberkuliozės gydymo efektyvumas ir prognozė labai priklauso nuo ankstyvos diagnozės“, – teigia gydytoja V. Kudirkienė.

ELTA yra skelbusi, kad LSMU Kauno ligoninės Vaikų konsultacinėje poliklinikoje vaikų pulmonologai dėl tuberkuliozės konsultuoja ne tik Kauno miesto ir regiono, bet ir visos Lietuvos vaikus. Čia atliekami papildomi tyrimai dėl įtariamo susirgimo tuberkulioze, nustatomas ligos aktyvumas, sudaromas ilgalaikio stebėjimo ar gydymo planas, bendradarbiaujama su paciento šeimos gydytoju.

Gydytoja V. Kudirkienė pabrėžia, kad, diagnozuojant užsikrėtimą tuberkuliozės infekcija, pirminis ir svarbiausias yra šeimos gydytojo vaidmuo. Vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, pirminėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose 7 metų amžiaus ir rizikos grupių vaikams kasmet turi būti atliekamas įodinis tuberkulino (Mantoux) mėginys.

Rizikos grupei priskirtini sergantys lėtinėmis ligomis, turintys kontaktą su sergančiaisiais tuberkulioze šeimose, vartojantys imunitetą slopinančius vaistus, socialinės rizikos šeimų vaikai. Šeimos gydytojai, pažindami savo pacientus, jų gyvenimo sąlygas, galimus kontaktus su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar artimoje aplinkoje, turėtų nepamiršti laiku patikrinti mažuosius pacientus dėl tuberkuliozės, primena vaikų pulmonologai.

Anot LSMU Kauno ligoninės atstovės Jūratės Kuzmickaitės, šiuo metu ligoninėje įgyvendinamas projektas, skirtas vaikų tuberkuliozės gydymo paslaugų gerinimui. Vaikai, kuriems reikia stacionaraus gydymo, gyvens jaukiose, modernizuotose palatose, jiems įrengta kineziterapijos salė, įsigyta nauja diagnostinė aparatūra.