Pagal gerų darbo rezultatų rodiklius pernai buvo vertintos 439 pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros (PAASP) įstaigos. Atkreiptinas dėmesys, kad vertinamos tik su ligonių kasomis sutartis dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų turinčios įstaigos. Daugiausia tai šeimos centrai, poliklinikos, šeimos gydytojų kabinetai – tiek viešos, tiek privačios gydymo įstaigos.

Apie PAASP įstaigų gerus darbo rezultatus sprendžiama pagal 16 rodiklių, nuo jų vykdymo priklauso ir finansinis skatinimas. Jie taikomi vertinant šeimos gydytojo komandos veiklą. Minėti rodikliai apima profilaktinių priemonių taikymą, lėtinių ligų priežiūrą, racionalų antimikrobinių vaistų skyrimą, prevencijos priemonių vykdymą ir kt.

PAASP įstaigų pasiekti geri darbo rezultatai vertinami sąlyginiais vienetais. Didžiausia pernai surinkta sąlyginių vienetų suma siekė 38, ją surinko tik viena gydymo įstaiga. Analogiška padėtis buvo ir 2019-aisiais. Daugiausia PAASP įstaigų – net 43 surinko po 18 balų. Tiek pernai, tiek užpernai nė vieno balo negavo tik 1 įstaiga.

Duomenys rodo, kad kai kurių numatytų gerų darbo rezultatų rodiklių vykdymas pernai buvo sumažėjęs. Pavyzdžiui, iš dalies dėl karantino įtakos gerokai vangiau nei užpernai pacientai dalyvavo prevencinėse programose, mažesni buvo sergančiųjų lėtinėmis ligomis hospitalizavimo mastai.

„Kita vertus, pavyzdžiui, vaikų profilaktinių patikrų intensyvumas išliko beveik toks pats, o antimikrobinių vaistų išrašyta mažiau. Be to, pernai gydymo įstaigoms pavyko nuo gripo paskiepyti daugiau vyresnių nei 65 metų asmenų“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Duomenų ir analizės skyriaus vedėja Jūratė Sabalienė. Pasak jos, susipažinti su VLK svetainėje skelbiamais pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros gerų darbo rezultatų rodikliais naudinga tiek sveikatos priežiūros įstaigoms, tiek pacientams. „Vieni galės palyginti savo ir kolegų rodiklius, kiti – matys daugiau informacijos apie įstaigą, kurioje yra prisirašę ar planuoja prisirašyti“, – sako J. Sabalienė.

Svarbu pažymėti, kad už gerus darbo rezultatus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) PAASP įstaigos gauna papildomą apmokėjimą. PAASP įstaigų pajamų struktūroje apmokėjimas už gerus darbo rezultatus sudaro beveik 13 procentų.

Pernai už gerus darbo rezultatus gydymo įstaigoms iš PSDF buvo skirta 44 mln. eurų. Šiemet šiam tikslui numatyta 45,6 mln. eurų. Papildomai mokėti už gerus darbo rezultatus buvo pradėta 2008 metais.

PAASP įstaigų gerų darbo rezultatų rodiklių suvestinę galima rasti čia.