„Camelia“ laukia, kada pradės veikti platforma

Lietuvos gyventojai kreipiasi klausdami, ar jau galima vaistinėse skiepytis, tačiau „Camelia“ vaistinių tinklas pranešime žiniasklaidai patikslina: vaistininkai pacientus pasiruošę skiepyti, tačiau šiuo metu dar nėra paruošta speciali e. sveikatos platforma, kuri reikalinga saugiam skiepijimui.

Kaip pirmadienį informavo „Registrų centro“ atstovai, vis dar nėra paruoštos reikalingos Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinė sistemos (ESPBI IS) integracijos, kurios leistų išplėstinės praktikos vaistininkams skiepijant užtikrinti maksimalų paciento saugumą.

Platforma yra ruošiama tam, kad vaistininkai galėtų žymėti informaciją apie atliktus skiepus, matytų reikalingą paciento sveikatos informaciją – kokiomis vakcinomis ir kada skiepytas, kokiomis lėtinėmis ligomis jis serga, kam yra alergiškas ir pan.

Skiepai

Kol nebus įdiegti reikalingi ESPBI IS funkcionalumai, konkretaus paciento vakcinavimo įrašai būtų saugomi tik konkrečioje vaistinėje ir nebūtų prieinami kitiems sveikatos priežiūros specialistams, kuriems jie gali būti aktualūs. Taip pat išplėstinės praktikos vaistininkai, nematydami reikalingos informacijos, negalėtų objektyviai įvertinti, ar pacientas gali skiepytis.

„Išplėstinės praktikos vaistininkai jau yra pasirengę ir laukia, kada galės skiepyti pacientus, tačiau tam reikalingos specialios e. sveikatos platformos integracijos. Tikimės, jog artimiausiu metu darbai bus baigti ir bus galima pacientus saugiai skiepyti nuo erkinio encefalito, – komentuoja minėtąsias vaistinių tinklą valdančios UAB „Nemuno vaistinė“ direktorė Aušra Budrikienė. – Atsakingai žiūrime į šią naują paslaugą vaistinėse, pacientų saugumas mums ypatingai svarbus.“

Aušra Budrikienė
Foto: Organizatorių nuotr.

Vaistininkė Ieva Sauserytė pasakoja, kad prieš skiepijimą vaistininkas apklaus pacientą apie jo sveikatos būklę, paklaus, ar neturi alergijų ir šią informaciją taip pat patikrins prisijungęs prie e. sveikatos.

„Pacientas prieš skiepijimą turi papasakoti apie savo sveikatą, bet būna, kad pacientas apie tam tikras savo sveikatos problemas pamiršta arba nepagalvoja, kad svarbu papasakoti apie tam tikrus dalykus, todėl išplėstinės praktikos vaistininkas tai gali pasitikslinti e. sveikatoje. Taip sustiprinamas saugumas skiepijantis, įvertinus duomenis, priimamas sprendimas, ar žmogus gali vakcinuotis“, – sako vaistininkė I. Sauserytė.

Ieva Sauserytė
Foto: „Camelia“

Pirmadienį „Registrų centro“ atstovai informavo, kad vakcinavimui vaistinėse reikalingos ESPB IS integracijos dar nėra paruoštos naudojimui. „Pažymėti e. sveikatos sistemoje, kad asmuo buvo skiepytas, taip pat svarbu dėl galimų šalutinių poveikių. Ši informacija reikalinga ir vertinant kitas paciento būkles“, – sako vaistininkė I. Sauserytė.

Jau greitai bus galima pasiskiepyti keturiose tinklo vaistinėse Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Klaipėdoje.

Artimiausiu metu vaistinėse bus galima pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Rudenį – nuo sezoninio gripo.

BENU Vaistinė Lietuva“ generalinės direktorės Rasos Montvilės komentaras

Septyniose BENU tinklo vaistinėse parengtos skiepijimo vietos pagal visus išplėstinės praktikos vaistininko veiklai keliamus reikalavimus: Vilniuje trijose, Kaune dviejose, Klaipėdoje ir Pasvalyje po vieną. Šiuo metu vyksta patalpų licencijavimas, dalį skiepų kabinetų Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai jau patikrino ir laukiame tai patvirtinančių dokumentų, kurie bus teikiami Akreditavimo tarnybai dėl licencijos skiepų kabinetams gavimo. Tikimės, kad pirmosiose vaistinėse galima bus pasiskiepyti jau kitą savaitę. Kada vakcinacijos paslauga bus teikiama konkrečioje vaistinėje, bus galima matyti vaistinės svetainėje.

Rasa Montvilė
Foto: Bendrovės nuotr.


Norint pasiskiepyti vaistinėje išankstinė registracija nėra būtina – jeigu apsilankius vaistinėje, skiepų kabinetas bus laisvas, galėsite pasiskiepyti. Tačiau sukūrėme ir patogią registracijos sistemą vaistinės internetinėje svetainėje, kuri leis planuoti savo laiką ir iš anksto pasirinkti patogią valandą vakcinacijai. Vaistinių darbo laikas yra ilgas, taigi galima lanksčiai derinti prie savo asmeninės darbotvarkės.

Šis laikotarpis vaistinėms tikrai intensyvus, šiuo metu ruošiamės vakcinacijai nuo erkinio encefalito – pasiskiepyti nuo šios svarbiausios centrinės nervų sistemos ligos Lietuvoje rekomenduojama prieš erkių sezono aktyvumą. Taip pat jau užsakėme vakcinas ir nuo sezoninio gripo, nes norime užtikrinti pakankamą rudens vakcinų kiekį.

Dalis tinklo išplėstinės praktikos vaistininkų jau sulaukė licencijų ir yra pasiruošę teikti vakcinacijos paslaugas. Iš viso 40 tinklo vaistininkų baigė kvalifikacijos kėlimo kursus Vilniaus universiteto Medicinos fakultete ir Lietuvos sveikatos mokslų universitete bei išlaikė egzaminus.

Liko sulaukti, kol bus paruošti prisijungimai prie e. sveikatos sistemos, kad vaistininkai galėtų matyti reikiamą informaciją apie paciento sveikatos būklę ir suvesti duomenis apie suteiktą vakcinacijos paslaugą. Iki to laiko planuojame pildyti popierines informacijos apie atliktą vakcinacijos paslaugą formas, o duomenis į e. sveikata sistemą suvesime vėliau, Registrų centrui parengus prisijungimus. Tam pritaria ir Sveikatos apsaugos ministerija.