Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojos akušerės ginekologės doc. Kristinos Jarienės, gimdos kaklelio vėžys – liga, kuri ankstyvojoje stadijoje gali neturėti jokių simptomų. Jai atsirasti reikia ne metų ir ne trejų. Ligos atvejai, kai vėžys išsivysto per metus ar dvejus, yra ypač reti. Todėl rekomenduojamos reguliarios patikros gali padėti laiku aptikti ikivėžinius pakitimus, kurie dažniausiai išgydomi su minimaliomis pasekmėmis reprodukcinei sveikatai.

Ankstyvose stadijose gimdos kaklelio vėžys gali neturėti jokių simptomų. Jei atsiranda kažkokių neįprastų simptomų, kurių anksčiau nebuvo, didesnė tikimybė, kad bus jau ne ankstyvoji stadija. Moterys turėtų atkreipti dėmesį į kraujavimą tarp mėnesinių ar po lytinių santykių. Taip pat į nemalonaus kvapo išskyras iš makšties. Dubens ar inkstų skausmai gali signalizuoti apie jau gerokai pažengusią ligą.

„2019 metais šalyje nuo gimdos kaklelio vėžio mirė 191 moteris. Tai yra beveik 50 moterų mažiau nei prieš 10 metų, tačiau norėtųsi, jog skaičiai būtų dar mažesni“, – sako doc. K. Jarienė. Ji pabrėžia, kad laiku aptikus ryškius ikivėžinius pokyčius, jie dažniausiai išgydomi beveik visoms. Deja, kai vėžys išplinta, gydymas sudėtingas, ilgas ir ne visada sėkmingas.

„Skaičiuojamas penkerių metų išgyvenamumas – kuo stadija ankstyvesnė, tuo išgyvenamumas ilgesnis. Ankstyvųjų gimdos kaklelio vėžio stadijų penkerių metų išgyvenamumas gali siekti 90 proc. ir daugiau. Tačiau tiek visuomenė, tiek gydytojai turi suprasti, jog šis vėžinis susirgimas gali būti kontroliuojamas“, – teigia gydytoja.

Kauno klinikos pranešime primena, kad moterys turi tikrintis kas 3 metus. Išsivysčiusių šalių patirtis ir geroji praktika rodo: jei prevencinės programos vykdomos laiku ir organizuotai, o aptikti pokyčiai gydomi tinkamai, šios ligos dažnis ženkliai mažėja. Yra žinomi ligos rizikos veiksniai, veikia ne viena prevencinė šios ligos programa.

Pagal šiuo metu Lietuvoje vykdomą gimdos kaklelio vėžio patikros programą tikrinamos visos moterys nuo 25 metų iki 60 metų. Kitąmet turėtų prasidėti atnaujinta gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa, kuri šiek tiek skirsis nuo šiuo metu vykdomos. Siekiama patobulinti ne tik programos kokybę, bet ir valdymą.

„Lietuvoje, kaip ir kitose išsivysčiusiose šalyse, 34 metų ir vyresnėms moterims galėsime atlikti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tyrimą jau pirmame patikros etape. Tai padės greičiau atrinkti moteris, kurios turi didesnę riziką susirgti šia liga. Šiuo metu visoms moterims, nepriklausomai nuo amžiaus, atliekamas citologinis tyrimas ant objektinio stiklelio“, – paaiškino doc. K. Jarienė.

Jos teigimu, nėra vienos veiksmingiausios prevencijos nuo gimdos kaklelio vėžio priemonės, yra strategijų kompleksas. Vertinant šiuo metu esamas tendencijas, apskaičiuota, kad vakcinacija, organizuotas patikros programų vykdymas, laiku atliktas teisingas gydymas ir moters stebėjimas po jo gali padėti sumažinti šios ligos dažnį.

Lietuvoje nuo 2016 metų visos sulaukusios vienuolikos metų mergaitės nemokamai skiepijamos vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Tai gali padėti išvengti ikivėžinių gimdos kaklelio pokyčių ir gimdos kaklelio vėžio. Jau neabejojama, kad ŽPV yra pagrindinis gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys. Beje, šis virusas gali sukelti ir makšties, tarpvietės, išangės ar gerklų ikivėžines ligas bei vėžį. Vakcina gali apsaugoti ir nuo šių lokalizacijų ikivėžinių pokyčių ir vėžio, jei jų sukėlėjas bus žmogaus papilomos virusas. Kad vakcina būtų efektyvi ne tik asmeniui, bet ir visuomenei, kuriant taip vadinamą „bandos imunitetą“, reikėtų paskiepyti bent 80 proc. tikslinės grupės mergaičių, idealu – 90 proc. Dabar paskiepijama jų apie 65 proc.

Doc. K. Jarienė dar primena, jog visuomenėje sklando įvairių mitų, pradedant nuo viruso plitimo, galimybės juo užsikrėsti, baigiant ištikimybės seksualiniame gyvenime klausimais. Vienas iš labiausiai moterims nerimą keliančių mitų yra apie tai, jog vakcinacija nuo ŽPV gali būti siejama su nevaisingumu. Tokį mitą paneigė 2019 metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), pateikusi sisteminės klinikinių atvejų analizės išvadą, – nerasta jokio priežastinio ryšio tarp vakcinos nuo ŽPV ir galimo nevaisingumo.

„Atvirkščiai, kalbant apie reprodukcinę moterų sveikatą, tiek pati ŽPV infekcija, tiek jos sąlygoti pokyčiai ar šių pokyčių gydymas, siekiant išvengti vėžio, gali sąlygoti ryškius nepageidaujamus sveikatos sutrikimus. Moters infekuotumas ŽPV infekcija didina priešlaikinio gimdymo, priešlaikinio vaisiaus vandenų nutekėjimo, vaisiaus atsilikimo augime, mažo gimimo svorio ar net vaisiaus žūties riziką, o ŽPV infekuota sperma mažina sėkmingo pastojimo dažnį“, – akcentuoja Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė doc. K. Jarienė.