Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika mano, kad skiepijimas vakcina nuo COVID-19 Šiaulių medikams yra geriausia Kalėdinė dovana.

Įvyko psichologinis lūžis

Šiauliuose, kaip ir visoje Lietuvoje, medikai pradėti skiepyti sekmadienį, 8 val. ryte. Pirmiausia paskiepytas didžiausios rizikos grupės personalas, tai yra, medikai, dirbantys priešakinėse kovos su koronavirusu linijose.

Pirmieji Šiauliuose paskiepyti infekcinių ligų skyrių, kurių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje yra 5 paprasti ir 2 reanimacijos, medikai.

„Turime didelį sąrašą darbuotojų, kurie nori skiepytis. Tai yra dar viena žinutė, kad įvykęs kažkoks psichologinis lūžis, požiūriai į skiepus. To, ką matome dabar medikų bendruomenėje, anksčiau nematė, kas yra labai svarbu“, – mano R. Mažeika.

Anot ligoninės vadovo, prasidėjęs skiepijimas ne tik palengvins medikų darbą, bet ir sumažins dabar jaučiamą tam tikrą pacientų nerimą, kad ir medikai gali būti viruso platintojais dėl klastingo viruso inkubacinio periodo.

„Žinutė, kad medikai yra paskiepyti ir nebesirgs, yra labai svarbi pacientams, sugrįžtant daliai jų, kurie šiandien vengė tirtis dėl lėtinių susirgimų, gydytis lėtinius susirgimus.

Manau, kad labai teisingas sprendimas pradėti skiepyti nuo medikų, nes taip, aš manau, sumažinsime nepageidaujamą kitų uždelstų ligų poveikį žmonėms“, – teigė R. Mažeika.

Pirmoji paskiepyta slaugos administratorė

Pirmoji Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo paskiepyta Pulmonologijos skyriaus slaugos administratorė Stefanija Jatulevičienė.

„Būti pirmuoju yra labai svarbu ir savo pavyzdžiu tai rodyti. O Stefanija pavyzdį ne tik paskiepijimu rodo, bet ir savo darbe. Ji, nebūdama Infekcinių ligų skyriaus vyriausiąja slaugos administratore, tapo tokia dėl situacijos, kuri šiandien yra Lietuvoje, ir vadovauja vieno iš skyrių slaugai. Ji pati dirba su pacientais. Taigi, mes labai dėkingi Stefanijai už tą parodytą sąmoningumą, atsidavimą ir suvokimą, kad mes turime padėti žmonėms“, – gyrė savo darbuotoją R. Mažeika.

Lietuvoje nuo COVID-19 pradėti skiepyti medikai
Foto: Santaros klinikos

S. Jatulevičienė papasakojo, kaip jautėsi, tapusi pirmąja paskiepyta nuo COVID-19 ligos medike Lietuvoje.

„Jausmas iš tikrųjų yra labai džiugus. Visų pirma, labai džiugu, kad iki šios dienos dar nesusirgau ir galiu pasiskiepyti. Aišku, mes nesitikėjome, kad tą vakciną taip greitai gausime. Galvojome, kad viskas bus po Naujųjų metų. O šiandien tikrai yra tokia džiugi šventė – tiesiog švenčių tęsinys, kad galėjome pasiskiepyti, ypač pirmieji“, – kalbėjo medikė, pasidžiaugusi, kad dabar galės su kolegomis likti sveika ir toliau gydyti COVID-19 sergančius pacientus.

Paklausta, ar skaudėjo skiepijant, slaugytoja patikino, kad ne: „Skiepas visai neskaudus, procedūra labai neskaudi. Taip, kad nėra ko bijoti“.

Geresnį imunitetą suformuos persirgę asmenys

Foto: Kauno klinikos

Vienas iš pirmųjų paskiepytas ir Respublikinės Šiaulių ligoninės visų šios gydymo įstaigos infekcinių ligų skyrių vedėjas Aidas Kaušas.

Gydytojas A. Kaušas teigė, kad skiepas buvo lauktas ir tikrai neskausmingas.

„To skiepo mes laukėme, kad suvaldytume tą situaciją, nes kol kas, kaip visi matote, viruso negalime kitaip suvaldyti: žmonės serga, užsikrečia, gydosi namuose, ligoninėje – visokių tų situacijų mes matome. Skiepas gal bus tokia vienintelė tikrai reali priemonė tai situacijai suvaldyti“, – kalbėjo A. Kaušas.

Gydytojas pasakojo, kad specialių rekomendacijų, kaip elgtis po šio skiepo, nėra. Jos tokios pačios, kaip ir po gripo ar po kitų skiepų.

„Vienintelis, ką mes žinome ir, ką kiti turi žinoti, šis suleistas skiepas šiandien neatveria jokių daugiau galimybių, nes tik po antro skiepo, praėjus tam tikram laikui, jau susidarys imunitetas.

Kol didesnis žmonių skaičius bus skiepijamas, sulauksime pavasario ir turbūt vasaros“, – teigė A. Kaušas.

Anot mediko, šiuo metu turimomis žiniomis, persirgę žmonės visada suformuos geresnį imunitetą negu paskiepyti, nes persirgus liga jis susidaro natūralus.

„Kiek stebime dabar, [natūralus imunitetas] yra 8 mėnesiai. Platesnių duomenų [apie imunitetą] po skiepo dar nėra, ir, aišku, būti negali. Sunku pasakyti, čia tik mano tokie spėjimai: gal tai bus kasmetinės, kaip gripo vakcinacijos“, – kalbėjo gydytojas.

A. Kaušas sakė, kad po kurio laiko pacientų srautas gydymo įstaigose vėl pradės mažėti ir visi grįš į normalų gyvenimą.

„Dabar yra taip, kad jeigu žmogus sukarščiavo, tai pirma mintis, kad kovidas – kitų infekcinių ligų nebėra“, – juokdamasis pastebėjo medikas.

Visus pirmąja doze žadama paskiepyti iki Naujųjų metų

Iš viso Respublikinėje Šiaulių ligoninėje bus paskiepyta 110 medikų, dirbančių tiesiogiai su COVID-19 sergančiais pacientais.

Foto: Kauno klinikos

R. Mažeika, žadėjo, kad jau pirmadienį Šiauliuose bus atidarytas dar vienas skiepijimo taškas – Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje.

Planuojama Šiaulių regiono medikus pirmąja vakcinos partija ir pirmosiomis dozėmis paskiepyti iki gruodžio 30 dienos.

„30 dieną mes ne tik čia, savus skiepysime, bet ir važiuosime pas partnerius: Mažeikių, Telšių ir Radviliškio ligonines“, – vardijo R. Mažeika.

Kitose Šiaulių regiono ligoninėse darbuotojai bus skiepijami pagal sąrašus. Daugiausia darbuotojų planuojama paskiepyti atraminėje Mažeikių ligoninėje. Čia turėtų būti paskiepyta apie 60 darbuotojų pagal prioritetines grupes.

Pusė persirgusiųjų taip pat norėtų pasiskiepyti

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirba 1200 medikai, iš jų COVID-19 infekcija persirgo apie 400. Beje, net ir iš persirgusiųjų virš 200 medikų taip pat pageidauja skiepytis.

Šiuo metu sudarinėjami sąrašai darbuotojų, kuriuos ketinama paskiepyti, pagal kitus prioritetus, ne tik pagal tai – dirba jie su COVID-19 pacientais, ar ne, yra medikai, ar ne.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje šiuo metu gydoma apie 130 pacientų, sergančių COVID-19 liga.