Kaip BNS informavo Santaros klinikų atstovė Gitana Letukienė, sraigtasparnis transporto žiede prie klinikų nusileido apie 10.40 val., medikų komandai paimant kepenis vadovavo Santaros klinikų pilvo chirurgas Vitalijus Sokolovas.

„Recipientas šiuo metu ruošiamas, transplantacija vyks kelias valandas“, – sakė ji.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos tarptautinį transplantacijos koordinavimo procesą pradėjo dar ketvirtadienio vakarą, kai Latvija pasiūlė transplantacijai tinkamas kepenis. Patikrinus recipientų registrą, Latvijai pateiktas atsakymas, kad kepenys yra tinkamos Lietuvos recipientui, rašoma vėliau išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Atskraidintos donoro kepenys
Foto: Nacionalinis transplantacijos biuras

Skubiam organo iš kaimyninės šalies pergabenimui pasitelktas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų sraigtasparnis. Jis, kartu su Lietuvos medikų komanda, vadovaujama Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų pilvo chirurgo Vitalijaus Sokolovo, į Latviją išvyko ankstų penktadienio rytą.

Penktadienį priešpiet kepenys atgabentos į Lietuvą. Vilniaus Santariškių eismo žiede sraigtasparnis nusileido 10:35 val., jos skubiai pristatytos transplantacijos operacijai VUL Santaros klinikose.

Tai dešimtas tarptautinis donorystės procesas šiais metais. 2020 metais į Lietuvą iš Latvijos jau yra įvežtos širdis ir kepenys, iš Lietuvos į kitas šalis (Šveicariją, Latviją, Vokietiją) išvežtos keturios kepenys, širdis, dveji plaučiai.

Atskraidintos donoro kepenys
Foto: Nacionalinis transplantacijos biuras

Tarptautinės organų donorystės esminis principas yra tas, jog užsienio šalims donoriniai organai pasiūlomi tik tuomet, kai savo šalyje gydomiems recipientams dėl medicininių parametrų jie yra netinkami.

Šiuo metu organų transplantacijos Lietuvoje laukia 413 recipientų. Iš jų - 90 žmonių laukia kepenų, jų transplantacijų 2020 metais atlikta jau 13.

Organų transplantacija yra dviejų lygiaverčių dedamųjų – aukštų medicinos pasiekimų ir pačios didžiausios pagarbos verto kilnaus artimųjų sprendimo – rezultatas, kuris suteikia galimybę pasveikti ar pagerinti gyvenimo kokybę sunkiai sergantiems ligoniams.

Atskraidintos donoro kepenys
Foto: Nacionalinis transplantacijos biuras

Išreikšti savo pritarimą organų donorystei gali kiekvienas pilnametis pilietis. Tai padaryti galima pasirašant sutikimą organų donorystei, o pasirašius – tai ypač svarbu – apie tai pasikalbėti su artimaisiais, kurie ir priimta lemiamą sprendimą mirties atveju.

Pasirašyti sutikimą Donoro kortelei gauti galima Nacionaliniame transplantacijos biure prie SAM, bet kurioje gydymo įstaigoje, taip pat visose „Eurovaistinės“ vaistinėse. Pasirašyti taip pat galima ir internetu: https://ntb.lt