Lapelyje buvo parašyta: „Informuojame kolektyvą, kad dėl sumažėjusio paslaugų kiekio š. m. liepos mėnesį ir dėl apmokėjimo už paslaugas iš PSDF tvarkos pasikeitimo, įstaigos rugpjūčio mėnesio sąnaudos viršijo pajamas.

2020-09-11 įvyko VšĮ Kupiškio ligoninės darbuotojų atlyginimų peržiūrėjimo komisijos posėdis dėl atlyginimo darbuotojams išmokėjimo už rugpjūčio mėnesį taktikos.

Nutarta: darbuotojams mokėti atlyginimą dalimis. Darbuotojams, kurių darbo užmokestis 500 Eur ir mažesnis – išmokėti visą sumą (09 14 – 09 15 d.), o uždirbantiems daugiau nei 500 Eur – mokėti per du kartus (šiuo metu išmokėti 500 Eur, likusią darbo užmokesčio dalį – gavus finansavimą iš PSDF už rugpjūčio mėnesio paslaugas)“.

Grįžę po atostogų Kupiškio ligoninės medikai rado štai tokį raštelį.
Foto: Skaitytojų nuotr.

Buhalterė: pinigų nėra ir niekas nežino, kada juos matys

„Apie tai, kad vėluos atlyginimai, darbuotojai nebuvo iš anksto supažindinti raštiškai. Spalio 12 d. buvo gauti algalapiai apie išmokėjimą, bet spalio 16 d. visų darbuotojų sąskaitos dar tebebuvo tuščios. Kaip visada, niekas nieko nežino, buhalterė pranešė, kad pinigų nėra ir niekas nežino, kada juos matys.

Pagal darbo sutartį užmokestis mokamas du kartus per mėnesį – mėnesio 10–13 ir 25–28 dienomis. Bet dabar, nepaisant neišmokėtų atlyginimų, jokių susirinkimų, jokių pasikalbėjimų su medikais nėra. Kodėl tai vyksta? Darbuotojai baiminasi dėl ateities, nes ji labai miglota. Gal einama prie ligoninės uždarymo?“ – svarstė į Delfi portalą besikreipę medikai.

Pasak jų, dauguma ligoninės personalo yra pensijinio amžiaus, nes jauni žmonės nenori vykti dirbti į Kupiškio ligoninę dėl per mažų atlyginimų.

„Buvo kalbėta ir apie medikų algų didinimą, Sveikatos apsaugos ministerija reikalavo jas pakelti, bet direktorė šio plano nevykdo“, – skundėsi medikai, panorę išsaugoti anonimiškumą.

Pritrūko tam tikrų paslaugų finansavimo

Kupiškio rajono savivaldybės, kuri yra minėtosios ligoninės steigėja, meras Dainius Bardauskas portalui Delfi teigė, kad kaip tik pirmadienį buvo pervesti pinigai iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) ir šiomis dienomis turėtų pasiekti medikų sąskaitas.

Kupiškio ligoninė.
Foto: DELFI / Valdas Kopūstas

„Per karantiną pritrūko tam tikrų paslaugų finansavimo. Bet dabar reikalai turėtų normalizuotis. Aišku, tai yra sudėtinga, nes didžiausias finansavimas, pagrindinis pinigų srautas gaunamas per konsultacinę polikliniką. Kuo daugiau žmonių šeimos gydytojai nukreiptų į konsultacinę polikliniką, tuo ligoninė galėtų gauti didesnes pajamas.

Bet, žinant dabar nustatytas tvarkas, kai daug konsultacijų pirminės asmens sveikatos priežiūros grandis teikia telefonu, tai riboja patekimą į konsultacinę polikliniką, kas kelia tam tikrų problemų. Bandome su tuo kovoti“, – aiškino D. Bardauskas.

Dėl vėluojančių medikų algų meras įžvelgė ir tam tikrą ligoninės vadovų kaltę: „Gal vadovybė tuos finansinius srautus galėjo perskirstyti truputėlį kitaip, kad jie pirma nueitų ne už kažkokių paslaugų apmokėjimą, pvz., skalbyklos, o tiesiog pinigų srautas būtų pervestas tiesiai atlyginimams?“

Pasidomėjus, ar, vėl paskelbus karantiną panašios bėdos nepasikartotų, D. Bardauskas sakė: „O kas ten gali žinoti, kaip bus? Gydytojų, jūs puikiai žinote, ypatingai provincijoje trūksta. Jie yra vyresnio amžiaus. Jie ir teisės aktais, ir patys save priskiria rizikos grupei. Čia yra problema, bet ne vien Kupiškio, o visos Lietuvos provincijų ligoninių“.

Meras: apie uždarymą kalbų nėra

Anot D. Bardausko, kupiškėnams nėra ko baimintis, kad liks be gydymo paslaugų, nors situacija ir sudėtinga, gydytojų trūksta. Vis tik niekas ligoninės uždaryti neketina, nekalbama ir apie kažkokį restruktūrizavimą.

„Su šia problema susiduria daug regioninių ligoninių, ne tik mūsų – nieko čia kažko labai išskirtinio nėra. Kol kas uždarymas ligoninei tikrai negresia, nebent kažkur būtų priimti sprendimai, kurie nuo mūsų nepriklauso, bet šiuo metu apie uždarymą jokį kalbų nėra“, – patikino meras.

Liktų be Vaikų ligų skyriaus

Tiesa, D. Bardauskas neslėpė, kad Kupiškio ligoninės Vaikų ligų skyriaus licencija nepratęsta.

„Taip yra todėl, kad turime pamąstymų, ar tikrai šis skyrius mums tikrai reikalingas. Aišku, labai būtų gaila, jeigu jo neliktų, bet tokių nuomonių yra.

Bet kuriuo atveju, Kupiškio vaikai kvalifikuotas sveikatos priežiūros paslaugas vis tiek gautų – jokių problemų dėl to tikrai nebūtų. Aišku, jas gauti būtų patogiau, kai jos suteikiamos vietoje – čia kalbos nėra. Bet licencija nepratęsta todėl, kad dabar tame skyriuje karantinuojami karščiuojantys ligoniai su „kovidu“, o ir sveikatos priežiūros įstaigų patalpos nėra pritaikytos tokiems iššūkiams, su kuriais dabar susiduriame“, – pastebėjo meras.

Anot pašnekovo, Vaikų ligų skyriaus reikalingumu suabejota, pažiūrėjus į jo apkrovimo statistiką. Daugiausia čia patenka vaikai, susirgę infekcinėmis kvėpavimo takų ligomis, kurios paprastai užklumpa šaltuoju metų laiku.

„Tada būna didesnis srautas. Šiaip skyrius neapkrautas, o jo išlaikymas – labai brangus. Kupiškio rajono vaikai būtų nukreipiami į Panevėžį, nes ten skyrius irgi neturi didelio krūvio, o pirmąją pagalbą, ambulatorines paslaugas čia vis tiek gautų“, – žadėjo A. Bardauskas.