Apie tai, kokia yra situacija su COVID-19 valdymu šalyje ir kokių priemonių ketinama imtis, pirmadienį spaudos konferencijoje pasakojo sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Teks persitvarkyti darbą

Ministras pastebėjo, kad sergamumo situacija šalyje negerėja.

„Bendrai vertinant situaciją šalyje yra negerėjanti ir, deja, bet auga tiek mūsų užsikrėtusiųjų skaičius, tiek atvejų skaičius, tiek procentas asmenų, kurių užsikrėtimo kelią nustatyti nebeįmanoma, tai reiškia, kad infekcija šalyje plinta.

Deja, bet pradėjo šiek tiek intensyviau augti ir ligoninių lovų, skirtų COVID pacientams, užimtumas. Praėjusią savaitę turėjome šiek tiek daugiau nei 40 proc., dabar turime 57 proc. Tai yra būtent COVID-19 pacientams skirtos lovos. Šiandien kaip tik bus kalbama apie galimybes tą lovų skaičių išplėsti, o tai reiškia, kad dalis įstaigų turės persitvarkyti savo darbą“, – sakė A. Veryga.

Aurelijus Veryga
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Pasak ministro, gydymo įstaigos dalį lovų, kurios buvo skirtos įprastiems pacientams, dabar turės perleisti koronavirusine infekcija sergantiesiems.

3 naujos mirtys

D. Razmuvienė pranešė apie 3 naujus mirties atvejus. Visi mirę – vyresnio amžiaus asmenys, turėję lėtinių ligų. Jų mirties atvejai pateks į antradienio statistiką.

„Pranešta tik šįryt, visi 3 iš Kauno apskrities“, – sakė D. Razmuvienė.

Pirmas mirusysis priklausė 60-70 metų amžiaus grupei, Blinsturbiškių socialinės globos namų gyventojas.

Antrasis asmuo priklausė 70-80 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių ligų, buvo gydomas Kauno ligoninės kardiologijos skyriuje.

Trečiasis asmuo taip pat vyresnio amžiaus – 70-80 metų, turėjo lėtinių ligų, užsikrėtė nuo artimoje aplinkoje sergančio asmens.

Virusas plinta į ugdymo įstaigas ir darbovietes

Anot D. Razmuvienės, vėl registruojami šeiminiai protrūkiai, iš šeimų virusas išplinta į ugdymo įstaigas ir darbovietes.

Daiva Razmuvienė

„Taip pat neramina skaičiai iš ugdymo įstaigų. Iš 205 vakar registruotų atvejų būtent ¼ registruota ugdymo įstaigose“, – kalbėjo epidemiologė.

Kaip pastebėjo D. Razmuvienė, šiuo metu registruotos jau 45 ugdymo įstaigos, kuriose koronaviruso plitimas registruotas viduje – asmenys užsikrečia nuo kito asmens ugdymo proceso metu.

Pranešė apie naujus židinius

Taip pat D. Razmuvienė atkreipė dėmesį ir į Kauno klinikinės ligoninės chirurgijos skyrių – jame registruota jau 17 COVID-19 atvejų.

„Palangos reabilitacijos ligoninėje iš viso 29 ir būtent šie atvejai yra išplitę į kitus regionus“, – sakė D. Razmuvienė.

Nauji židiniai registruoti Klaipėdos jūrininkų ligoninėje Švėkšnoje, Klaipėdos Respublikinėje ligoninėje Skuodo filiale iš viso 4 susiję atvejai.

„Iš 205 beveik 150 susirgo todėl, kad jie turėjo sąlytį su jau patvirtintu koronavirusine infekcija sergančiu žmogumi. Čia yra problema, nes žmonės, kurie serga ar yra izoliacijoje, tiesiog nesilaiko tam tikrų taisyklių ir, kaip matome, išplinta infekcija“, – perspėjo D. Razmuvienė.

Raseinių meras norėtų tęsti karantiną

Taip pat ministras užsiminė, kad Raseiniuose teks pratęsti karantiną, kol padėtis susitvarkys visai.

„Turime preliminarių žinių iš Raseinių mero, kad vis tik planuojama bendrai kreiptis dėl šiek tiek ilgesnio karantino nustatymo, tai yra kreiptis dėl karantino pratęsimo, kol situacija susinormalizuos visai“, – kalbėjo SAM vadovas.

Vilniuje per pastarąją parą registruota net 70 naujų COVID-19 infekcijos atvejų. Paklaustas, ar pritariate Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus nuomonei, kad, nepaisant augančio sergamumo, uždarinėti nieko nereikia, o su virusu reikia kovoti kitomis priemonėmis, A. Veryga sakė: „Tomis priemonėmis, kurios yra dabar, neįmanoma suvaldyti situacijos, nes, jei virusas plinta, vadinasi, nepakanka priemonių. Arba tų pačių priemonių yra nesilaikoma. Nes priemonės įvedimas pats savaime nieko nereiškia, jei žmonės linkę pažeidinėti rekomendacijas. Tai tikrai viskas priklauso nuo visuomenės sąmoningumo.

Ir aišku, kad šioje situacijoje ieškoma daugiau priemonių. Šiandien išsiųstos rekomendacijos savivaldybėms, kad jos galėtų imtis priemonių, ir jei jos tų priemonių nesiims, bus tikrai svarstoma, kaip papildomus apribojimus įvesti nacionaliniu mastu“.

Šalis skirstys į 4 grupes

Kaip pasakojo ministras, Europos komisijos yra pasiūliusi šalis suskirstyti į 4 grupes: žalią, geltoną, raudoną ir pilką zonas.

Žaliojoje atsidurtų šalys, kur sergamumo rodiklis būtų mažiau 25 ir teigiamų tyrimų procentas būtų mažiau nei 4 proc.

Geltonoji zona – sergamumas mažiau nei 50 ir teigiamų testų mažiau nei 4 proc.

Raudonoji zona – sergamumas virš 50 ir daugiau nei 4 proc. teigiamų testų arba sergamumas viršytų 150 atvejų 100 tūkstančių gyventojų nepriklausomai, nuo teigiamų testų procento. Į pilkąją zoną patektų šalys, kurios nepateikia aiškių testavimo kriterijų.

Toks pat skirstymas bus taikomas ir savivaldybėms. Tai reiškia, kad pagal šias zonas bus nustatomos priemonės konkrečiai savivaldybei.

Į „raudoną“ zoną patenkančioms savivaldybėms bus rekomenduojama skelbti karantiną.

205 nauji atvejai


NVSC pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 205 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 70 iš jų registruota Vilniaus, 44 Šiaulių, 27 Kauno, 22 Klaipėdos, 21 Telšių, po 7 – Marijampolės ir Panevėžio, 6 Tauragės bei 1 Alytaus apskrityse.

Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, pagal šiuo metu turimus duomenis, praėjusią parą užsikrėtė 146 asmenys. Be to, registruoti 3 įvežtiniai atvejai: 2 iš Didžiosios Britanijos ir 1 iš Ukrainos. Tuo metu, 56 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

101 atvejis, šiuo metu turimais duomenimis, siejamas su protrūkiais

Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruota 12 koronavrusinės infekcijos atvejų, siejamų su protrūkiu Vilniaus lopšelyje-darželyje „Žemyna“, dar 3 atvejai susiję su protrūkiu Vilniaus darželyje „Taškius“, 2 – su protrūkiu darželyje-lopšelyje „Gėlynas“, taip pat 2 atvejai, vertinama, yra susiję su Pabradės „Žeimenos“ gimnazija. Dar po 1 atvejį siejama su protrūkiais Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje, Vilniaus rajono Skaidiškių mokykloje-darželyje, Vilniaus lopšelyje – darželyje „Pušaitė“.

Dar 2 atvejai Vilniaus apskrityje siejami su protrūkiu Elektrėnų ledo arenoje, 5 infekcijos atvejai – su restorane Vilniuje vykusia šeimos švente.

Šiaulių apskrityje vakar registruoti 8 infekcijos atvejai, susiję su Šiaulių ugdymo centru „Spindulys“, 2 – susiję su protrūkiu Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centre. Dar 3 infekcijos atvejai siejami su Šiaulių lopšeliu-darželiu „Žibutė“, 1 – su protrūkiu Šiaulių lopšelyje-darželyje „Bitė“.

2 atvejai, vakarykštę parą registruoti Šiaulių apskrityje, yra susiję su protrūkiu prekybos centre „Saulės miestas“ veikiančios parduotuvės „Rimi“ konditerijos centre, 4 atvejai – siejami su protrūkiu įmonėje „Massive Wood Construction“.

Dar 2 COVID-19 atvejai siejami su protrūkiu Kelmės rajono savivaldybėje, 1 – su židiniu Kelmės vaiko ir šeimos gerovės centre.

Kauno apskrityje po 1 atvejį siejama su protrūkiais Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazijoje, Kauno Aleksoto lopšelyje-darželyje, Kauno krepšinio mokykloje „Žalgiris“.

Taip pat dar 1 infekcijos atvejis, vertinama, yra susijęs su protrūkiu Kauno klinikų Chirurgijos skyriuje.

3 atvejai, registruoti Klaipėdos, Kauno ir Tauragės apskrityse, yra susiję su Palangos reabilitacijos ligonine (iš viso susiję 29 susiję atvejai).

3 atvejai, registruoti Klaipėdos apskrityje, yra susiję su protrūkiu Klaipėdos Respublikinės ligoninės Skuodo filiale (iš viso 4 susiję atvejai). Dar 2 atvejai yra susiję su protrūkiu Klaipėdos Jūrininkų Ligoninės Psichiatrijos departamente Švėkšnoje (iš viso susiję 4 infekcijos atvejai).

Asociatyvi nuotr.
Foto: Shutterstock

Dar 2 atvejai, vertinama, yra susiję su protrūkiu Kartenos mokykloje-daugiafunkciniame centre, po 1 – su protrūkiais Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centre bei Klaipėdos Vydūno gimnazijoje.

Taip pat 2 atvejai, epidemiologų vertinimu, yra susiję su protrūkiu Skuodo rajono Lenkimų miestelyje.

Panevėžio apskrityje 2 atvejai siejami su protrūkiu įmonėje „Roquette Amilina“, po 1 – siejama su protrūkiais Pasvalio policijos komisariate bei Kariuomenėje – Karaliaus Mindaugo husarų batalione.

Telšių apskrityje 4 atvejai siejami su protrūkiu Plungės Senamiesčio mokykloje, 2 infekcijos atvejai – su protrūkiu Telšių apskrities vyriausiame policijos komisariate. Taip pat dar 1 atvejis siejamas su protrūkiu laikraščio „Telšių žinios“ redakcijoje.

Be to, 1 atvejis, registruotas praėjusią parą, siejamas su protrūkiu Plungės ligoninėje, taip pat 1 –susijęs su protrūkiu Plungės rajono Šateikių kultūros centre.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 7726 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 4468 asmenys, 3110 – pasveiko.