Kaip bus valdoma ši situacija, ketvirtadienį spaudos konferencijoje pasakojo sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė epidemiologė Daiva Razmuvienė ir Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ašoklienė.

Keis kriterijus, kuriais remiantis asmenys bus laikomi pasveikusiais

Artimiausiu metu ketinama keisti kriterijus, kuriais remiantis asmenys laikomi pasveikusiais nuo koronaviruso, kalbėjo sveikatos apsaugos viceministrė K. Garuolienė.

Jos teigimu, nuo šiol pasveikusiu nuo koronaviruso, kai sergama lengva forma, bus laikomas asmuo, kai nuo ligos pradžios praeis 10 dienų, tai turės patvirtinti gydytojas.

„Patį pasveikimo faktą turės konstatuoti šeimos gydytojas arba pacientą gydantys gydytojai“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė K. Garuolienė.

„Nebereikės vykti darytis tyrimų – praėjus tam tikram laikui nuo susirgimo pradžios bus galima laikyti, kad žmogus yra sveikas bei gali grįžti į įprastinį gyvenimą“, – pridūrė ji.

Viceministrės teigimu, kriterijai keičiami atsižvelgus į mokslininkų rekomendacijas ir kitų šalių praktiką.

Šiuo metu pasveikusiu laikomas asmuo, kuriam praėjus 14 dienų nuo susirgimo dviejų testų rezultatai yra neigiami.

Kristina Garuolienė

Atvejų daugėja visoje Europoje

K. Garuolienė atkreipė dėmesį į tai, kad naujų koronaviruso atvejų didėjimas stebimas visoje Europoje. Ypač didelis sergamumas Čekijoje, Belgijoje, Olandijoje. Taip pat sparčiai sergamumas auga Lenkijoje, Latvijoje.

„Vertinant situaciją, šiandien pastebėta, kad ženklus augimas yra Vilniaus savivaldybėje. Tai rodo, kad reikia imtis rimtų kontrolės priemonių. Ta proga norėčiau priminti ne tik Vilniaus, bet ir kitoms savivaldybėms apie pareigą taikyti priemones“, – sakė K. Garuolienė.

Savivaldybės savo ruožtu gali riboti renginius, riboti ligonių lankymą gydymo ar socialinės globos įstaigose, didinti profilaktinius gyventojų tyrimus, ugdymo procesą vykdyti nuotoliniu būdu.

„Savivaldybės turi imtis rimtų priemonių. Pagal epidemiologinę situaciją rimtesnių priemonių dabar turėtų imtis Vilniaus savivaldybė“, – kalbėjo viceministrė.

Viceministrė pridūrė: „Galbūt dabar užtektų Vilniuje sukontroliuoti sporto klubų, barų veiklą, kad vėliau čia nereikėtų uždarinėti ligoninių, mokyklų ir turėti daug skaudesnes pasekmes, griežtesnius ribojimus. Labai svarbu reaguoti laiku ir taikyti mažesnes priemones, kad vėliau nereikėtų uždaryti visos šalies“.

Virusas grįžo į slaugos įstaigas

Pasak D. Razmuvienės, koronavirusas dabar sparčiausiai plinta ugdymo, sveikatos priežiūros įstaigose bei laisvalaikio praleidimo vietose.

„Virusas sugrįžo į socialinės globos ir slaugos įstaigas. Vakar naujas atvejis registruotas Kauno universitetinėje ligoninėje. <...> Naujas atvejis registruotas Marijampolės specialiosios socialinės globos namuose, imtasi priemonių, kad būtų paimti tyrimai visiems globotiniams“, – kalbėjo epidemiologė.

Kaip sakė D. Razmuvienė, šiuo metu Vilniuje yra 3 pagrindiniai židiniai – viena iš jų yra šokių studijos, su kuriomis Vilniuje susijęs 71 atvejis. Epidemiologės teigimu, jau rugsėjį buvo kreiptasi į šokių studijas, kad jos apribotų dalyvaujančių skaičių ir laikytųsi griežtesnių taisyklių, tačiau tai padaryta nebuvo.

„Išplito į kitas įstaigas, į ugdymo įstaigas, tarnybas, šeimas. Registruoti antriniai, tretiniai atvejai. Reiškia, izoliacija yra pažeidžiama“, – kalbėjo D. Razmuvienė.

Kitas didelis židinys – Elektrėnų ledų ritulio varžybos, su jomis susiję 46 atvejai, iš kurių 36 registruoti Vilniaus mieste.

Pasak D. Razmuvienė, virusas keliauja ir per sporto klubus – iš vieno į kitą bei taip perduodamas toliau.

„Dėl plitimo baruose – taip, jis vyksta. Dabartiniu metu žinomi 6 susirgę asmenys, kurie lankėsi viename Vilniaus senamiestyje esančiame bare, ir dar 3, kurie lankėsi kitame bare. Išsiaiškinus jų lankymosi vietas, <...> jau yra 14 tokių barų, kuriuose jie lankėsi. Sunku pasakyti, ar ten gali išplisti. Galvoti, kad baruose negali plisti, yra tikrai netiesa“, – sakė D. Razmuvienė.

Daiva Razmuvienė

Kitaip vertins savivaldybes

K. Garuolienė pranešė, kad keisis didelės rizikos savivaldybių nustatymo kriterijai.

Didelės rizikos savivaldybėmis bus laikomos tos, kuriose 14 dienų sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų yra daugiau nei 50 ir kuriose teigiamų testų procentas nuo visų atliekamų testų yra daugiau nei 4 proc.

Taip pat viceministrė sakė, kad antrojo rinkimų turo metu saviizoliacijoje esantys asmenys galės balsuoti tam tikrose nustatytose vietose. Vis dėlto tie, kurie serga koronavirusu, balsuoti negalės.

9 įvežtiniai atvejai

Ketvirtadienį NVSC informavo, kad 111 per praėjusią parą Lietuvoje patvirtintų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų registruota Vilniaus, 58 Šiaulių, 39 Kauno, 28 Klaipėdos, 7 Panevėžio, 5 Marijampolės, 4 Telšių ir 3 Alytaus apskrityse.

Po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 169 asmenys. Be to, per praėjusią parą registruoti 9 įvežtiniai atvejai, iš kurių 4 iš Ukrainos ir po 1 iš Vokietijos, Belgijos, Lenkijos, Norvegijos ir Prancūzijos. Tuo metu, 77 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko.

Foto: Vidmantas Balkūnas

107 atvejai siejami su protrūkiais

Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su židiniais ugdymo įstaigose: 9 atvejai siejami su Vilniaus lopšeliu-darželiu „Žemyna“, 6 – su Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazija, 2 – su Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazija, taip pat 2 atvejai, vertinama, yra susiję su Vilniaus rajono Rudaminos „Ryto“ gimnazija. Dar 3 atvejai siejami su protrūkiu Švenčionių rajono Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijoje, taip pat 3 atvejai – su Švenčionių rajono Pabradės „Žeimenos“ gimnazija.

Dar 4 nauji koronoviruso atvejai Vilniaus apskrityje siejami su protrūkiu Pabradėje veikiančiame Užsieniečių registracijos centre, 3 atvejai siejami su protrūkiu SOS vaikų kaime Vilniuje, 4 atvejai – susiję su protrūkiu Lietuvos kariuomenėje.

1 naujas koronavirusinės infekcijos atvejis siejamas su Vilniaus senamiestyje veikiančiu baru „Sanatorija“, taip pat dar 1 atvejis – su baru „Bardakas“. Be to, per praėjusią parą įvertinus užsikrėtusių asmenų maršrutus, matyti, kad asmenys lankėsi įvairiose laisvalaikio leidimo vietose – baruose, kavinėse, klubuose.

3 atvejai Kauno apskrityje siejami su LSMU Kauno ligoninės Kardiologijos skyriumi, 4 – su Raseinių rajone įsikūrusiais Blinstrubiškių socialinės globos namais (3 globotiniai ir 1 darbuotojas), dar 2 atvejai siejami su Ringaudų (Tabariškių laidojimai namų) šarvojimo salėje vykusiais šermenimis. Taip pat 2 atvejai Kauno apskrityje, vertinama, yra susiję su protrūkiu Kauno technologijos universiteto Vaižganto progimnazijoje.

Kelmės rajone (Šiaulių apskrityje) įsikūrusiuose Liolių socialinės globos namuose vakarykštę parą registruoti 7 koronaviruso atvejai, asmenys tirti profilaktiškai (iš viso registruota 13 atvejų – 12 globotinių ir 1 darbuotojas). Joniškio socialinių paslaugų centre registruoti 9 nauji COVID-19 atvejai, taip pat ir toliau fiksuojami atvejai, siejami su Joniškio Saulės pagrindinės mokyklos dienos užimtumo centru – praėjusią parą registruoti 2 susiję atvejai, taip pat patvirtini 3 infekcijos atvejai, susiję su Joniškio GMP.

Klaipėdos apskrityje 2 atvejai siejami su protrūkiu Klaipėdos Vydūno gimnazijoje, 2 atvejai susiję su Kretingos kultūros centro Kartenos skyriumi.

Telšių apskrityje 3 infekcijos atvejai siejami su choro repeticija, vykusia spalio 6 d.

Panevėžio apskrityje registruotas 1 atvejis, susijęs su protrūkiu Pasvalio policijos komisariate, taip pat 1 atvejis siejamas su protrūkiu Vilniaus Gedimino Technikos universiteto Antano Gudaičio aviacijos fakultete.

Alytaus apskrityje 1 atvejis siejamas su protrūkiu Druskininkų savivaldybėje, Marijampolės apskrityje – su protrūkiu Marijampolės specialiuosiuose socialinės globos namuose. NVSC informuoja, kad vakar tyrimai atlikti 39-iems šių namų gyventojams, laukiama testų rezultatų.

77 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 77 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.

Lietuvoje – 110-oji mirtis nuo koronaviruso

NVSC praneša, kad praėjusią parą iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės gauta informacija apie mirties nuo koronaviruso atvejį. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 110 gyvybių.

Asmuo yra Tauragės apskrities gyventojas. Žmogus priklausė 90-99 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 11 d. Atliekant židinio epidemiologinę diagnostiką, specialistams nepavyko nustatyti, kaip asmuo užsikrėtė.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 6760 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 3635 asmenys, 2983 – pasveiko.

Ligoninėse dėl COVID-19, pasak D. Razmuvienės, šiuo metu gydomi 174 asmenys, intensyvios terapijos skyriuje – 17, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 9, su deguonies kaukėmis ligoninėje yra 80 asmenų.