Trys karštieji taškai

Anot R. Lingienės, šiuo metu Lietuvoje yra 3 karštieji taškai: Radviliškis, Raseiniai ir Šiauliai.

„Jie sparčiai plečiasi ir į kitus regionus. Raseiniuose liepą buvo registruotas 1 atvejis, rugpjūčio mėnesį išvis neturėjome atvejo, vos per 3 rugsėjo savaites yra registruota 112 atvejų Raseinių rajone“, – pasakojo NVSC atstovė.

Kaip kalbėjo epidemiologė: „galime kalbėti apie tam tikruose Lietuvos regionuose prasidėjusią antrąją bangą.“

R. Lingienės teigimu, tie regionai, kurie tapo karštaisiais taškais, ilgą laiką buvo visiškai ramūs – juose atvejų beveik nebuvo.

„Dar viena priežastis, dėl ko kalbu apie antrąją bangą, tai yra staigus atvejų registravimas ir jų išplitimas“, – aiškino epidemiologė.

Apžvelgė didžiausius židinius

Kaip sakė epidemiologė, šiuo metu su Radviliškio ligonine yra susiję 102 koronaviruso atvejai, kurie plečiasi ir į kitus miestus. Pavyzdžiui, vieni iš neseniai registruotų šio židinio koronaviruso atvejų buvo Palangoje, o trečiadienį jau ir Panevėžio apskrityje – registruotas užsikrėtimas asmeniui, kuris turėjo sąlytį su žmogumi, gydytu Radviliškio ligoninėje.

Su židiniu Šiaulių Respublikinėje ligoninėje dabar siejama 19 koronaviruso atvejų.

„Kalbant bendrai apie situaciją Raseiniuose ir Šiauliuose, mūsų epidemiologai mato tam tikras sąsajas tarp šių regionų. Natūralu, nes šiuos miestus skiria tik keliasdešimt kilometrų, judėjimas, sąlytis žmonių tarp šių miestų akivaizdžiai yra. Matome, kad asmenys, dirbantys vienoje ar kitoje Raseinių įmonėje, kurioje registruoti atvejai, svečiavosi pas draugus Šiauliuose, o Šiaulių pareigūnai lankėsi pas kolegas Raseiniuose. Tokie aktyvūs socialiniai kontaktai šiuo metu kelia didelį susirūpinimą ir dabar labai prašytume visų kolegų kiek įmanoma sumažinti“, – sakė R. Lingienė.

Epidemiologė pasakė ir kas šiuo metu kelia didžiausią nerimą specialistams.

„Didžiausią susirūpinimą dabar kelia Raseinių rajonas, nes ten virusas išplitęs ne vienoje įstaigoje. Bet pradėtas rajono gyventojų testavimas, dabar labai svarbu sulaukti testavimo rezultatų. <...> Gyventojų prašome kuo greičiau ir kuo plačiau testuotis. <...> Jei plitimo nebesugebėsime sustabdyti, priemonių gali būti imtasi ir kietesnių“, – sakė R. Lingienė.

Specialistė sakė, kad pažeidimai buvo nustatyti visose trijose gydymo įstaigose: Radviliškyje, Raseiniuose ir Šiauliuose.

„Taip, pažeidimai buvo nustatyti visuose 3, apie Panevėžį nieko nežinau, sveikatos priežiūros įstaigose. Jie buvo infekcijų kontrolės, srautų valdymo ir personalo komandų sudarymo klausimai“, – sakė R. Lingienė.

Įspėjimas darbdaviams

Raseiniuose, pasak R. Lingienės, infekcija plinta tam tikrame rajone – į Viduklės pusę.

„Viduklėje plinta mokykloje, darželyje, ambulatorijoje ir šalia šio miestelio esančiuose Blinsturbiškių globos namuose“, – vardijo NVSC atstovė.

„Mūsų pagrindinės rekomendacijos šių rajonų žmonėms – būti labai atsakingiems, nes šiuo metu socialiniai kontaktai yra labai nepageidaujami, jie didina viruso išplitimą. Labai prašome jų vengti. Jei galite, pagrindinė rekomendacija būtų – dirbkite iš namų.

Darbdaviams, kurių darbuotojai važinėja iš Raseinių į Šiaulius ar iš Radviliškio į kitus rajonus, leisti šiems žmonėms dirbti iš namų“, – sakė epidemiologė.

Taip elgtis reikėtų iki tol, kol bus nustatytos šio židinio ribos ir jis bus lokalizuotas.

„Neišvengiamai matome, kad infekcija išplitusi ir į kitas Lietuvos vietas. Epidemiologų laukia didžiulis iššūkis pagerinti epidemiologinę diagnostiką ir ją sustiprinti. Bet ją atlikti galėsime tik tada, kai bus ištestuoti gyventojai, tiek Raseinių, tiek Radviliškio, nes šiuose regionuose vyksta masinis viruso plitimas“, – sakė R. Lingienė.

Lokalaus karantino kol kas nebus

Pasak A. Verygos, kol kas lokalus karantinas, koks buvo įvestas Nemenčinėje, nesvarstomas: „kol kas židiniai, kad ir plačiai išplitę, bet yra pakankamai aiškūs.

Aišku, užtrunka visų kontaktų suradimas, bet kol kas keliai pakankamai aiškūs ir nėra poreikio skelbti lokalaus karantino, juo labiau, kad savivaldybės imasi ir įgyvendina priemones, kurias gali įgyvendinti be karantino. Aišku, gali būti tokių dalykų [lokalaus karantino], bet reikėtų NVSC rekomendacijos ir savivaldybės administracijos kreipimosi. Kol kas nei vienoje savivaldybėje tokios rekomendacijos iš epidemiologų neturime.“

Taip pat, ministro teigimu, nors kol kas dar nėra svarstoma, bet neatmetama galimybė, kad šalių rodiklis, iš kurių atvykus nereikia privalomos saviizoliacijos, gali keistis.

„Bet kol kas tai labiau kaip spėjimas“, – pridūrė A. Veryga.

Ugdymo įstaigose – 116 atvejų

Per praėjusią parą koronavirusas buvo registruotas 10 bendrojo lavinimo įstaigų ir 4 ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Iš viso jose buvo registruota 18 koronaviruso atvejų.

„Iš viso koronaviruso atvejai buvo registruoti 77 šalies ugdymo įstaigose ir iš viso atvejų yra 116“, – pranešė R. Lingienė.

Izoliuoti iš ugdymo įstaigų ketvirtadienio ryto duomenimis 1624 asmenys, tačiau šie duomenys vis keičiasi.

Vidinis viruso plitimas nustatytas 6 ugdymo įstaigose.

Galės tirtis nemokamai

A. Veryga teigė, kad, nustatant vis daugiau židinių, miestai tikrai nėra palikti likimo valiai. Ministras pagyrė ir savivaldybių elgesį, kurios, kaip sakė SAM vadovas, imasi reikalingų veiksmų.

Aurelijus Veryga
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Ministras išvardino įstaigas, kurių darbuotojai greitaisiais testais gali išsitirti nemokamai.

„Noriu informuoti, kaip ir buvo minėta anksčiau, galimybė išsitirti greitaisiais serologiniais testais dabar turės ne tik mokyklų darbuotojai, bet ir kultūros įstaigų darbuotojai, oro uostų, transporto saugos administracijos, kelių direkcijos, oro navigacijos, kai kurių ministerijų ir prie jų esančių institucijų darbuotojai. Kviečiu pasinaudoti tokia galimybe“, – sakė A. Veryga.

Ministras dar kartą kreipėsi į savivaldybes ir ragino jas atsisakyti masinių renginių, kuriuose neįmanoma atsekti dalyvių ir kontaktų.

Įspėjo dėl sporto klubų

Taip pat A. Veryga spaudos konferencijoje ragino vyresnius ir lėtinėmis ligomis sergančiuosius gyventojus pagalvoti ir apsispręsti laikinai stabdyti savo apsilankymus sporto klubuose, kur infekcija plinta labai greitai.

„Situacija labai nedėkinga, nes pats fizinis aktyvumas yra didelis privalumas žmonėms, kurie serga lėtinėmis ligomis. Bet šiuo atveju, kai ir 2 metrų laikymasis ar kaukių dėvėjimas vargiai apsaugo ten, kur kvėpavimas labai intensyvus ir viruso iškvepiama labai daug“, – sakė ministras.

Prievolės skiepytis nebus

Pasak ministro, viešojoje erdvėje šiuo metu matoma daug netikrų naujienų dėl koronaviruso vakcinos.

„Galiu visus patikinti, kad tikrai nėra jokių planų prievarta kažko skiepyti. Tikimės, kad mūsų piliečiai bus sąmoningi ir prie to prisidės šalies medikai. <...>

Deja, bet stebime, kad kasmet net ir turint vakcinų nuo gripo, patys medikai nesiskiepija. Todėl tikimės visuomenės sąmoningumo. Aišku, gali atsitikti taip, kad valstybės, kurios įsigis vakcinas ir sėkmingai skiepys savo piliečius, gali iškelti tokį reikalavimą norintiems atvykti į šalį turėti įrodymą, kad žmogus paskiepytas nuo šios infekcijos. Kol kas tai teorinė galimybė, bet ji gali atsirasti“, – sakė SAM vadovas.

Teiks nemokamą psichologinę pagalbą

Kaip sakė A. Veryga, gyventojai, kurie susidūrė su nerimu ar kitais psichologiniais sunkumais pandemijos metu, dabar daug lengviau galės gauti nemokamą profesionalią pagalbą. Ją teiks savivaldybių visuomenės sveikatos biurai.

Norint gauti tokią pagalbą nereikės papildomų siuntimų, pagalba bus teikiama anonimiškai, kiekvienam asmeniui suteikiamos 5 nemokamos konsultacijos.

93 atvejai siejami su židiniais

NVSC informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 138 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 60 iš jų registruota Šiaulių, 37 Kauno, 33 Vilniaus, 5 Panevėžio, 2 Marijampolės ir 1 Utenos apskrityse.

Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 113 asmenų. 24 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą Vilniaus apskrityje registruotas 1 įvežtinis atvejis iš Austrijos.

28 per pastarąją parą patvirtinti atvejai siejami su Radviliškio ligonine, iš kurių 22 yra pacientai, 4 darbuotojai ir 2 antriniai kontaktai, t. y. ne darbuotojai ir ne pacientai. Iš viso, šio ryto duomenimis, su židiniu siejami 102 atvejai: 59 pacientai, 36 darbuotojai ir 7 antriniai atvejai.

5 atvejai nauji atvejai siejami su Respublikine Šiaulių ligonine. Visi asmenys yra darbuotojai. Iš viso su protrūkiu šiuo metu siejama 19 atvejų – 12 darbuotojų ir 7 pacientai.

Dar 2 atvejai Šiauliuose siejami Šiaulių greitosios medicinos pagalbos (GMP) stotimi. Abu asmenys yra darbuotojai. Iš viso šiuo metu registruoti 4 susiję atvejai.

Taip pat 2 atvejai, registruoti trečiadienį, siejami su Šiaulių lopšeliu-darželiu „Kregždutė“. Vienas asmuo yra darbuotojas, kitas – vaikas. Iš viso registruoti 4 susiję atvejai, įskaitant patvirtintus trečiadienį.

2 nauji atvejai siejami ir su protrūkiu tarp Šiaulių teisėsaugos institucijų darbuotojų. Vertinama, kad iš viso jau susiję 14 atvejų.

Be to, Šiauliuose fiksuojamas ir naujas židinys įmonėje AB „Rūta“. Praėjusią parą liga patvirtinta 2-iems darbuotojams ir 1 susijusiam asmeniui. Iš viso registruoti 4 susiję COVID-19 ligos atvejai.

6 iš naujai registruotų atvejų siejami su židiniu Blinstrubiškių socialinės globos namuose, veikiančiuose Raseinių rajone. COVID-19 patvirtinta 5-iems globotiniams ir 1-am darbuotojui. Iš viso šiuo metu registruoti 8 susiję atvejai.

Taip pat 3 atvejai siejami su Raseinių ligonine. Asmenys yra darbuotojai. Iš viso registruota 17 susijusių atvejų.

4 atvejai, registruoti per pastarąją, siejami su Raseinių savivaldybe (iš viso – 15 susijusių atvejų), dar 4 – su įmone „Raseinių prekyba“ (iš viso 6 atvejai), 2 – su Viduklėje veikiančiu darželiu ( iš viso 4 atvejai).

Be to, registruotas naujas židinys, siejamas Raseinių choru „Šatrijos“. Tai 2-asis susirgimas. Chore nustatyti 36 sąlytį turėję asmenys.

Kaune registruoti 2 susirgimai Kauno K. Griniaus progimnazijos mokiniams (iš viso 7 susiję atvejai) bei 2-iems Kauno Erudito licėjaus mokiniams.

8 pastarąją parą Vilniuje registruoti atvejai siejami su šokių studija „City dance“. Vertinama, kad su protrūkiu susiję 25 koronaviruso atvejai. NVSC aktyviai dirba su šokių studijos administracija, aptariamos įvairios prevencinės priemonės ir kita.

Dar 2 atvejai Vilniaus apskrityje siejami su židiniu sporto klube „Gym Plius“. Su šiuo protrūkiu dabar siejama 20 infekcijos atvejų. NVSC specialistai įmonei pateikė rekomendacijas mažinti žmonių skaičių grupinėse treniruotėse arba išvis jų atsisakyti.

Tuo metu, dar 8, patvirtinti pastarąją parą, siejami su ansambliu „Lietuva“. Visi asmenys yra jo nariai. Iš viso registruota jau 14 susijusių atvejų, įskaitant patvirtintus trečiadienį. Šiandien NVSC vykdys nuotolinius mokymus ansamblio darbuotojams, taip pat pradedamas profilaktinis jų testavimas (5 dieną po paskutinio sąlyčio).

1 atvejis siejamas su Rokiškio rajono Juodupės gimnazija. Koronavirusas patvirtintas darbuotojui, kuris dėl turėto sąlyčio buvo izoliacijoje. Iš viso registruoti 4 susiję atvejai.

Be to, dar 20 asmenų, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.

24 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 24 asmenys. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Specialistai nagrinėja šių užsikrėtusiųjų maršrutus, tad statistika dar gali keistis, jei būtų rastos sąsajos tarp atskirų atvejų.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso patvirtinti 4070 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1709 asmenys, 2253 – pasveiko.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.