A. Veryga spaudos konferencijoje kreipėsi į žmones, kurie šiuo metu pradėjo abejoti esą netikru koronaviruso ir netikra šios infekcijos grėsme.

„Visiems abejotojams, kurie mokate naudotis kompiuteriu, turbūt nesudarys didelių problemų, įsivesti į paprasčiausią paiešką – „covidas", „Šiaurės Italija“, „mirusiųjų skaičiai“. Galite pasižiūrėti dokumentiką, ką teko išgyventi šalims, kurioms labiau nepasisekė nei Lietuvai ir kurios savo piliečius kariniais sunkvežimiais naktimis turėdavo gabenti į kapines, nes dienomis tas gyventojams keldavo didelį stresą. Kai kurioms šalims teko ledo arenas pritaikyti kūnams laikyti, nes daugiau nebuvo kur. Galiu tik priminti, kad ir Lietuva tokiam scenarijui ruošėsi ir buvo suskaičiavusi, kiek turi šaldytuvų vagonų. Bet to neprireikė, nes elgėmės atsakingai“, – sakė A. Veryga.

Todėl, pasak ministro, toks palyginti lengvas Lietuvos kelias sukūrė gerą erdvę kurti sąmokslo teorijoms.

„Dar kartą norėčiau paprašyti – jei kyla abejonių, dabar reikėtų žiūrėti ne Baltarusijos televiziją ar klipus, kuriuos siuntinėja abejotini mokslininkai, bet klipus, kuriuos kuria nepriklausoma žiniasklaida“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Kol kas situaciją A. Veryga įvertino kaip stabilią, bet rizikų yra.

Pasak SAM vadovo, nors kasdien registruojama bent 20 naujų koronaviruso atvejų, tad kol kas viruso plitimas nėra eksponentinis.

„Tas keliasdešimt atvejų per dieną rodo, kad situacija daugiau ar mažiau yra stabili. Bet ji visiškai neleidžia nusiraminti ir turime priimti tam tikras priemones, kad liga neplistų“, – kalbėjo ministras.

Kaip sakė SAM vadovas, šiuo metu yra svarstoma trumpinti iš užsienio atvykusių asmenų saviizoliacijos laiką.

„Yra svarstoma keletas variantų. <...> Buvo svarstoma galimybė trumpinti izoliacijos terminus po pakartotino testo arba po testo, kuris būtų padarytas praėjus bent minimaliam inkubaciniam laikotarpiui“, – sakė A. Veryga.

Vejamės balandį

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 23 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 11 iš jų registruota Tauragės, 9 Vilniaus, 2 Kauno ir 1 Klaipėdos apskrityse.

Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 18 žmonių, 2 asmenų užsikrėtimo aplinkybės šiuo dar nežinomos. Be to, per praėjusią parą registruoti 3 įvežtiniai atvejai.

Daiva Razmuvienė

NVSC gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė sakė, kad šiuo metu ligoninėse hospitalizuoti 53 asmenys, reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose gydomi 7, deguonies kaukių reikia 23 asmenims, o dirbtinės plaučių ventiliacijos – 3.

D. Razmuvienė sakė, kad daugiausia pastarąją parą naujų atvejų registruota Tauragėje (anksčiau pirmavo Vilnius).

Susirgimų skaičius, anot D. Razmuvienės, dabar beveik lygus tam, kuris buvo balandį, kai buvo registruota 880 COVID-19 ligos atvejų. Rugpjūtį registruoti 836 atvejai. Palyginti su liepos mėnesiu, sergamumas rugpjūtį yra triskart didesnis, o palyginti su birželiu – net 6 kartus didesnis.

„Dabartinis rugpjūčio skaičius yra beveik lygus balandžio mėnesiui, kai balandį registruoti 880 COVID-19 atvejų. Lėtu žingsneliu, bet grįžtame prie pavasario sergamumo“, – sakė D. Razmuvienė.

Neišaiškintas užkrato šaltinis rugpjūtį – 19 proc. sergančiųjų.

„Didžioji dalis dabar sergančiųjų asmenų yra būtent jaunesnio amžiaus ir rugpjūčio mėnesį iki 30 metų amžiaus sirgo trečdalis iš visų susirgusiųjų. Nuo 30 iki 50 metų sirgo beveik 40 proc. Vyresnių virš 80-90 metų yra registruoti pavieniai atvejai“, – sakė D. Razmuvienė.

Įvežtinių atvejų rugpjūtį buvo 11 proc. Vyraujančios šalys, iš kurių daugiausia buvo įvežta naujų atvejų - Ukraina ir Jungtinė Karalystė.

Pasak epidemiologės, daugiausiai įvežtinių atvejų rugpjūčio mėnesį buvo iš Ukrainos, Didžiosios Britanijos ir Lenkijos.

Pasak A. Verygos, balandį naujų koronaviruso atvejų pakilimas įvyko per labai trumpą laiką, priešingai nei yra dabar.

„Kažkokio fiksuoto rodiklio, kada galėtų būti skelbiamas karantinas, Lietuva nėra apsibrėžusi. Lietuva turėjo karantino atšaukimo kriterijus, į kuriuos buvo orientuojamasi, dabar mes jau beveik visus juos esame peržengę. Yra stengiamasi visomis įmanomomis priemonės išvengti karantino, labiau orientuojamasi į vietines priemones. Tikimės, kad to visuotinio karantino pavyks išvengti“, – sakė A. Veryga.

Susirgo dar 11 karių

Per pastarąją parą 11 naujų atvejų registruota Tauragės apskrityje. Visi susirgę asmenys yra kariai iš Kęstučio motorizuotų pėstininkų bataliono.

Kaip sakė Lietuvos kariuomenės vado atstovas spaudai majoras Tomas Balkus, šiuo metu Kęstučio motorizuotų pėstininkų batalione iš viso nustatyti jau 26 koronaviruso atvejai.

„Kariai yra izoliuoti. Prasidėjo viskas nuo rugpjūčio 21 dienos, kai karius po priesaikos išleidome į namus ir rugpjūčio 27 dieną jau 3 atvejus turėjome batalione, kuriems pasireiškė simptomai. <...> Buvo išaiškinta dar daugiau papildomų atvejų“, – kalbėjo mjr. T. Balkus.

Kol kas, pasak T. Balkaus, kariai simptomų neturi.

„Dalį karių pervežėme į kitą batalioną, tuos, kurie kontaktų neturėjo. Patekimas į Kęstučio batalioną šiuo metu ribojamas, visi dėvi kaukes tiek lauke, tiek viduje, taikomos papildomos saugumo priemonės. <...> Tokiam įvykiui buvome pasiruošę nuo koronavirusinės infekcijos pradžios“, – kalbėjo T. Balkus.

Įvežtiniai atvejai – iš Graikijos ir Didžiosios Britanijos

Per pastarąją parą COVID-19 liga Vilniaus apskrityje patvirtinta dviem asmenims, į Lietuvą lėktuvu grįžusiems iš Graikijos. Jiems tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas dėl jaučiamų koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų.

3-iasis įvežtinis atvejis registruotas Klaipėdos apskrityje. COVID-19 liga patvirtinta asmeniui, į Lietuvą grįžusiam iš Didžiosios Britanijos. Asmuo testuotas profilaktiškai, infekcijai būdingų simptomų nejaučia.

17 naujų atvejų siejama su židiniais

Trys per pastarąją parą Vilniaus apskrityje nustatyti nauji koronavirusinės infekcijos atvejai siejami su rugpjūčio 15–16 d. Prienų rajone vykusiu „PravalFestu“. Vakar COVID-19 liga patvirtinta vienam šio renginio dalyviui ir dviem asmenimis, kontaktavusiems su renginyje dalyvavusiais žmonėmis. Iš viso su šiuo renginiu dabar siejama 18 atvejų, įskaitant patvirtintus per vakar.

Koronavirusas
Foto: Shutterstock

Taip pat 1 naujas atvejis siejamas su protrūkiu viešbutyje „Esperanza Resort“. Iš viso šiuo metu, epidemiologų vertinimu, registruoti 4 susiję atvejai.

Be to, vakarykštę parą patvirtintas antrasis COVID-19 ligos atvejis, siejamas su viena statybų įmone Vilniaus apskrityje bei antrasis atvejis, siejamas su atliekų tvarkymo įmone. Šis atvejis taip pat registruotas Vilniaus apskrityje.

Be to, nustatyta, kad 1 žmogus Vilniaus apskrityje užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtinta COVID-19 liga.

2 asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 2 asmenys Vilniaus ir Kauno apskrityse. Asmenys tirti dėl COVID-19 ligai būdingų simptomų.

Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2929 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 973 asmenų, 1857 – pasveiko.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.