„Epidemiologinė situacija ne tik kad negerėja, ji blogėja“, – įspėjo A. Veryga, atsižvelgdamas į koronaviruso atvejų šuolį.

Kartu ministras pridūrė: „Neturime eksponentinio augimo – tas augimas yra pakankamai nuosaikus. Gal yra užsikrėtimų tarp jaunesnių žmonių pasilinksminimo vietose ir tai nesukelia kažkokio nepakeliamo krūvio gydymo įstaigoms – ten atvejų skaičiaus augimų skaičius irgi yra pakankamai nuosaikus. Bet norėčiau paprašyti jau ir savaitgaliais pagalvoti, ar tikrai būtina eiti į kažkokias susibūrimo vietas, ar nereikėtų labiau pasisaugoti, ypatingai tiems, kurie gyvena su vyresnio amžiaus, sergančiais žmonėmis, kad infekcija nebūtų parnešta į namus“.

Grįžo laikai, kai atvejus skaičiuojame dešimtimis

R. Lingienė spaudos konferencijoje sakė, kad „grįžtame į tuos laikus, kai atvejus skaičiuodavome dešimtimis“.

Pasak epidemiologės, visi pastarąją parą registruoti atvejai nustatyti 5 apskrityse. Iš jų daugiausia – net 28 – Vilniaus apskrityje.

„Taigi Vilniaus regionas tampa lyderiu blogąja prasme koronainfekcijos atžvilgiu“, – apgailestavo R. Lingienė.

R. Lingienės teigimu, šiuo metu vienas iš didžiausių židinių yra Švenčionių rajone veikianti įmonė „Intersurgical“, kur nustatyti 8 nauji COVID-19 ligos atvejai. Visi naujai užsikrėtę asmenys buvo izoliacijoje, tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas dėl turėto sąlyčio.

Virusas į įmonę „Intersurgical“ išplito iš šeiminio protrūkio Molėtų rajone. Užsikrėtusios koronavirusu šeimos nariai dirba minėtoje įmonėje. Šiuo metu registruoti 24 su šiuo protrūkiu susiję atvejai.

Iš viso dėl turėto sąlyčio izoliuoti 156 „Intersurgical“ įmonės darbuotojai.

„Valdant šį protrūkį ir atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę situaciją, Švenčionių rajone buvo susirinkusi ekstremalių situacijų komisija. Dalyvaujant ir pritariant NVSC Švenčionių kolegoms, numatyta apriboti šiame rajone masinius renginius ir nedaryti didelių Rugsėjo 1-osios švenčių, kad būtų sumažintas žmonių tankumas“, – paaiškino R. Lingienė.

NVSC atstovė sakė, kad nerimą kelia ir židinys, susijęs su Prienų rajone vykusiu „PravalFestu“. Čia nustatyti 7 nauji atvejai, iš jų – 5 renginio dalyviai ir du asmenys, turėję sąlytį su renginio dalyviais. Iš viso su šiuo renginiu siejama 14 koronavirusinės infekcijos atvejų, įskaitant patvirtintus per pastarąją parą.

Dauguma susirgusiųjų jaučia simptomus

Pasak R. Lingienės, šiuo metu ligoninėse gydomi 55 asmenys, 8 iš jų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose, 3 taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, su deguonies kaukėmis – 19.

NVSC Vilniaus departamento vadovė pastebėjo, kad iš 48 per pastarąją parą nustatytų atvejų net 36-iems pasireiškė COVID-19 būdingi simptomai.

„Akivaizdu, kad Lietuvoje iš visų nustatytų atvejų vyrauja simptomai. Bendra tendencija išlieka tokia, kad besimptomių atvejų skaičiuojame 23–24 proc. per rugpjūčio mėnesį“, – kalbėjo specialistė.

Atrėmė kritiką

Kaip sakė R. Lingienė, NVSC neretai sulaukia kritikos, kad žmonės negali susisiekti. Pasak specialistės, atsakyti pavyksta ne į visus skambučius dėl didžiulio jų kiekio, tačiau jau bandoma išspręsti šią problemą.

NVSC atstovė prašo ir visuomenės pagalbos – jei asmuo sužinojo, kad turėjo kontaktą su sergančiuoju, jis privalo izoliuotis net ir nesulaukęs specialistų skambučio.

Apie 19 proc. atvejų, pasak R. Lingienės, nepavyksta nustatyti užsikrėtimo židinių. Taip nutinka dėl to, kad asmenys nepasako visų savo kontaktų.

R. Lingienė pasidžiaugė tik tuo, kad Lietuvoje mažėja įvežtinių atvejų skaičius.

Mokytojų testavimas – neprivalomas

A. Veryga priminė, kad prieš pradedant mokslo metus bus testuojami dėl koronaviruso mokytojai.

„Noriu akcentuoti, kad mokytojams nėra privaloma būti ištestuotiems prieš pradedant mokslo metus ir tas testavimas, kuris dabar bus, labiau bus susijęs pirmiausia su tam tikros epidemiologinės situacijos išsiaiškinimu su galimybe tą testavimą pakartoti šiek tiek vėliau, kai jau bus prasidėję mokslo metai, ar ta situacija pasikeitė, ar nepasikeitė.

Patiems mokytojams nereikės vykti kažkur į sveikatos priežiūros įstaigas. Savivaldybėms pateiktos rekomendacijos, kaip tą daryti. Paprasčiau yra slaugytojai atvykti į ugdymo įstaigą ir ten paimti testus, kad neįvyktų kažkokių nesusipratimų ir nebūtų vėl užlaužta telefoninė linija su bandymais registruotis arba, kad nebūtų kažkokių reikalavimų, jog, prieš prasidedant mokslo metams, visi turėtų būti ištestuoti“, – kalbėjo ministras.

Pasak A. Verygos, greitųjų testų tyrimai bus atliekami ne tik mokytojams, bet ir socialiniams darbuotojams, vaiko teisių specialistams ir t.t. Kaip teigė ministras, tokie tyrimai bus skirti ne įvertinti, kas šiuo metu serga, o labiau stebėti, kaip keisis situacija, kai po kurio laiko vėl bus atlikti tokie pat tyrimai.

Pranešė apie sutartį dėl vakcinų įsigijimo

Taip pat penktadienį ministras pranešė, kad Lietuva sudarė sutartį dėl vakcinų nuo koronaviruso (COVID-19) įsigijimo. Pagal ją Lietuvą turėtų pasiekti daugiau nei 1,8 mln. vakcinų dozių.

Tokią sutartį rugpjūčio 27 d., sudarė Europos Komisija (EK) su farmacijos milžine „AstraZeneca“. Lietuva dalyvauja šiame susitarime ir sulauks vakcinos nuo šio klastingo viruso, jei tik šios vakcinos klinikiniai tyrimai bus sėkmingi ir kai tik ji bus pagaminta.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 48 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 28 iš jų registruoti Vilniaus, 10 Utenos, 6 Kauno bei 3 Panevėžio ir 1 Klaipėdos apskrityse.

Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 36 žmonės, 9 asmenų užsikrėtimo aplinkybės šiuo dar nežinomos. Be to, per praėjusią parą registruoti 3 įvežtiniai atvejai.

Įvežtiniai atvejai – iš Maltos ir Ukrainos

Du įvežtiniai atvejai patvirtinti Vilniaus apskrityje gyvenantiems asmenimis – žmonės į Lietuvą grįžo iš Maltos. Vienam iš šių asmenų pasireiškė koronavirusinei infekcijai būdingi simptomai.

Trečiasis įvežtinis atvejis per vakar parą registruotas Klaipėdoje. Nustatyta, kad asmuo į Lietuvą iš Ukrainos atvyko darbo reikalais. COVID-19 ligai būdingų simptomų žmogus nejaučia.

22 nauji atvejai siejami su židiniais

8 per pastarąją parą Utenos apskrityje nustatyti atvejai, kaip minėta, siejami su židiniu įmonėje „Intersurgical“. Kaip jau skelbta, vertinama, kad židinys įmonėje turi sąsajų su šeiminiu protrūkiu Molėtų rajone.

Taip pat 7 nauji atvejai, kaip minėta, nustatyti per vakar, siejami su rugpjūčio 15-16 d. Prienų rajone vykusiu „PravalFestu“. Ketvirtadienį COVID-19 liga patvirtinta 5-iems šio renginio dalyviams ir 2-iems su renginyje dalyvavusiais kontaktavusiems asmenims.

Toliau aktyvus išlieka ir židinys vienos dovanų čekius parduodančios įmonės administracijoje Vilniuje. Vakar patvirtintas 1 susijęs atvejis. Asmuo nėra šios įmonės darbuotojas. Iš viso su protrūkiu šiuo metu siejami 8 užsikrėtimo COVID-19 liga atvejai. Pirmasis susirgimas šioje įmonėje siejamas su Panevėžio rajone vykusia šeimos švente.

Vakarykštę parą Vilniuje patvirtintas dar 1 COVID-19 ligos atvejis, pirminiu vertinimu, yra siejamas su susirgimais, registruotais „Vilniaus vandenyse“. Tai 4-asis susijęs atvejis.

Taip pat vakar Vilniuje registruotas naujas židinys. COVID-19 liga patvirtinta 2-iems Vilniaus oro uosto (VNO) pasienio užkardos darbuotojams. Šiuo metu turimais duomenimis, daugiau susijusių atvejų nėra nustatyta.

Tuo metu, Kaune vakar registruoti 2 nauji COVID-19 ligos atvejai, siejami kelio ženklus, atramas gaminančia įmone. Iš viso epidemiologinių tyrimų metu nustatyti 5 su šiuo židiniu sietini susirgimai.

Taip pat dar 1 atvejis vakar registruotas Panevėžio apskrityje. COVID-19 liga nustatyta žemės ūkio kooperatyvo „Šiaurės aruodai“, įsikūrusio Pasvalio rajone, darbuotojui. Tai trečiasis susirgimas šioje įmonėje.

Be to, nustatyta, kad 14 žmonių – 10 Vilniaus, ir po 2 Panevėžio bei Kauno apskrityse – užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtinta COVID-19 liga.

9 asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios

Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 9 asmenys – 5 Vilniaus ir po 2 Kauno bei Utenos apskrityse. Asmenys tirti dėl COVID-19 ligai būdingų simptomų.

Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.

Lietuvoje – 86-asis mirties nuo koronaviruso atvejis

NVSC praneša, kad Kauno klinikinėje ligoninėje mirė koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Tai 86-oji mirtis šalyje. Mirusysis priklausė 60-69 metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.

COVID-19 liga asmeniui buvo patvirtinta rugpjūčio 7 d. Nustatyta, kad mirusysis užsikrėtė po kontakto su sergančiu artimuoju namų aplinkoje.

NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2810 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 896 asmenų, 1815 – pasveiko.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.