Internetinėje apklausoje dalyvavo visos Europos šalys, tarp jų ir Lietuva. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kaip Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo (Reitox) nacionalinis koordinatorius surinko informaciją apie COVID-19 narkotikų vartojimo įpročių pokyčius Lietuvoje.

EMCDDA parengtoje ataskaitoje pateikiami internetinės apklausos apie narkotikų vartojimo įpročius ir pokyčius COVID-19 metu Europos šalyse rezultatai. Vidutinis respondentų amžius 29 metai, didesnė dalis iš jų vyrai (58 proc.). Tyrimo duomenys rodo, kad per pastaruosius metus, narkotines medžiagas bent kartą gyvenime vartojo 9 iš 10 apklaustųjų. Per pastarąsias 30 dienų kanapes vartojo daugiau nei pusė tiriamųjų (60 proc.), kas dešimtas per pastarąjį mėnesį vartojo ekstazį, kokainą, LSD ir opiodus, 5 proc. vartojo amfetaminą, 4 proc. – heroiną ir sintetinius kanabiniodus.

Vertinant narkotikų vartojimą COVID-19 metu, beveik pusė respondentų (46 proc.) nurodė, kad vartoja mažiau. Sumažėjusį vartojimą respondentai paaiškino, sumažėjusiu narkotikų prieinamumu, socialinio gyvenimo nutrukimu (apriboti susibūrimai, uždaryti barai, klubai, atšaukti festivaliai), taip pat atsirado ir finansinių sunkumų, dalis respondentų dėl pandemijos neteko pajamų.

Labiausiai pakito kokaino ir MDMA vartojimas. Tai susiję su naktinės narkotikų prekybos uždarymu ir judėjimo apribojimo priemonėmis. Šių psichoaktyvių medžiagų vartojimo sumažėjimą taip pat patvirtina ir nuotekų tyrimai Europos miestuose.

Nereguliariai kanapes vartojantys asmenys buvo linkę vartojimą nutraukti visai ar jį sumažinti COVID-19 metu, tačiau tie, kurie vartojo reguliariai ir prieš pandemiją, vartojimą dar labiau padidino. Taip pat pastebėta, kad išaugo susidomėjimas narkotikų prekyba internetu: buvo stebimas susidomėjimas „Google“ paieškoje tokiomis sąvokomis kaip „kanapių pirkimas“, „sėklos“, „kanapių auginimas“, „kanapių pristatymas į namus“ įvairiose Europos šalyse.

Ataskaitoje pranešama, kad tarp kai kurių grupių padidėjo alkoholio ar receptinių vaistų, ypač benzodiazepinų, vartojimas. Pabrėžiama, kad šių medžiagų vartojimo padidėjimas galimai siejasi su asmenų siekiu sumažinti nerimą dėl COVID-19 ir su tuo susijusiomis karantino priemonėmis.

Kaip buvo pabrėžiama ankstesniame EMCDDA leidinyje, sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, ypač su COVID-19 nesusijusiais klausimais, pandemijos metu sumažėjo, bet daugelio šalių gydytojai pabrėžia, kad išaugo skubios pagalbos, susijusios su psichikos sveikatos problemomis, teikimas. Tačiau pastebima, kad skubios pagalbos, susijusios su neteisėtu narkotikų vartojimu, poreikis sumažėjo.