Pats išgelbėtasis vyras sako, kad jaučiasi antrą kartą gimęs ir šiandien, kai Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dėkojo Panevėžio medikams už kovą su koronavirusu, dėkojo Panevėžio ir sostinės medikams.

Gimė antrą kartą

Pasak E. Dargužio, prie aparatūros buvo prijungtas 27 dienas, bet gydymas užtruko, kur kas ilgiau.

„Tokioje, kone komos būsenoje, berods išbuvau per 40 dienų. Dabar esu reabilitacijoje Likėnuose. Medikai man pasakė, kad esu laimės kūdikis ir esu gimęs antrą kartą. Po dirbtinės komos, kai pažadino, negalėjau paeiti. Kvėpavimas atsistatė lengviau – gana greitai“, – prisimena gydymo procedūras ir juokauja, kad jis gali būti bene ilgiausiai gydytas nuo COVID-19 pacientas.

Nuo koronaviruso išgijęs panevėžietis Eugenijus Dargužis/Rimanto Ančerevičiaus nuotr.
Foto: Jūsų Panevėžys

Daug ko nepamena

Nuo koronaviruso išgelbėtas panevėžietis sako, kad daug ko neprisimena, nes gulintį komoje realiai negyveno.

„Tik sapnai buvo, kuriuose mačiau, kad mane laidoja, o aš prisikeliu, kaip Feniksas iš pelenų. Lyg per sapną mačiau, kad su lova vežiojo visur, gydė“, – pasakoja vyras ir tęsia:

„Kol kas medikai tiksliai negali pasakyti, kada grįšiu į darbą, bet prognozės neblogos. Esu vairuotojas, tad labai norėčiau pradėti dirbti,. Reikia daugiau judėti, sportuoti. Reabilitacija gali užtrukti du-tris mėnesius. Sunku pasakyti, kiek tęsis gydymas.“

Išgijimas – unikalus

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas labai džiaugiasi išgijusiu panevėžiečiu E. Dargužiu.

„E. Dargužio išgijimas – unikalus atvejis. Jis yra Panevėžio ligoninės pacientas, susirgęs šia sunkia liga. Jam teko atlaikyti sunkiausias COVID-19 infekcijos padarinius. Balandžio 2 dieną, sutarus su Santaros klinikos medikais, jis buvo perduotas jiems. Medikai atvyko specialiu automobiliu ir išvežė į Vilnių. Dirbtinis plautis jam buvo pajungtas 27 dienas. Tačiau tai puse darbo, juk reikia reabilituoti. Šis procesas patikėtas Panevėžio ligoninei. Reabilitacija eina į pabaigą ir po kelių savaičių jį grąžinsime į šeimą“, – teigė A. Skorupskas ir pabrėžė, kad šis laimingas išgijimas – visos Lietuvos sveikatos sistemos sėkmė.

Nuo koronaviruso išgijęs panevėžietis Eugenijus Dargužis/Rimanto Ančerevičiaus nuotr.
Foto: Jūsų Panevėžys

Sistema naudojama sunkiems ligoniams

EKMO – sistema naudojama ypač sunkiems ligoniams, kuriems jau nepadeda nei deguonies terapija, nei dirbtinė plaučių ventiliacija. Tiesa, tokių aparatų, kurie gali būti paskutinė viltis išgyventi ypač sunkiems klastingu virusu infekuotiems ligoniams, Lietuvoje yra vos keli.

Jei ne EKMO sistema, Panevėžio ligoninėje dėl COVID-19 viruso komplikacijų gydomo itin sunkios būklės 52 metų vyro irgi jau nebūtų galima ne tik pervežti į Vilnių, bet gal ir išgelbėti.

Tačiau specialiu automobiliu į Panevėžį nuvykusi Vilniaus medikų komanda turėjo atlikti ne tik sudėtingą procedūrą, bet ir išvengti pavojingos infekcijos.

Į Vilnių pervežtas Panevėžio ligoninės pacientas buvo gydomas Santaros klinikų I Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje.

Į Vilnių iš Panevėžio pervežtas E. Dargužis nepriklausė rizikos grupei – prieš infekciją vyras esą neturėjo jokių gretutinių ligų. Bet ligoniui buvo užkilęs kraujo spaudimas, dėl to atliekant dirbtinę plaučių ventiliaciją kyla didesnė rizika paciento gyvybei.