A. Veryga sakė, kad net ir atšaukus karantiną, kai kurie ribojimai liks. Greičiausiai bus ribojamas atvykimas iš tų užsienio šalių, kuriose viruso plitimas yra ženkliai didesnis nei Lietuvoje ar Europoje. Taip pat turėtų būti ir toliau ribojami masiniai renginiai.

„O dalis nurodymų, kas buvo kaip prievolė, matyt, kelsis į rekomendacijas, nes, pasibaigus karantinui šitų priemonių kaip prievolės nustatyti neišeis. Kalbame apie tų pačių veido, nosies apsaugos priemonių dėvėjimą, saviizoliaciją. Žingsnis po žingsnio grįžtame atbuline tvarka taip, kaip įėjome į karantiną. Iš pradžių viskas prasidėjo nuo rekomendacijų“, – sakė A. Veryga.

Ligoninėms ir toliau reikės valdyti pacientų srautus bei užtikrinti higieną.

„Gydymo įstaigos ir toliau turės laikytis padidinto budrumo. Bet jau ir dabar atleidinėjame daug apribojimų“, – sakė A. Veryga.

Vis nerimsta diskusijos dėl viešose erdvėse vykstančių renginių, nes juose leidžiama dalyvauti tik 300 žmonių. Paplūdimiuose ilsisi keletas tūkstančių žmonių. Ministro paklausus, galbūt dalyvių skaičių reikia nustatyti pagal erdvę ir ar sprendimai tikrai logiški, A. Veryga atsakė, kad jie tikrai logiški ir reikalingi.

„Galiu tik šiek tiek apgailestauti ir priminti, kad viską užmiršome per keletą savaičių ir, atrodo, kad nieko ir nebuvo. Dar neseniai buvo prašoma ir reikalaujama nustatyti aiškias taisykles ir skaičius, sudėlioti tvarkas ir to turėtų kaip ir užtekti. Bet, žinote, žmonės tokie jau yra, apetitas kyla bevalgant ir, panašu, kad galo niekada nebūtų. Nustatytume tūkstantį, reikėtų 10 tūkstančių. Kalbame apie didžiulę sankaupą žmonių. Paplūdimio vis tik nereikėtų lyginti su renginiu, nes į paplūdimį žmonės nekeliauja per bilietų kasas, per susibūrimų vietas ir tai daug labiau išskaidytos žmonių grupės, kur virusui tikimybė daug mažesnė plisti. Pats renginys, net jei išdėstytas didesniame plote, dalyviai susirenka per labai trumpą laiką, per labai trumpą laiką jiems reikia iš ten išeiti, reikia naudotis tualetais dažniausiai vienu metu. Tai labai daug rizikų. Džiaukimės, kad Lietuva dabar turi tokią situaciją, kokią turi, kultūros renginiai atsinaujina. Taip, suprantu, kad tai nėra tas pats, kas buvo iki karantino, bet gal racionaliau yra šiek tiek pakentėti ir pabūti labiau atsakingiems, bet išvengti skaudžių pasekmių, kai renginius apskritai reikėtų uždaryti“, – kalbėjo ministras.

4 įvežtiniai atvejai

Kaip spaudos konferencijoje sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė, nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 4 įvežtiniai atvejai. Asmenys atvyko iš Jungtinės Karalystės, Švedijos, Vokietijos ir Nigerijos.

Aktyvūs židiniai, pasak R. Lingienės, šiuo metu yra registruoti Vilniaus, Kauno ir Utenos apskrityse.

Trečiadienį patvirtinti 3 koronaviruso atvejai – 2 iš jų Vilniuje ir 1 Klaipėdoje. Du atvejai įvežtiniai.

„Vilniaus apskrityje pirmasis atvejis yra įvežtinis iš Vokietijos. Asmuo birželio 2 dieną apie 7 valandą ryto kirto Lietuvos sieną Kalvarijų pasienio punkte, iš viso automobilyje keliavo 6 asmenys, 4 iš jų iš Jungtinės Karalystės, iš jų 2 buvo vairuotojai. 1 keliavo iš Vokietijos, įsėdo į autobusą Diuseldorfe ir šio asmens dabar ieškome. Todėl visus asmenis, kurie žino, kad jų pažįstamas, artimas asmuo, galėtų informuoti“, – sakė R. Lingienė.

1 atvejis – dideliame sandėlyje

Kitas atvejis yra susijęs su Kibirkšties gatve 6 – tai didelis sandėlis, kuriame dirba daug darbuotojų. Pasak R. Lingienės, asmuo susirgo gegužės 23 dieną. Po 2 dienų nuotoliniu būdu kreipėsi į Vilniaus Karoliniškių polikliniką, įtartas kitas susirgimas ir paskirtas gydymas. Kaip sakė NVSC atstovė, dėl šio gydymo paskyrimo aiškinamasi su poliklinikos administracija. Birželio 1 dieną, ženkliai pablogėjus sveikatos būklei, buvo pervežtas į Santaros klinikas. Šiuo metu asmens būklė sunki, jis gydomas reanimacijoje. Atliekant epidemiologinę diagnostiką buvo nustatyti 2 sąlytį turėję asmenys šeimoje ir net 61 asmuo darbovietėje.

„Užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, nes asmens nepavyksta apklausti dėl jo tikrai labai blogos sveikatos būklės, bendraujama su artimaisiais. Epidemiologinė diagnostika šiuo atveju tikrai labai apsunkinta“, – sakė R. Lingienė.

Paskutinis atvejis diagnozuotas Klaipėdos apskrityje – tai įvežtinis atvejis iš Nigerijos, asmuo yra jūreivis, Ukrainos pilietis. Laivas plaukiojo prie Ispanijos krantų, gegužės 29 dieną iš Las Palmo, Ispanijoje, lėktuvu skrido į Madridą, Frankfurtą ir Rygą. Iš Rygos į Klaipėdą parvažiavo įmonės automobiliu. Su juo vyko kiti įgulos nariai, apie 14 asmenų.

„Susirgęs asmuo nurodo, kad pirmieji simptomai pasirodė dar būnant Nigerijoje, taigi, reikės pateikti skubius pranešimus per skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemą dėl rizikingų skrydžių. Taip pat noriu kreiptis į Lietuvos gyventojus – jei jie gegužės 29 dieną skrido iš Frankfurto į Rygos oro uostą, labai prašome nedelsiant susisiekti su NVSC“, – kalbėjo R. Lingienė.

Pildoma

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) birželio 4 d. duomenimis:

  • Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms: 1687
  • Sergančių žmonių skaičius: 334
  • Per vakar dieną patvirtintų naujų COVID-19 susirgusių žmonių skaičius: 3
  • Mirusiųjų nuo koronaviruso žmonių skaičius: 71
  • Užsikrėtusieji koronavirusu, mirę dėl kitų priežasčių: 9
  • Pasveikusių žmonių skaičius: 1273
  • Izoliacijoje esančių žmonių skaičius: 294
  • Paveiktomis teritorijomis laikomos visos šalys