Po Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos priimto sprendimo apriboti per dieną paimamų tepinėlių mobiliosios patikros punktuose, Vilniaus savivaldybė nusprendė du iš trijų buvusių punktų uždaryti ir palikti tik vieną. Tačiau neilgai trukus žmonės pradėjo skųstis, kad eilėse reikia laukti ir 40 minučių, nors kiekvienas turi atvykti būtent jam paskirtu laiku. Negana to, kai kurie besiregistruojantys išgirsta, kad atvykti atlikti testą galės tik po savaitės. Vis dėlto P. Poderskis nemano, kad problema yra dėl 2 uždarytų punktų.

„Eilės nusidriekusios prie punkto nieko nereiškia, nes vis tiek yra išankstinės registracijos sistema, čia labiau priklauso nuo dirbančios slaugytojos, ar ji sugeba greitai apdoroti klientus, ar ne. Nes vis tiek visi registruojasi, nėra taip, kad nori, važiuoji ir stoji į eilę“, – trečiadienį sakė Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius.

Povilas Poderskis

Vienam pacientui – 2 minutės

Toks atsakymas įžeidė slaugytojas. P. Poderskis, slaugytojų nuomone, nepaminėjo svarbiausios priežasties, kodėl sostinės mobiliosios patikros punktuose šiuo metu žmonėms tenka laukti itin ilgai.

Vilniaus Antakalnio poliklinikos Terapijos skyriaus vyresnioji slaugytoja Vaida Danielė, kuri koordinuoja Antakalnio poliklinikos slaugytojų darbą mobiliuose punktuose, sako, kad problema, kodėl susidaro laukiančiųjų eilės, yra pacientų registravimas kas 2-3 minutes.

Mobiliosios patikros punktas Vilniuje

„Per tokį laiką pacientui reikia ne tik tinkamai paimti tyrimą, bet ir pabendrauti su žmogumi, paaiškinti tyrimo eigą, saugiai ir tinkamai pasiruošti, atlikti procedūrą bei susitvarkyti po kiekvieno paciento. O kur dar žmogiškasis faktorius, paciento nuraminimas po nemalonios procedūros. Per 2-3 minutes, dirbant teisingai ir nekeliant pavojaus sau ir kitiems, to padaryti neįmanoma“, – sakė V. Danielė.

Pasak pašnekovės, slaugytojos sako, kad joms be galo sunku aptarnauti žmones, kai jų atvyksta tiek daug. Darbo tempas labai didelis, klaidų tikimybė taip pat didelė, toks tempas kelia stresą ir baimę. Be to, susidaro didelės laukiančiųjų eilės, o tai taip pat sukelia papildomą stresą ir pacientams, formuojasi didesnės laukiančiųjų eilės, žmonės pyksta.

Į prašymus savivaldybė neatsiliepė

„Slaugytojos dirba nuo pat pradžių, kai tik pradėjo dirbti mobilieji patikros punktai. Jos yra kompetentingos ir tikrai sugebančios atlikti savo darbą, – kalbėjo V. Danielė.

Mobiliosios patikros punktas Vilniuje

– Pačios slaugytojos labai pasipiktinusios ir jaučiasi įžeistos dėl šio P. Poderskio pasakymo. Koordinuojant jų veiklą nuolat bendraujame nuotoliniu būdu. Ir kasdien gaunu žinučių, kad slaugytojoms be galo sunku, krūviai didžiuliai, o dabar padaugėjo pasitikrinti atvažiuojančių vaikų. Įsivaizduokite, kaip per 2-3 minutes prikalbinti vaiką, paaiškinti jam, ką slaugytoja atliks, kad jam giliai į nosiaryklę bus kišamas pagaliukas. Procedūros metu vaikas patiria didžiulį šoką, nes tyrimas imamas iš abiejų nosiaryklės landų bei giliai iš gerklės. Be galo sudėtinga tai atlikti per tiek mažai laiko“.

Kaip praneša pačios mobiliosios patikros punktuose dirbančios slaugytojos, Vilniuje per 4 valandas jos yra priėmusios net ir apie 110 žmonių.

Todėl, pasak pašnekovės, žmones į mobilios patikros punktą Vilniuje reikėtų registruoti kas 5-7 minutes. Kai taip būdavo daroma seniau, laiko užtekdavo kokybiškai ir atsakingai atlikti procedūrą.

„Suprantu, kad taip norima sutaupyti žmogiškuosius ir materialiuosius resursus, bet negalima taip daryti kitų dirbančiųjų sveikatos ir darbo kokybės sąskaita. Mes ir patys prašėme, ir aš rašiau, ir poliklinikos direktorius rašė savivaldybei, kad padidintų intervalą paimti tyrimui. Tačiau į tai nebuvo atsižvelgta. O juk padarius bent menkiausią klaidą gali nukentėti ir slaugytoja, ir pacientas, o klaidų šiame darbe negali būti“, – kalbėjo V. Danielė.

Ministerijai apie problemą nepranešta

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos paklausus, ar ši problema ministerijai yra žinoma, ministras atsakė, kad kol kas apie tai Sveikatos apsaugos ministerijai niekas nepranešė.

Aurelijus Veryga

„Šiaip nėra labai didelio apkrovimo šiuo metų punktų, kartais pasvyruoja, net 2 tūkstančių ribose pasvyruoja. O dabar, kaip jau esu minėjęs, strategiją naują esame paruošę, baigiame derinti ir ji išskirs savivaldybes į 2 grupes. Ten, kur yra didesnis plitimas, o Vilniaus savivaldybė yra viena iš tų savivaldybių, tikrai bus daugiau galimybių čia daugiau tyrimų atlikti. Nes tokia ir logika turėtų būti, kur didesnis išplitimas, ten daugiau ir tirti. Bet dėl tų laikų aš tikrai negalėčiau pakomentuoti, nes labai priklauso, kaip darbą organizuojasi pats mobilusis punktas. Ir komentuoti, ar slaugytoja, ar ne, ar moka, ar nemoka, yra labai sudėtinga. Pradžioje, kai tik pradeda dirbti, gali būti labai sudėtinga. Bet gali pusę dienos nemokėti, o paskui, gi ten ne raketų mokslas, nėra labai sudėtinga. Ir aišku, turi saugiai imti, mokėti ir apsirengti, ir nusirengti. Bet, kad kažkokias problemas Vilnius išsakytų, tai man neteko girdėti“, – sakė A. Veryga.