Pagal pataisas, privalomąjį sveikatos draudimą vykdytų vienas juridinis asmuo – Valstybinė ligonių kasa (VLK) su regioniniais padaliniais. Šiuo metu penkios teritorinės ligonių kasos turi atskirų juridinių asmenų statusą.

Pataisas pristatęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tvirtino, kad teritoriniai padaliniai nėra uždaromi, tik keičiasi pati juridinė forma.

Pataisoms pritarta po pateikimo už balsavus 53 Seimo nariams, prieš buvus 16 ir 14 parlamentarų susilaikius.

Atsisakant teritorinių ligonių kasų kaip atskirų juridinių vienetų statuso siūloma keisti Valstybinės ligonių kasos sutarčių su sveikatos apsaugos įstaigomis sudarymo nuostatas.

Kitaip nei dabar, kai gydymo įstaigos pasirašo sutartis su skirtingomis Teritorinėmis ligonių kasomis, bus pasirašoma tik viena sutartis.

Sveikatos apsaugos ministerija argumentuoja, kad supaprastinti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) valdymą sujungiant teritorines kasas Valstybės kontrolė siūlė prieš pusantrų metų.

Dar vienas siūlomas pakeitimas – ginčus tarp gydymo įstaigų, vaistinių ir kitų ūkio subjektų spręsti ikiteisminiu keliu. Prie Valstybinės ligonių kasos tam būtų sudaryta Taikinimo komisija. Iki šiol tokios komisijos egzistuoja prie teritorinių ligonių kasų.

Projekte siūloma prie PSDF pajamų nepriskirti išieškotų ir už žalą fondui grąžintų lėšų, taip pat pinigų, kuriuos sumoka vaisto rinkodaros teisės turėtojai ir juridiniai asmenys, turintys didmeninio platinimo licenciją, pagal gydymo prieinamumo gerinimo ir rizikos pasidalijimo sutartis, sudarytas su VLK.

Anot ministerijos, šias lėšas būtų galima naudoti naujiems vaistams kompensuoti.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, kasmet pagal gydymo prieinamumo gerinimo ir rizikos pasidalijimo sutartis PSDF pervedama apie 25 mln. eurų.