„Kasdien į mūsų vaistinę užsuka ne vienas žmogus, kuris teiraujasi vaistų nuo šio viruso. Pasakoja, kad lyg ir matė reklamą internete, kad kažkas atvežė kokių tai vaistų iš Rusijos. Galime tik visus patikinti ir pakartoti, kad tokių vaistų nėra. O jei galvojate, kad tokius įsigijote, žinokite, kad tai – apgavystė“, – sako vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.

„Stebuklingi“ vaistai iš Rusijos

Dažniausiai vaistinės lankytojai prašo umofenoviro – plataus profilio priešvirusinio vaisto, kuris buvo išrastas Rusijoje.

„Tačiau svarbu pabrėžti, kad šis vaistas nėra registruotas Europos Sąjungoje, todėl jo įsigyti Lietuvoje neįmanoma“, – tikina pašnekovė ir priduria, kad kur kas svarbesnis argumentas neieškoti šio preparato yra ne tas, kad vaistas nėra registruotas ES, o todėl, kad nėra jokių mokslinių ar klinikinių įrodymų, kad jis gali įveikti koronavirusą.

„Pagalvokime patys, jei būtų išrastas toks vaistas, kuris galėtų įveikti šią ligą, tai galbūt neturėtume tokios krizės pasaulyje?“ – sako vaistininkė.

Tokių vaistų nėra

Tai, kad šiuo metu pasaulyje nėra vaistinių preparatų, kurie galėtų būti vartojami COVID-19 infekcijos profilaktikai ar gydymui pritaria ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT). Ji ragina žmones būti atidžiais, nepirkti neaiškios kilmės produktų ir neužsiimti savigyda, o pasitikėti gydytojais.

VVKT žmonėms rekomenduoja prieš perkant vaistus atlikti kelis veiksmus norint įsitikinti ar tai tikrai veiksmingi vaistai. Visų pirma, būtina pasitikrinti, ar siūlomas įsigyti vaistas yra įrašytas į Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registrą. Taip pat tarnyba rekomenduoja, vaistus pirkti vaistinėse arba jų oficialiose internetinėse svetainėse.

„Neaiškius produktus įsigyti siūlančios interneto svetainės dažniausiai išsiskiria specifiniu savo stiliumi: daug rėksmingų spalvų, skambių šūkių. Dauguma rubrikų, skilčių ar ikonų yra neaktyvios, pats tekstas „suveltas“, tarsi pažodžiui išverstas iš užsienio kalbos, dažniausiai su gramatinėmis klaidomis. Svetainėse cituojami fiktyvūs gydytojai. Įvedus jų pavardes į interneto naršyklę dažniausiai nei tokių asmenų, nei tokių gydymo įstaigų, kurios pateikiamos kaip jų darbovietė, nerandama“, – įspėja VVKT atstovė Aistė Tautvydienė.

Šiuo metu viso pasaulio mokslininkai koronaviruso gydymui bando pritaikyti kelis jau sukurtus vaistus, kurie įprastai buvo skiriami gydyti ŽIV, artritą, vilkligę, maliariją ir kitas ligas. Siekiant apsaugoti žmones nuo savigydos, Lietuvoje šiuo metu vaistinėms draudžiama parduoti šiuos vaistus su nekompensuojamųjų vaistų receptu, tačiau pacientams, kuriems tie vaistai buvo iki šiol skiriami ar bus skiriami naujai nustačius ligą, jie ir toliau yra prieinami. VVKT primena, kad pacientai patys, nepasitarę su gydytoju, neturėtų nutraukti jokių jiems skirtų vaistų vartojimo. Jei kyla klausimų dėl vaistų, juos galite pateikti vvkt@vvkt.lt arba tel. 8-800 735 68.