Jei tokie būgštavimai pasitvirtintų, šio viruso keliamą grėsmę visiems laikams tektų priskirti prie žmogaus kvėpavimo takams kylančių pavojų repertuaro.

„Kurį laiką jis dar bus aktualus, nes yra endeminis, plintantis tarp žmonių, ir be vakcinos jo neišsilenksime“, – portalui „Business Insider“ sakė infekcinių ligų specialistas Ameshas Adalja iš Johnso Hopkinso sveikatos apsaugos centro (JAV).

Viruso sukeliamai ligai COVID-19 yra būdingas karščiavimas, kosulys, o kartais – ūmi plaučių infekcija. Nuo pastaruoju metu išplitusios ligos mirė ne mažiau kaip 2,8 tūkst. žmonių. Iš viso ja užsikrėtė daugiau nei 85,5 tūkst., daugiausia – Kinijoje.

Kinijos lyderis Xi Jinpingas ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas optimistiškai mano, kad su pavasario šiluma viruso plitimas sustos, panašiai kaip nutinka sezoninio gripo atvejais.

Taip iš tisų gali būti. „Gali sumažėti užsikrėtimo atvejų dažnis, ir jei pakaks laiko vakcinai sukurti, pavyks pasiruošti kitam viruso pasirodymui“, – sakė A. Adalja.

Bet netgi jei dabar koronaviruso plitimas liausis, kad jis išnyks visiems laikams, manyti nereikėtų.

Koronavirusas su visam nedings

Jei koronaviruso sukeliamos infekcijos protrūkiai taps sezoniniai, vasaromis virusas atsitrauks, o kiekvieną rudenį ir žiemą vėl sugrįš.

„Kvėpavimo takus atakuojantiems virusams, kaip žinia, būdingas sezoniškumas, nors ir nebūtinai“, – kanalui CNN sakė infekcinių ligų specialistas Williamas Schaffneris iš Vanderbilto universiteto.

„Galima tikėtis, kad ateinantis pavasaris padės sumažinti viruso keliamą grėsmę, tačiau ar taip tikrai nutiks, dar nežinia“, – pridūrė jis.

Kvėpavimo takus veikiantys virusai priskiriami sezoniniams, nes vėsesnėje temperatūroje sutvirtėja gelio pavidalo apvalkalas, gaubiantis ore sklandančias viruso daleles. Kuo tvirtesnis apvalkalas, tuo ilgiau virusai išlieka, kitaip sakant, turi daugiau laiko, per kurį nuo vienų asmenų oru gali būti pernešti kitiems.

Tarkim, gripo virusui palankiausios vėsios ir sausos oro sąlygos, portalui „Insider“ sakė Amanda Simanek, epidemiologė iš Viskonsino universiteto Milvokyje.

Žinoma, nevalia pamiršti, kad šiaurinis ir pietinis Žemės pusrutuliai sezonų pokyčius pajunta ne tuo pačiu metu: tada, kai Kinijoje ir JAV orai ims šilti, Pietų Amerikoje ir Okeanijoje prasidės žiema.

Be to, kai kuriose šalyse ryškių sezoninių oro pokyčių beveik nejusti, todėl, pasak A. Adaljos, gripas jose gali plisti ištisus metus.

Dar vienas tarp žmonių plintantis virusas

Endeminiais, t. y. būdingais tam tikroms vietoms, jau pripažinti dar keturi žmonėms pavojingi koronavirusai. Jie yra sezoniniai ir paprastai sukelia įprastus peršalimo simptomus, retais atvejais galinčius progresuoti iki plaučių uždegimo.

Kaip sakė A. Adalja, naujasis koronavirusas tikrai gali tapti endeminiu – vienu iš nuolatos cirkuliuojančių ir tarp bendruomenės narių plintančių virusų.

Prieš kelias dienas JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) pranešė apie atvejį, kurį, matyt, reikėtu laikyti pirmu JAV užregistruotu koronaviruso išplitimo toli nuo pirminio užkrato šaltinio pavyzdžiu.

Tai reiškia, kad į JAV prasiskverbęs naujasis koronavirusas ima plisti tarp žmonių ir juo galima užsikrėsti nebūtinai nuo Kinijoje pastaruoju metu viešėjusio asmens.

„Jis tarsi įsitvirtina bendruomenėje“, – sakė

A. Adalja atkreipė dėmesį į kai kurių visuomenės sveikatos specialistų prielaidas, kad kai kurie koronaviruso atvejai JAV galėjo likti neužfiksuoti dėl jo sukeliamos ligos panašumo į kitus sezoniškai pasireiškiančius simptomus.

„Ir kitose pasaulio šalyse galėjo likti nepastebėtų tarp žmonių plintančių ir nesunkiais simptomais pasireiškiančių atvejų, palaikytų paprasčiausiu peršalimu arba sezoniniu gripu“, – sakė specialistas.

SAM rekomendacijos
Foto: SAM nuotr.