„Gali būti kelios priežastys ir viena kitos nepakeičiančios, – sako medicinos mokslų daktaras S. Čaplinskas. – Pirmiausia pradėkime nuo objektyvių dalykų. Kai pastebima kokia nors nauja liga, iš pradžių net neaišku, koks tai patogenas. Šiuo atveju gan greit buvo nustatyta, kad tai yra virusas, bet tada kyla du pagrindiniai klausimai – kaip jis plinta ir kiek daug žmonių miršta.

Iš pradžių daugiausia buvo kliniškai diagnozuojamų atvejų, kurie buvo sunkūs, o dabar kuo toliau, tuo daugiau diagnozuojami ir matomi tie atvejai, kurie yra lengvos klinikinės formos.

Dabar kinai pradėjo registruoti ne vien pagal laboratorinius duomenis ir kliniškai, jau kai turima daugiau patirties ir žinių, tai suprantama ir natūralu, kad šie skaičiai labai smarkiai išaugo.“

S. Čaplinskas svarsto, kad skaičiai sparčiai augti gali ir dėl to, jog galbūt kinai dabar griežčiau registruoja užsikrėtimo atvejus ir mažiau tai slepia. „Bet čia jau ne man spręsti“, – priduria profesorius.

Saulius Čaplinskas
Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Anksčiau buvo skelbiama, kad inkubacinis viruso COVID-19 periodas (nuo užsikrėtimo pradžios iki simptomų pasireiškimo) gali būti 1–14 dienų. Vėliau pastebėta, kad dažniausias inkubacinis laikotarpis – 5 dienos. Neseniai žiniasklaidoje pasirodė nuogąstavimų, kad laikas nuo užsikrėtimo momento iki pirmųjų simptomų pasireiškimo gali trukti net 24 dienas.

„Šiandien oficialiai sakoma, kad inkubacinis periodas – nuo 2 iki 12 dienų. Maksimaliai gali būti dvi savaitės, bet tai, kad kai kam gali būti ilgesnis, gali priklausyti nuo įvairių faktorių. Ateityje bus aiškiau“, – komentavo profesorius S. Čaplinskas.

Kinijoje šiuo metu vyksta didelio masto dezinfekcijos darbai, jie atliekami pasitelkus ne tik specialias priemones purškiančių transporto priemonių, bet ir elementarias buitinės chemijos priemones, pavyzdžiui, įvairius baliklius. Šalis desperatiškai stengiasi suvaldyti naujo koronaviruso, oficialiai pavadinto „Covid-19“, proveržį, rašo „Business Insider“.

Profesorius S. Čaplinskas sako, kad galbūt kiek persistengta, tačiau priemonė neturėtų būti visiškai atmetama.

Foto: Sipa / Scanpix

„Šis virusas nenulekia labai toli. Su sunkesnėmis dalelėmis jis, kai žmogus kosėja, čiaudo, nulekia maždaug 1–2 m, – sako medicinos mokslų daktaras. O, tarkime, vėjaraupių, tymų, tuberkuliozės užkratas nulekia kur kas toliau. – Tai yra gerai, virusai nusėda, kiek laiko jie išgyvena ant paviršių, sunku pasakyti, gali būti, kad išlieka ir keletą dienų. Tada tas dezinfekavimas yra logiškas, bandoma daryti viskas, kas įmanoma, kad tą virusą sustabdytų.“

Profesorius sako, kad eiliniam žmogui svarbu žinoti, jog reikia kruopščiai plauti rankas. „Tas pats – dėl gripo, peršalimo ir pan., – sako S. Čaplinskas. – Kitas dalykas – per minutę mes daugybę kartų liečiame veidą, kaukė padėtų, jei žmogus nešiotų ir neliestų veido rankomis, bet tai nereiškia, kad padėtų jam apsisaugoti nuo mikroorganizmų.“

Šiuo metu yra žinoma, kad nuo viruso pasveiko kiek daugiau nei 7 tūkstančiai žmonių.

Pridedame dažniausiai užduodamus klausimus apie koronavirusą ir atsakymus į juos.

Jie yra paskelbti NVSC interneto svetainėje.

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairių ligų. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas („2019-nCoV“) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, „2019-nCoV“ įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašių simptomų?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas („2019-nCoV“) sukelia sunkių susirgimų?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, kvėpavimo takų ligomis, sutrikus kepenų funkcijai).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso („2019-nCoV“) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo rekomendacijų (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomų, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija, Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar per 14 dienų po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose parduodama šviežia mėsa, žuvys ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiracinių simptomų (kosulys, skrepliavimas ir t. t.). Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.