Ketvirtadienį užsikrėtimo atvejų rekordiškai padaugėjo, naujų – daugiau kaip 1700, o aukų skaičius padidėjo iki 170. Penktadienį skaičiai paskelbti dar didesni. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko klausėme, kodėl susirgimų taip sparčiai padaugėjo.

„Nieko nuostabaus. Iš vienos pusės tai parodo, kad, deja, virusas toliau plinta, iš kitos pusės – pradėjo daugiau tirti ir patvirtinti atvejus, kai žmonės galbūt buvo susirgę lengvesne ligos forma. Galbūt atviriau atvejus skelbia ir pati Kinija“, – sakė prof. S. Čaplinskas.

Įstrigo Šanchajuje

DELFI bendravo su nuo praėjusių metų spalio mėnesio į Kiniją, Šanchajų, išvykusiu krepšininko Donato Motiejūno treneriu Virginijumi Mikalausku. Nors Šanchajuje gyvena beveik 25 milijonai, pasak trenerio, šiuo metu mietas yra ištuštėjęs.

„Viskas tuščia, visos įstaigos uždarytos, netgi tokios svarbios kaip policijos departamentas arba konsulatai. Ribojamas transportas, įspūdis toks, kad visi būtų išvykę“, – pasakojo V. Mikalauskas.

Kinijos vyriausybė draudžia masinius renginius ar kitokius susibūrimus, tad Šanchajaus „Sharks“ žaidžiantis krepšininkas D. Motiejūnas ir jo komanda Kinijoje net neturi galimybės treniruotis, varžybos nutrauktos, tad lietuvis grįžo į Lietuvą. Trečiadienį paskelbta, kad Nankine kovo 13-15 dienomis turėjęs vykti pasaulio lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatas perkeliamas į kitus metus – 2021-uosius.

Virginijus Mikalauskas

D. Motiejūno treneris iš Kinijos kol kas išvykti negali – prieš kinų naujuosius metus jo pasas buvo perduotas licencijos pratęsimui, tačiau dėl pratęstų šalies atostogų dokumento atgauti jis negali. Visgi, V. Mikalauskas tikisi, kad pasą greitai atgaus, kai baigsis kinų atostogos ir galės grįžti į Lietuvą.

Stebisi kinų elgesiu

Dar prieš naujojo koronaviruso paplitimą D-Mo treneris lankėsi Kinijos gydymo įstaigose ir buvo nustebintas: kinai į ligoninę kreipiasi dėl smulkmenų, sergantįjį atlydi 5-7 asmenys, gydytojų kabinetų durys vizitų metu būna atvertos, bet kas bet kada iš kitų piliečių gali įsiveržti.

„Į ligoninę sergantįjį atlydi dar 5-7 žmonės. Gydymo įstaigoms yra sunku kontroliuoti masę. Niekur pasaulyje nesu matęs, kad taip būtų. Sunku suprasti, kodėl taip daro“, – pasakojo V. Mikalauskas.

Treneris mano, kad kinų gydytojų darbas yra labai stresinis ir sunkus. „Visi moko, nurodinėja, ką daryti. Kas nebuvo Kinijoje, sunku įsivaizduoti, kai kurie dalykai buvo tokie neįprasti, savotiški. Pavyzdžiui, nueini į ligoninę, o ten bet kuriuo paros metu – milijonai žmonių, – pasakojo V. Mikalauskas. – Ateina įsibrėžę pirštą ir jiems atrodo baisiausia problema, labai daug tokių nereikšmingų dalykų, ta sistema jie naudojasi ir eina.“

Kinai – labai didžiulė tauta, tad treneris sako, kad Kinijos vyriausybei nėra lengva suvaldyti visą procesą, turint omenyje ir naujojo viruso plitimo kontrolę.

„Jei kinai būtų atsakingesni, viskas būtų paprasčiau. Jei žmogus esi išsilavinęs ir seki informaciją, jei yra pasakyta, kad norint suvaldyti virusą niekur neiti, nekosėti, nečiaudėti, neliesti, nesiburti, tai tu tai stengiesi ir daryti, vengi, kad kuo mažiau būtų kontakto“, – sakė V. Mikalauskas.

Ambasada bendrauja su lietuviais

Lietuvos ambasadorė Kinijoje Ina Marčiulionytė, dirbanti Pekine, sako, kad ten panikos nėra, nors 21 milijoną gyventojų turintis miestas taip pat smarkiai ištuštėjęs. Ambasada dalyvauja Kinijos lietuvių susirašinėjimuose socialiniuose tinkluose, suteikia jiems informacijos, konsultuoja.

„Pekine šiuo metu yra ramu, kadangi naujųjų metų atostogos yra pratęstos iki vasario 3 dienos, situacija aiškesnė bus pirmadienį. Kinų iš sostinės išvažiavo labai daug, jie grįžta į sostinę savaitgalį ir pirmadienį paaiškės situacija kitai savaitei“, – sakė I. Marčiulionytė.

Ambasadorė perdavė, kad šiuo metu esantys Kinijoje naudoja medicinines kaukes, stengiasi kuo dažniau plauti rankas, naudoti dezinfekcinį skystį.

„Kai kurie žmonės apsirūpina maisto produktais, jei situacija pablogėtų ir reikėtų būti namie, – sakė I. Marčiulionytė. – Žmonės stengiasi neiti į susibūrimo vietas, stengiasi vengti viešojo transporto, nevyksta renginiai, jie atšaukiami.“

Ina Marčiulionytė

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Kinijoje gali būti apie 250 lietuvių, tiek yra deklaravę savo būvimo vietą šalyje. Yra žinoma, kad 3 lietuviai šiuo metu yra naujojo koronaviruso židinyje Uhano mieste. Nors miestas šiuo metu uždarytas ir paprastai iš jo išvykti negalima, kaip perdavė ambasadorė, lietuviams buvo suteikta galimybė evakuotis, tačiau kol kas jie tokio noro nepareiškė.

„Jie jaučiasi pakankamai saugiai, jie yra namuose, aplink sergančių nėra. Galbūt dalis žmonių nenori judėti, nes nenori užsikrėsti“, – sakė ambasadorė.

I. Marčiulionytė tikslina, kad iš kitų Kinijos vietų lietuviai gali išvykti savo noru.

Ambasadorė taip pat pridūrė, kad prieš kelias dienas Pekine buvo padidėjęs oro užterštumas ir, nors dėl koronaviruso 2019-nCoV rekomenduojama vėdinti patalpas, kurį laiką nebuvo galima atidaryti langų dėl užteršto oro.

I. Marčiulionytė pabrėžia, kad dėl koronaviruso 2019-nCoV visada reikia kliautis oficialia, medikų suteikta informacija ar oficialiomis organizacijomis (PSO, ECDC, CDC), laikytis jų rekomendacijų. „Svarbiausi patarimai – plauti rankas, naudoti dezinfekcinį skystį ir nebūti šalia tų, kurie serga. Sako, kad yra kur kas svarbiau plauti rankas muilu ir dezinfekuoti nei dėvėti kaukes, nes per rankas yra greitesnė galimybė užsikrėsti negu per orą“, – sako ambasadorė.

ECDC duomenimis, iki šiol Europoje yra žinomi 9 koronarvisuo 2019-nCoV atvejai – 4 Prancūzijoje, 4 Vokietijoje ir 1 Suomijoje. Šiuo metu yra žinoma, kad virusas paplito į 15 pasaulio valstybių, daugiausiai sergančiųjų – Kinijoje.

Pekinas

Kas yra koronavirusai?

Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.

Kas yra naujasis koronavirusas?

Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

Kaip žmogus gali užsikrėsti koronavirusu?

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

Ar yra tikimybė, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) gali patekti į Lietuvą?

Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, 2019-nCoV įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė. Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje.

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus koronavirusu?

Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kur kreiptis, jei karščiuojate ir pasireiškia į gripą panašūs simptomai?

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją ar grįžus iš jos, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais toje šalyje, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

Ar naujasis koronavirusas (2019-nCoV) sukelia sunkius susirgimus?

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

Ar yra vakcina nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?

Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

Ar yra gydymas nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos?

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Kaip galima apsisaugot nuo koronavirusinių infekcijų?

Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Ar galima šiuo metu keliauti į Kiniją?

Remiantis šiuo metu turima informacija Pasaulio sveikatos organizacija pataria netaikyti jokių kelionių ar prekybos apribojimų Kinijai. Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija dėl naujojo koronaviruso rekomenduoja laikinai nevykti į šią šalį. Keliautojai, kuriems kelionės metu ar 14 dienų laikotarpiu po jos atsirado į gripą panašių simptomų, turi nedelsdami skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112.

Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

Kur galima gauti daugiau informacijos dėl naujojo koronaviruso?

Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Ar saugūs siuntiniai, atsiunčiami iš Kinijos?

Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (116)