SAM žada, kad pacientai, neišvykdami iš namų, galės įsigyti receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones (MPP) – visa tai bus galima įsigyti internetu.

Ministerija žada, kad sukūrus naują sistemą neišvykdami iš namų pacientai galės matyti visų vaistinių pasiūlymus, gauti vaistininko konsultaciją bei užsisakyti ir apmokėti pasirinktus vaistus ir MPP.

Ministro įsakyme numatytos naujovės šiuo metu yra pateiktos derinti su visuomene ir suinteresuotomis institucijomis. Siūloma, kad nusipirkti receptinių vaistų ir kompensuojamųjų MPP internetu gyventojai galėtų jau 2020 metų viduryje.

Vaistinių atstovai sako, kad tokią paslaugą galėtų tiekti kad ir nuo rytojaus ir teigia, kad taip nebūtų švaistomos valstybės lėšos.

Lietuvos vaistinių asociacija kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją teigdama, kad nuotolinę prekybą receptiniais vaistais vykdyti būtų galima per dabar veikiančias, pacientų duomenų apsaugą tinkamai užtikrinančias e-vaistines.

„Verslas yra seniai pasiruošęs remti gerovės valstybės idėją. Pirmiausiai siūlome neišlaidauti ten, kur jau darbai padaryti. Pavyzdžiui, vaistinės seniai yra sukūrusios elektroninę sistemą, leidžiančią patogiai nuotoliniu būdu pirkti nereceptinius vaistus. Nuo lapkričio pirmosios įsigaliojo Farmacijos įstatymo nuostata, leidžianti ir receptinių vaistų pardavimą nuotoliniu būdu. Vienintelis dalykas, kodėl ši sistema negali būti paleista – nėra poįstatyminių teisės aktų reglamentuojančių tokios prekybos sąlygas ir tvarką“, – pranešime spaudai teigia Dangutė Mikutienė, Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė.

A. Veryga sako, kad visgi atskiras portalas kuriamas tam, kad būtų galima išvengti falsifikuojamų svetainių. „Net ir Sveikatos apsaugos ministerija kartais (internete – DELFI) falsifikuojama, (įdiegus atskirą portalą – DELFI) daugybės rizikų būtų galima išvengti, visos tos kainos sukeliautų į vieną portalą“, – sakė ministras. – Vaistinės turbūt turi savų sumetimų, kodėl nenorėtų šios sistemos.“ Vaistinių atstovais savo ruožtu teigia, kad receptiniais vaistais galėtų prekiauti tik specialius sertifikatus turinčios svetainės.

Aurelijus Veryga

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, ši tvarka palengvins vaistų ir MPP įsigijimą toli nuo vaistinių gyvenantiems arba sveikatos sutrikimų turintiems žmonėms, padės pacientams sutaupyti.

„Svarbu užtikrinti, jog pacientai, nepriklausomai nuo jų sveikatos būklės ir gyvenamosios vietos, turėtų vienodas galimybes įsigyti jiems reikiamus receptinius vaistus ir kompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones. Ypač, kai yra sudarytos galimybės tam tikrais atvejais išrašyti receptus nuotoliniu būdu. Be to, tikimasi, kad naujoji tvarka skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją, tad labiausiai sutaupys pacientai“, – teigia ministras A. Veryga.

Ministras taip pat akcentuoja, kad ši naujovė ypač pravers žmonėms, gyvenantiems kaimiškose vietovėse, kur yra vaistinių trūkumas.

Kaip prekės bus pristatomos, ar bus taikomas papildomas mokestis, spręs pačios vaistinės.

Numatoma, kad pacientai, norėdami nuotoliniu būdu įsigyti jiems paskirtus receptinius vaistus ar kompensuojamąsias MPP, turės prisijungti prie savo paskyros e. sveikata portale, kuriame ir šiuo metu galima rasti savo elektroninės sveikatos istorijos įrašus, išrašytus elektroninius receptus bei matyti, kokie vaistai pagal juos buvo parduoti.

Sistemoje pacientas galės palyginti visų vaistinių pasiūlymus ir jų kainas, o pasirinkus konkrečią prekę ar vaistinę, sistema jį nukreips į pasirinktos vaistinės portalą, kur bus derinamos pristatymo sąlygos, įvykdomas apmokėjimas, ir ryšio priemonėmis bus suteikiama vaistininko konsultacija.

Taip įgyvendinta nuotolinė prekyba receptiniais vaistais ir kompensuojamosiomis MPP užtikrins saugų paciento tapatybės nustatymą, asmens duomenų saugumą bei sąžiningą vaistinių konkurenciją.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, vaistų įsigijimas per e. sveikatos sistemą yra patogiausias pacientams ir užtikrinantis duomenų saugumą.

„Pacientai portale galės matyti informaciją apie visas vaistines, siūlančias įsigyti reikalingus vaistus ar kompensuojamąsias MPP nuotoliniu būdu bei jų siūlomas prekių kainas vienoje vietoje. O tai skatins vaistinių tarpusavio konkurenciją. Taip pat pacientui nereiks papildomai registruotis norint prisijungti prie kiekvienos vaistinės portalų, nes bendrą prekių krepšelį jis galės susirinkti naudodamasis viena e. sveikatos sistema. Tad vieningas paciento prisijungimo ir autentifikavimo standartas ne tik užtikrins paciento duomenų saugumą, bet ir bus patogus naudoti“, – teigia viceministrė K. Garuolienė.

Kristina Garuolienė

Planuojama, jog posistemės įdiegimas e. sveikatos sistemoje kainuos iki 100 tūkst. Eurų ir bus finansuojamas Europos Sąjungos (ES) fondų lėšomis. Viso e. sveikatai iki šiol skirta 40 mln. eurų.

Tokia nuotolinė prekyba receptiniais vaistais yra leidžiama Švedijoje, Suomijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Estijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Danijoje. Kai kuriose šalyse negali būti parduodami narkotiniai ir psichotropiniai vaistai, o dalis šalių turi parengusios vaistų sąrašus, kurių taip pat neparduoda internetu.

Šiuo metu internetu Lietuvoje įsigyti galima tik nereceptinių vaistų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (152)