Pasidalijo skurdžiu algalapiu

SAM ir Lietuvos medikų sąjūdis (LMS) ragina medikus anonimiškai dalytis savo algalapiais ir informuoti, jei kyla nesusipratimų. Vieną tokių LMS ką tik gavo iš gydytojo ortopedo-traumatologo, dirbančio Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje.

LMS sąjūdžiui jis atsiuntė savo algalapį už rugpjūčio mėnesį. Gydytojo krūvis šioje įstaigoje – 0,25 etato, už tai jis gavo 165,60 Eur. Palyginkime: jei skaičiuotume visą etatą, mėnesinė gydytojo ortopedo-traumatologo alga išeitų 662,4 Eur.

Foto: DELFI

DELFI susisiekė su algalapį LMS siuntusiu gydytoju. Jis pasakojo, kad savo noru dirba 5 darbovietėse, o jo krūvis – didesnis nei vienas etatas. Vis dėlto, jei tektų dirbti tik vienu etatu, gydytojas sako, tikriausiai reikėtų prisidurti papildomai. „Tada reikėtų turbūt vištas auginti, daržoves“, – svarstė ortopedas-traumatologas.

Sąžiningų atlyginimų mokėjimas – ne vien tik Vilniaus rajone esančios poliklinikos problema. Kadangi šis gydytojas dirba ne vienoje įstaigoje, atvejų mato įvairių. Pašnekovas teigia, kad problemų su privačiomis įstaigomis nėra – už paslaugas gautas pajamas įstaiga ir gydytojas dalijasi dažniausiai per pusę. Kalbant apie viešąsias įstaigas, gydytojas pastebi, kad jos nepakankamai sumoka už atliktą darbą. „Iš to, ką perveda Valstybinė ligonių kasa (VLK), poliklinika sau pasiima 89 proc. Viešosiose gydymo įstaigose gydytojams kaip kaulą numeta 11 proc., – sako Vilniuje dirbantis gydytojas. – Jie moka tiek, kiek nori mokėti.“

Iš pažadų daug nesitiki

SAM žada ir toliau didinti gydytojų darbo užmokesčio fondą, šiam tikslui pasiekti padidinti sveikatos priežiūros paslaugų įkainiai ir tam skirta papildomai 41,5 mln. eurų. Tai reikštų, kad gydytojų ir slaugytojų darbo užmokesčio fondas nuo rugsėjo 1 dienos didės vidutiniškai 15 procentų.

Tai – trečiasis etapas didinant medikams algas. Remiantis su medikų profsąjungomis pasirašytu susitarimu, kitų metų II pusmetį gydytojų vidutinis darbo užmokestis turi pasiekti 3250 eurų, o slaugytojų – 1625 eurus.

„Laukdami 3 VDU (vidutinio darbo užmokesčio – DELFI) 2020 metais godojame šiandienos godas“, – socialiniame tinkle dalydamasis gydytojo skurdžiu algalapiu rašė Santaros klinikų profesorius Vytautas Kasiulevičius.

Ministerijos ketinimai gydytoją, kuris dirba Vilniaus rajono poliklinikoje, mažai guodžia. Tai, kad SAM didins fondą, dar nereiškia, jog atlyginimo didėjimą jaus medikai.

„Gausime maždaug 5–7 proc. didesnę algą. Didina 15 proc., atskaičiuos mokesčius, be to, visose įstaigose sako, kad pinigų nėra, – sako gydytojas ortopedas-traumatologas. – Viena, ką jie (SAM – DELFI) sako, kita, ką per susirinkimus gydymo įstaigose kalbasi. Pasako – nesitikėkite stebuklo. Jie stengiasi mažinti išlaidas, pavyzdžiui, mažinti budinčiųjų skaičių.“

Gydytojas pateikia pavyzdį: vietoje trijų budinčių gydytojų ortopedų-traumatologų, kurie užtikrina kelių lygių kvalifikuotą pagalbą visą parą, paliekamas vienas.

„Iš čia greičiausiai ir bus paimti tie pinigai. Laikinai bus pristabdyti remontai, pirkimas, kol kas yra spaudžiama, veržiama, tai, panašu, bus pasirinktas toks kelias“, – pasakojo Vilniuje dirbantis gydytojas.

Gydytojai skursta, vadovai lobsta?

Vis dėlto ortopedas-traumatologas sako, kad jo srities specialistai gali uždirbti labai įvairių sumų. Pavyzdžiui, jei užsiima sąnarių keitimo operacijomis, artroskopijomis, specialistai uždirba daugiau, jei tik konsultuoja – mažiau.

„Gali ir 1000, ir 10 000 eurų uždirbti. Priklauso nuo to, koks tavo mąstymas ir kaip tu sugebi įlįsti į kliento kišenę“, – sako gydytojas.

Darbą Vilniaus rajono centrinėje poliklinikoje gydytojas įvardija ne tik kaip medicininį, bet ir socialinį, didelio atlygio jis nesitiki ir, kaip pats tikina, jam to nereikia, tačiau algalapiu dalijasi norėdamas parodyti pacientams, su kuo gydytojams tenka susidurti.

„Liūdna, kai vaikai sako: žiūrėk, tave „pincete“ (gydytojų vertinimo platforma – DELFI) ar kažkur kitur išvadino visokiais žodžiais. Bet tie žmonės nežino, kad gydytojas greičiausiai po budėjimo, pavargęs. Gal ir tą šypseną sunkiau išspausti. Tegul jie pamato, ką reiškia dirbti poliklinikose“, – sakė pašnekovas.

Įdomu tai, kad Vilniaus rajono centrinės poliklinikos vyriausioji gydytoja Vida Žvirblienė pareigas eina nuo 1985 metų, o pernai Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paviešintos viešųjų įstaigų vadovų pajamų deklaracijos rodė, kad ji – turtingiausiųjų 10-uke užima 9-ąją vietą.

Įstaigos vadovė deklaravo beveik 400 tūkst. vertės turtą, beveik 250 tūkst. eurų padėti bankuose ar laikomi namuose.

Atlygina ne už visą darbą

Atsiskaitymo lapeliu už pacientų konsultavimą rugpjūčio mėnesį, ketvirtadienį, pasidalijo dar vienas gydytojas, taip pat ortopedas-traumatologas.

Foto: DELFI

Lapelyje nurodyta – išdirbtos 5 dienos, 21,28 valandos. Atlygis – 100,89 Eur „į rankas“. Palyginkime: per 20 darbo dienų būtų galima užsidirbti 403,56 Eur.

Nors lapelyje nurodyta, kad gydytojas dirbo tik 5 dienas, jis sako, kad tą mėnesį poliklinikoje dirbo daugiau, tačiau užfiksuota nebuvo. Tai, pasak medikų, kone įprasta praktika viešosiose gydymo įstaigose.

Dirbate medicinos srityje gydytoju (-a) ar slaugytoju (-a)? Manote, kad jūsų atlyginimo dydis neatitinka jūsų darbo krūvio? Kviečiame pasidalyti savo algalapiu su DELFI skaitytojais el. p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Algalapis“. Anonimiškumą garantuojame.