„Tai skaudus atvejis, galiu tik pasakyti, kad paryčiais atvežta moteris po gimdymo su komplikacijomis, kurias mes tuoj pat sutvarkėme. Iš pat pradžių, tik moterį atvežus, ji neigė, kad ji planingai buvo sugalvojusi gimdyti namuose. Bet tą neigė labai trumpai, nes paskui, kai greitoji neatgaivino naujagimio, suprato, kad nėra prasmės neigti ir papasakojo, kad gimdė vonioje su dulos pagalba“, – pasakojo gydytoja.

– Gimdyvė pas jus buvo atgabenta greitosios pagalbos automobiliu, bet apie mirusį kūdikį jūs nežinojote?

– Mes kūdikio nematėme ir nieko nežinojome. Mums negalima priimti. Yra tam tikras reglamentas, kur teismo medicinos ekspertai tik priima negyvus.

– Kokia moters būklė?

– Mes labai greitai viską sutvarkėme, ką reikėjo, fizinė būklė buvo gera. Paskui pablogėjo psichologinė būklė. Kadangi mes savo ligoninėje turime psichologą, tai jis iš karto ėjo pas ją, ten buvo šeimos narių ir visiems teikė psichologinę pagalbą. Tai užtruko ilgiau nei atstatyti fizinę būklę. Man atrodo, dar ir šiandien su ja dirba psichologas.

Kornelija Mačiulienė

– Tokie atvejai yra reti, tiesa?

– Vis tiek per metus 3-4 kartus pasitaiko tokios komplikacijos, neturiu omenyje naujagimių žūtis, bet gimdymus namuose. Juos dažniausiai priiminėja ne profesionalai ir kaip ten bebūtų, vis dėl to ir mokslas, ir darbas su gimdyvėmis yra atsakingas, ir kiekvienas atsakingas žmogus nesiimtų namie buitinėmis sąlygomis prižiūrėti gimdymą. Tai yra labai svarbu kiekvienai moteriai. Gimdymas yra toks dalykas, kad jis gali prasidėti labai normaliai, gali viskas vystytis puikiai ir staiga per minutę tu gali netekti ir moters, ir vaiko, nes įvyksta tam tikros komplikacijos. Dula, kuri yra nekvalifikuota, be licencijos, ji negali padėti tokiais atvejais, kai tikrai reikia gydytojų pagalbos, reikia visos komandos pagalbos, o to padaryti namie negali.

– Jei kažkas atsitinka, reikia ir specialios įrangos?

– Kartais reikia operacinės, o į buitį atvežti visą operacinę, nors pagal įstatymą yra nurodyta, ką reikia turėti atvažiavus akušeriui į butą priimti gimdymą. Bet kuo daugiau akušeris priima gimdymų, tuo labiau atsisako dirbti buitinėmis sąlygomis, nors visą tą instrumentariumą ligoninė turi.

***

Nors Lietuvoje gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios, Sveikatos apsaugos ministerija nurodo, kad šiuo metu nei viena gydymo įstaiga neturi licencijos ir negali teikti tokių paslaugų.

Lietuvoje gimdymo namuose tvarka įsigaliojo nuo šių metų pradžios.

Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos duomenimis, iki šiol nei viena gydymo įstaiga nesikreipė prašydama suteikti licenciją teikti gimdymo namuose paslaugą. Gydymo įstaigos tam ruošiasi atsakingai ir neskuba, nurodo SAM.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė tuo remdamasi teigia, kad šiuo metu namuose priimami gimdymai yra nelegali veikla.

„Paprastai kalbant, gimdymas namuose yra licencijuota veikla, o šiuo metu licencijos niekas neturi ir net neprašė. Vadinasi, tai, kas įvyko ketvirtadienį anksti ryte, yra ne kas kita, o nelegali veikla. O tai jau yra teisėsaugos darbas toliau aiškintis“, – komentavo L. Bušinskaitė-Šriubėnė. Dėl šio įvykio jau pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Lina Bušinskaitė-Šriubėnė

Tiek SAM, tiek Akreditavimo tarnyba, jei reikės, padės atliekant šį ikiteisminį tyrimą, nurodo A. Verygos patarėja.

„Jei gimdyvė būtų turėjusi sutartį su gydymo įstaiga, jos atstovai būtų turėję dalyvauti gimdyme arba užtikrinti jos gimdymą gydymo įstaigoje, jei ji dėl medicininių priežasčių nebūtų galėjusi gimdyti namie. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, kuri yra labai griežta, pranešti įstaigai reikia apie gimdymą. Žinoma, jei turi su ja sutartį dėl tokių paslaugų. Tikėtina, kad šiuo atveju nebuvo pranešta apie gimdymą“, – sako L. Bušinskaitė-Šriubėnė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (242)