Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės departamento atstovė tai patvirtino ir sakė, kad kūdikis nebuvo skiepytas.

NVSC Vilniaus departamento vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė anksčiau DELFI sakė, kad norint apsisaugoti nuo mirtinos infekcijos, tėra dvi priemonės – susirgus gripu ar peršalimo ligomis likti namie ir skiepytis. Skiepytis nuo šios infekcijos ypač rekomenduojama vaikams.

Dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus, nes jų dar nėra pakankamai geras imunitetas; paaugliai, jauni suaugę žmonės.

Nuo meningokokinės B infekcijos Lietuvoje nemokamai skiepijami patys mažiausi, 2 mėnesių sulaukę, pacientai. Pilną skiepijimo schemą sudaro trys vakcinos dozės. Vaikai skiepijami tris kartus, tėvams už tai mokėti nereikia. Pirmąją vakcinos dozę gauna 2 mėn. kūdikiai, antrąją – 4 mėn., o trečiąją – 12-15 mėn.

Biruta Zdanevičienė

Vyresni nuo infekcijos pasiskiepyti gali savomis lėšomis.

Epidemiologė B. Zdanevičienė sako, kad didžiausia tikimybė meningokokine infekcija užsikrėsti tuomet, kai žmogaus gleivinės būna pažeistos – sergama viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

Gydytoja sako, kad daugiausiai meningokokinės infekcijos atvejų fiksuojama prasidėjus gripo sezonui ir taip iki pavasario.

Pagal ULAC, šiemet meningokoko atvejų fiksuota 15, 9 iš jų vaikai. Trečiadienį fiksuotas pirmas mirties atvejis nuo šios ligos.

Meningokokinė infekcija neturi tipinių požymių, kuriems pasirodžius būtų galima užkirsti kelią baisioms komplikacijoms ar mirčiai. Bėrimas – itin grėsmingas ženklas, galintis reikšti, kad jau pavėluota. Visgi, Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Usonis pabrėžia pagrindinį dalyką, leidžianti įtarti ligą: jei vaikui pakilusi temperatūra sumažėja, o jėgos vis tiek negrįžo – tai rimtas ženklas, kad užpuolė meningokokas. Daugiau skaitykite čia.

Vilniuje susirgo moksleivis

Trečiadienį Vilniaus Radvilų gimnazijoje kilo panika, kai moksleiviai sužinojo, kad vienam iš bendraklasių diagnozuotas meningokokas. Epidemiologė B. Zdanevičienė ramina bendruomenę, nes infekcija užsikrėtęs paauglys jau nuo penktadienio nelankė mokyklos, o diagnozė patvirtinta pirmadienį. Pasak jos, kontakto su sergančiu moksleiviu bendraklasiai neturėjo, tad ir specialių priemonių imtis nereikia.

Pasak gydytojos, šiuo ligos atveju buvo sureaguota greitai – mama, pastebėjusi, kad niekaip nemažėja pakilusi temperatūra ir vaistai nepadeda, paauglys buvo nuvežtas į ligoninę ir imtasi specialaus gydymo.

„Visada daroma viskas, kas įmanoma. Mes turime daug moderniausių priemonių – tai, kas yra pasaulyje, viską mes turime. Įskaitant hemodializes, kraujo valymo įrangą, kurią galima naudoti jau nuo kelių mėnesių amžiaus žmogui“, – anksčiau DELFI pasakojo VU profesorius V. Usonis.

Mirtingumas nuo šios infekcijos siekia 70-80 proc.

Kas skiepijami nemokamai?

Nuo meningokinės infekcijos apsaugo skiepai.

Kaip informuoja Valstybinė ligoniu kasa (VLK), vakcina nuo meningokokinės infekcijos nemokamai bus skiepijami patys mažiausi, 2 mėnesių sulaukę kūdikiai, tai yra gimusieji ne anksčiau nei 2018 m. gegužės 1 dieną. Pilną skiepijimo schemą sudarys trys vakcinos dozės, tai reiškia, kad mažyliai bus skiepijami tris kartus ir tėveliams už tai mokėti nereikės.

Foto: Kauno klinikinė ligoninė

Pirmąją vakcinos dozę gaus 2 mėn. kūdikiai, antrąją – 4 mėn., o trečiąją – 12-15 mėn. Norint paskiepyti savo vaikus minėta vakcina, žmonės kviečiami kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Vyresniems vaikams ir suaugusiems yra galimybė pasiskiepyti mokamai.

Labai svarbu – vėdinimas ir stebėjimas

Gydytoja B. Zdanevičienė sako, kad skiepai yra labai svarbu, tačiau ne ką svarbesnė profilaktinė priemonė apsisaugojimui yra vėdinimas.

„Vėdinimas padeda ne tik dėl meningokoko, bet sumažina tikimybę susirgti įvairiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kurių yra be galo daug, – sako epidemiologė.

– Vėdinimas yra net ir tuberkuliozės pagrindinė profilaktinė priemonė.“

Gydytoja turi dar vieną labai svarbų patarimą.

„Noriu priminti tėvams – jei vaikas pradeda sirgti, nereikėtų jo palikti vieno namuose. Kažkas turėtų jį prižiūrėti, kad paskui nereikėtų kaltinti gydytojų, nes meningokokinė infekcija kartais be galo greita ir žiauri. Pagal statistiką, Lietuvoje buvo mirties atvejų po pusvalandžio pasirodžius simptomams,– sakė B. Zdanevičienė.

Medikai daug padaro, bet jie nėra visagaliai. Kai vaikas sergantis paliekamas namuose ir nežinia, kaip vystosi jo būklė. Visgi ligoniuką reikia stebėti, ar neryškėja simptomų.“

Kokie meningokokinės infekcijos simptomai?

Pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informaciją, ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja - išryškėja odos bėrimas.

Vytautas Usonis

Skiriamos šios klinikinės formos: lokalizuotos – lengvos (meningokokų nešiojimas, ūminis nosiaryklės uždegimas); generalizuotos – sunkios (meningokokcemija, meningitas, meningoencefalitas); retos formos (perikarditas, endokarditas, artritas, poliartritas, pneumonija ir kita).

Koks gydymas?

Meningokokinės infekcijos gydymui naudojami antibiotikai.

Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

Kaip apsisaugoti nuo meningokokinės infekcijos?

Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.

Foto: Vida Press

Siekiant sumažinti užsikrėtimo riziką rekomenduojama:

  • reguliariai plauti rankas;
  • laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, panaudotas – išmesti į šiukšliadėžę);
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis.

Pastebėjus ligos simptomus – nedelskite, o imkitės veiksmų:

  • kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis;
  • papasakokite apie simptomus, kuriuos pajutote Jūs pats ar Jūsų vaikas;
  • gydytojui pasiūlius, atlikite visus tyrimus, siekiant išsiaiškinti Jūsų ar jūsų vaiko negalavimo priežastį;
  • jei po apžiūros Jūs ar Jūsų vaikas buvo išleistas į namus, stebėkite savo ar savo vaiko būklę, esant būklės pablogėjimui, nedelsiant pakartotinai kreipkitės į gydymo įstaigą, nesvarbu ar tai būtų diena ar naktis.


Kiek sirgo Lietuvoje?

Gydytoja sako, kad net ir suaugę žmonės vis daugiau skiepijasi. „Atvejų, palyginus, nėra daug, bet jie yra skaudūs, nes mirties atvejų būna kelis kasmet“, – sako NVSC atstovė. Visgi atvejų kasmet mažėja.

Pernai Lietuvoje užregistruoti 32 meningokokinės infekcijos atvejai, iš jų 4 – mirties atvejai. Šiemet susirgimo atvejų – 15, 9 iš jų – vaikai. Mirties atvejis vienas.

2017 metais Lietuvoje užregistruotas 81 infekcijos atvejis, iš kurių pusė – vaikų iki penkerių metų. Pernai 11 susirgusiųjų mirė (tarp jų – penki vaikai iki penkerių metų).

Informacija apie meningokokinę infekciją (parengė Miglė Lamanauskaitė)
Foto: Parengė Miglė Lamanauskaitė