Naujausiais duomenimis, gripo epidemija paskelbta jau aštuoniose savivaldybėse, tiesa, šis skaičius gali augti labai greitai.

Apie tai, kaip atskirti gripą nuo peršalimo, ką daryti pajutus pirmuosius simptomus, kuo šių metų gripas skiriasi nuo praėjusių metų, kokios yra gripo komplikacijos, - laidoje „DELFI diena“ – pokalbis su Santaros klinikų gydytoju Valerijumi Morozovu.

– Nuo gripo mirė moteris, epidemija – aštuoniose savivaldybėse. Tačiau tai turbūt dar ne pikas? Ko galime tikėtis?

Gripas
Foto: Rimas Pocius


– Iš tiesų, galime tikėtis, kad epidemija bus paskelbta visose savivaldybėse, nes taip dažniausiai būna kiekvienais metais. Kalbant apie liūdniausias išeitis, tai dažniausiai gripo aukos yra skaičiuojamos dešimtimis. Ne visada tai būna tiesioginė priežastis, bet nulemia dažnai ne vieną ir ne dvi mirtis.

– Nuo gripo sezono pradžios tikriausiai jau matėte ne vieną gripo atvejį. Kaip galėtumėte apibūdinti dabar vyraujantį gripą? Kas labiausiai serga, ar komplikacijos dažnos?

– Gripas yra labai panašus kaip ir kiekvienais metais. Šiemet vyrauja A tipas. Kalbant apie komplikacijas, negaliu pasakyti, kiek jos yra dažnos, nes apie tai turbūt tiksliau galėtų pasakyti tie, kurie dirba reanimacijos skyriuose.

Gripas yra grėsminga liga, kai viskas prasideda staiga, labai aukšta temperatūra, labai daug nevarvančių simptomų, jeigu tau savaitę bėga nosis, tai yra peršalimas. Iš peršalimo dažniausiai nėra pereinama į gripą
V. Morozovas

Kiek žinau, tai nemažai yra ir nėščiųjų, mažų vaikų, vyresnio amžiaus žmonių. Būtent jie yra labiausiai pažeidžiami. Tie, kas prižiūri kitus žmones, kas gyvena kartu, kas turi lėtinių ligų, tie ir suserga.

– Ar galima būtų pasakyti, kad šių metų gripas yra piktesnis?

– Negaliu pasakyti, turbūt tiksliau skaičius apskaičiuosime rudenį, žiūrėsime, kas ir kaip. Praėjusiais metais tikrai buvo labai netikėtas B tipo protrūkis. Dėl ko ir šiais metais buvo daug dėmesio keturvalentei vakcinai.

Šiemet, kaip jau ir sakiau, vyrauja A tipas, o jis yra labai lengvai užkrečiamas, bet neturi tiek daug komplikacijų.

A tipas taip pat yra ir paukščių gripas, jis dažniausiai sukelia rimtas komplikacijas. Klinikinėje praktikoje nustatyti, koks mums gripas – gana sunku.

Valerijus Morozovas

Visada nustačius gripą pacientams, reikia stebėti savo būklę, o jeigu ji blogėja, skubiai kreiptis į medikus. Mano nuomone, gripas visada yra piktas, kad ir koks jis bebūtų. Visada gali tikėtis paties blogiausio.

– Tikriausiai tenka girdėti ir kaip žmonės patys save gydosi, gydo vaikus, ar galėtumėte įvardinti pagrindines klaidas, kurios yra daromos?

– Dažniausios klaidos – gydytis simptominiais vaistais, siekiant pašalinti simptomus. Kai žmonės perka vaistus, kurių net pavadinime yra žodis gripas, visi tikisi, kad greitai pagis ir greitai galės toliau eiti į darbą. Tačiau taip greitai nepasveikstama. Kitas dalykas – savigyda antibiotikais. Jie tikrai neveikia gripo, nes gripas – virusas, o antibiotikai veikia tik bakterijas.

O trečias dalykas – ignoravimas tų pačių simptomų.

– Galbūt dar viena iš klaidų, kad žmonės į gripą žiūri ne rimtai? Nes gi ši liga gali pasireikšti baisiomis komplikacijomis ar net mirtimi?

– Labai dažnai žmonės gripą supainioja su peršalimu. Net ir šiomis dienomis buvo atėjęs pacientas, kuris sakė, kad jis viduriuoja, todėl jam turbūt yra gripas.

Greičiausia, tai nėra gripas, tai yra tam tikras maisto netoleravimas arba peršalimas, jeigu kyla temperatūra.

Dažniausios klaidos – gydytis simptominiais vaistais, siekiant numušti simptomus. Kai žmonės perka vaistus, kurių net pavadinime yra žodis gripas, visi tikisi, kad čia gydymas, eiti toliau į darbą, užkrėsti kitus.
V. Morozovas

Gripas yra grėsminga liga, kai viskas prasideda staiga, labai aukšta temperatūra. Jeigu savaitę tik nosis varva, tai yra peršalimas. Iš peršalimo dažniausiai nėra pereinama į gripą. Ligos dažniausiai „eina" atskirai.

Žmonėms reikėtų sunerimti tada, jeigu temperatūra nenukrenta mažiausiai tris dienas, jeigu karščiavimas daugiau negu 38oC, jeigu pavartojus simptominių vaistų simptomai neišnyksta.

Pavyzdžiui, jeigu nepraeina skaudėti galvos, net ir išgėrus vaistų, tai tikrai yra laikas kreiptis pas gydytojus.

Daugiau informacijos – laidos DELFI Diena vaizdo įraše.