„Galutinį sprendimą prezidentė priims atidžiai išanalizavusi visą Seimo priimtų įstatymų pataisų paketą per 10 dienų. Iš principo prezidentė sveikatos reformą palaiko, tačiau visus Seimo priimtus įstatymus vis tik dar vertins per atitikimo Konstitucijai prizmę“, - kalbėjo D. Ulbinaitė.

Susitikime dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad pokalbyje su prezidente išgirdo jam labai svarbius dalykus, tačiau neslepia, kad D. Grybauskaitė svarsto vetuoti Seimo pasirašytą įstatymą.

„Aš išgirdau dalykus, kurie man yra svarbūs. Tai prezidentė palaiko apskritai sveikatos reformos būtinumą, ir aš manau, kad mes visi esame suinteresuoti tą padaryti maksimaliai gerai, kad tai nesukeltų galimybių vėliau kreiptis į Konstitucinį Teismą ir taip sustabdyti reformą“, - žurnalistams trečiadienį kalbėjo A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras pažymėjo, kad, jo nuomone, prie daugelio klausimų dar bus grįžta, kai prezidentė pateiks savo išvadą.

„Buvo iškelta klausimų dėl kriterijų, čia, ko gero, yra pagrindinė diskusija - tai yra dėl sutarčių sudarymo kriterijų, dėl aiškumo ir atitikimo Konstitucijai. Manau, kad mes prie šitų dalykų greičiausiai ir grįšime, kai žinosime prezidentės galutinį apsisprendimą“, - aiškino A. Veryga ir pabrėžė, kad ir įstatymo korekcijas atliks, kai žinos šalies vadovės išvadą. Pasak jo, prezidentė svarsto vetuoti įstatymą.

„Jeigu prezidentė apsispręs vetuoti, ką šalies vadovė ir svarsto, mes tikimės, kad ji ir nurodys konkrečias vietas, dėl kurių kyla klausimų, ir tada mes galėsime šitas vietas peržiūrėti ir patikslinti, kad tikrai niekam neliktų neaiškumų ir dviprasmybių. Kai žinosime prezidentės sprendimą, tada ir galėsime spręsti, ką konkrečiai daryti“, - apibendrino A. Veryga.

Pasitarime dalyvavo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys Antanas Matulas, Medikų sąjūdžio narys Vytautas Kasiulevičius, Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentas Martynas Gedminas, buvusi Konstitucinio Teismo teisėja ir konstitucinės teisės profesorė Toma Birmontienė.

Seimas birželio 30 dieną priėmė septynis įstatymus, susijusius su gydymo įstaigų pertvarka. Gavus įstatymus prezidentė turi per 10 dienų apsispręsti ar pasirašyti juos, ar grąžinti Seimui pakartotinai svarstyti.

Priimtais pakeitimais nuspręsta sudaryti teisines prielaidas dabartiniam sveikatos priežiūros tinklui optimizuoti, nustatyti skaidrų ir efektyvų šių gydymo įstaigų valdymo modelį, finansavimą, užtikrinti nepriekaištingą jų vadovų reputaciją. Taip pat nutarta įtraukti regionus į sveikatinimo veiklos planavimą, steigiant Sveikatinimo veiklos paslaugų valdymo regionines tarybas.

Pagal naujas nuostatas, gydymo įstaigų steigėjai galės būti ir valstybė su savivaldybe, valstybė kartu su universitetu ir savivaldybe, o sveikatos apsaugos ministras tvirtins nacionalinį valstybės ir savivaldybių viešųjų ir biudžetinių įstaigų tinklą.

Opozicija prieštarauja Seimo pasirašytam įstatymui ir prašo prezidentės pataisas dėl gydymo įstaigų reformos vetuoti.

Pastarąją savaitę Seimo narys Kęstutis Masiulis, baimindamasis, kad priimtais sprendimais ketinama uždaryti iki 30 ligoninių regionuose, kreipėsi į premjerą Saulių Skvernelį, prašydamas įpareigoti sveikatos apsaugos ministrą Vyriausybei ir visuomenei pristatyti planuojamą rajoninių ligoninių pertvarką.

Premjeras S. Skvernelis antradienį atmetė opozicijos ir visuomenės būgštavimus dėl valdančiųjų planuojamos regioninių ligoninių pertvarkos ir aiškino, kad planuojama reforma taps aiškesnė pradėjus ją įgyvendinti.

S. Skvernelis pabrėžia, kad šiuo metu regioninės ligoninės dirba nekokybiškai, todėl planuojama pertvarka yra būtina.

„Kalbant apie regionines ligonines, turime tokį paradoksą, kad teikiamos nekokybiškos paslaugos, tą rodo ir statistika bei tyrimai. Teikiamos ne visos paslaugos arba ne tos apimties paslaugos, nėra išgrynintos jų stipriosios profilio savybės“, - akcentavo premjeras ir pabrėžė, kad dėl to būtina ligonines pertvarkyti.

A. Veryga yra minėjęs, kad šiuo metu 4,5 tūkst. lovų ligoninėse nenaudojamos, bet išlaikomos, arba į jas pacientai guldomi nepagrįstai.