Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), slapti pirkėjai vykdys kontrolinius pirkimus ir tikrins, ar tinkamai vaistinėse išduodami vaistai pacientams, jei bus gauta žmonių skundų.

Kilo chaosas

Kaip anksčiau rašė DELFI, nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojus tvarkai, leidžiančiai slaptiems pirkėjams lankytis vaistinėse, paaiškėjo, kad ministro Aurelijaus Verygos teigimu, dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams įsigyti, nors privalėjo tai daryti.

Po šio sujudimo vaistininkai vaistus pardavinėti ėmė griežčiau, o juos perkantieji buvo nustebinti ir papiktinti – ilgą laiką pirkus (receptinius) tam tikrus vaistus be recepto, dabar jų prašo raštiško gydytojo sutikimo.

Foto: Adobe Stock

Vaistinėse kilo chaosas, tad slaptų pirkėjų vizitai į vaistines pusei metų buvo sustabdyti. Nuo šio mėnesio pradžios į vaistines eis slapti pirkėjai, jei bus gaunama skundų dėl receptinių vaistų išdavimo be recepto tvarkos pažeidimo.

Tad nuo šiol, aptikus neatitikimų, vaistinėms gali grėsti bauda už galiojančios tvarkos pažeidimus.

Kad vaistai receptiniai – naujiena

„Praėjusių metų pabaigoje kilę nesusipratimai dėl receptinių vaistų pardavimo atskleidė nemalonią tiesą ir parodė, kad nemažai vaistinių ilgą laiką nesilaikė reikalavimų ir receptinius vaistus pardavinėdavo be receptų, nors to daryti negalima. Taip yra ir daugelyje užsienio šalių, tad tokie dalykai neturėtų stebinti ir mūsų kraštiečių. Jei norime gyventi kaip europiečiai, turime ir elgtis kaip europiečiai“, – sako ministras A. Veryga.

Aurelijus Veryga

Pasak ministro, pacientai dažnai net nežino, kad jų vartojamas vaistas yra receptinis, mat vaistinės tam skirdavo per mažai dėmesio. Receptinius vaistus gali skirti tik gydytojas.

Lauks skundų

VVKT viršininko Gintauto Barcio teigimu, Tarnyba yra pasiruošusi siųsti slaptus pirkėjus į vaistines, tačiau kontroliniai pirkimai galės būti inicijuojami tik tada, kai bus gautas skundas.

„Tikrai nebus taip, kad slapti pirkėjai tikrins visas vaistines iš eilės. Tam bus reikalingas aiškus pretekstas – gyventojo nepasitenkinimas, kad jis vaistinėje negali įsigyti pigiausių vaistų, kad jų nepasiūloma, nors privaloma tokių turėti. Taip pat bus reaguojama ir į kitos institucijos prašymą ištirti susidariusią neaiškią situaciją“, – teigia G. Barcys.

Gintautas Barcys

Pasak jo, kontroliniai pirkimai bus atliekami pagal parengtus ir viešai skelbiamus, vaistinių preparatų kontrolinio pirkimo pažymoje esančius, konkrečiam atvejui pažymėtus, klausimus. Jei bus nuspręsta surašyti Administracinio nusižengimo protokolą, tai tikrai nebus daroma vaistinėje nedelsiant. O farmacininkų bus paprašyta suderintu laiku atvykti į VVKT.

„Bauda galėtų būtų skiriama tik atlikus bylos nagrinėjimą. Svarbu žinoti, kad kraštutiniu atveju, skyrus baudą, ją susimokėti reikės Valstybinei mokesčių inspekcijai“, – teigia G. Barcys.

Prašo neskubėti ir išklausyti

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkės Kristinos Nemaniūtės-Gagės, kiekvieno vaistininko noras ir pareiga – padėti pacientui, tad žmonės, atvykę į vaistinę, taip pat turėtų neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui perduoti visą reikiamą informaciją.

„Vaistininkų bendruomenės vardu prašau visų šalies pacientų, kurie lankosi vaistinėje, neskubėti ir suteikti galimybę vaistininkui pasakyti visą reikiamą informaciją apie vaistą, jo vartojimą, derinimą su kitais vaistais bei galimą šalutinį poveikį. Vaistininkai dalijasi patirtimi, kad, deja, pasitaiko atvejų, kai dėl skubėjimo žmonės jų neišklauso. Tikimės, kad tiek pacientų, tiek vaistininkų geranoriškumas leis išvengti bet kokių nesusipratimų, – sakė K. Nemaniūtė-Gagė. – Buvo siūloma nustatyti būtinosios

Kristina Nemaniūtė-Gagė

pagalbos vaistų sąrašą, jie būtų receptiniai, tačiau tam tikrais atvejais, kai pacientui reikia čia ir dabar ir kai nėra būtinumo kviesti greitosios pagalbos, vaistininkas galėtų padėti ir parduoti šių vaistų be recepto. Ši siūlymas buvo sutiktas teigiamai, kalbėta, kad reikalinga vaistininkams suteikti daugiau funkcijų, tokių kaip kitose šalyse, pradedant vakcinavimu, kraujo paėmimu iš piršto ir baigiant kraujo biocheminiais tyrimais vaistinėje. Taip vaistininkai prisidėtų prie didžiulių eilių prie gydytojų kabinetų mažinimo ir užpildytų sveikatos apsaugos grandinę.“

VVKT primena, kad apie pažeidimus vaistinėse galima pranešti el. paštu vvkt@vvkt.lt arba nemokamu telefonu 8 800 735 68.