Nesame tik „feisbuko kariai“

Antradienį Seimas galutinai atsisakė daugiau padidinti algas gydytojams rezidentams. Tai reiškia, kad rezidentų atlyginimus toliau reglamentuos LR Vyriausybės nutarimas, o jiems didinti kitais metais papildomai bus skirta 1,4 mln. eurų. Tuo būdu rezidentų atlyginimas taps tik keliais eurais didesnis nei 2018 m. didėjantis minimalus darbo užmokestis. Tai jaunųjų gydytojų netenkina.

„Tai bus taikus mitingas. Diskutuojame, kad tai greičiausiai bus pirma sausio savaitė. Nenorime blaškyti Seimo narių ir piliečių sausio 13-osios savaitę, nes tai – rimties metas, netinkamas politiniams žaidimams. Planuojame, kad į gatves išeis daug Lietuvos gydytojų rezidentų, taip pat visi Lietuvos medikų sąjūdžio nariai ir mus palaikantys piliečiai. Bent 500 žmoinų tikrai tikimės“, - detalėmis dalijosi pašnekovė.

Jos teigimu, vienas paskutinių akibrokštų – Seimo posėdis, kuriame atvirai pasityčioja iš Lietuvos medikų (bei gydytojų rezidentų) bei po to sekę SAM veiksmai, kuriais „bandoma nukreipti piliečių dėmesį, kalbant apie kalėdines premijas daliai rezidentų, europinius pinigus“.

Paklausta, ko tikisi iš būsimo mitingo, Urtė Builytė atsakė: „Mes norime parodyti Seimo nariams, Vyriausybės atstovams ir visiems Lietuvos žmonėms, kad mes nesame tiesiog „feisbuko kariai“, kad mums nėra vienodai ir kad mes nenorime toliau būti taip maustomi, kai iš mūsų tyčiojamasi. Tai nėra tik medikų klausimas. Tai visų įstatymų leidėjų požiūris į savo rinkėjus, kai jie dėl savo asmeninių interesų gali anuliuoti rezultatus, ar, supykę, kad jų pataisos nepriimamos, padaryti taip, kad įstatymai išvis nebūtų priimti. Taip yra visiškai nesiklausoma į daugumos nuomonę, nesiveliama į jokias diskusijas“.

Nereikia stumti žmonių į užribį

Mitingo idėjai pritaria ir Lietuvos medikų sąjūdžio atstovas, vienas jo kūrėjų Vytautas Kasiulevičius. Jis kvestionavo antradienį įvykusį balsavimą Seime, kai jaunųjų gydytojų ateitį realiai nulėmė kelių balsų persvara.

„Tas žmonių pasipiktinimas ir lemia tai, kad susitarti nebeina ir įmanomas tik vienas kelias“, - sakė jis.

Gydytojo teigimu, būtina įvertinti jaunų gydytojų akis badančią emigraciją, o algas kelti tiek, kad šios vos viršytų minimumą – nepakanka.

„Žmonės, kurie mokėsi šešerius metus, verti daugiau nei minimumas“, - pabrėžė pašnekovas, pridurdamas, kad sąjūdis ketina paremti jaunuosius kolegas.

Jo teigimu, šis mitingas - gera proga vėl kalbėtis apie tai, kad sveikatos sektoriaus finansavimas – ne vienintelė problema.

„Problemos, apie kurias kalbame, yra nesprendžiamos daugelį metų. Šita valdanti dauguma gavo tam tikrą palikimą ir jiems yra sunku, bet reikia kitaip kalbėtis su žmonėmis, nereikia jų stumti į užribį. Aš esu tikrai labai kantrus žmogus, bet kai tau nuolat sako - nieko nebus, viskas jau suplanuota, tai labai keista“, - stebėjosi pašnekovas.

V. Kasiulevičius mena, kad kalbėta apie 30 proc. jaunųjų gydytojų algų kėlimą, tad jei to nepavyksta padaryti - kažkas nepadaro namų darbų.

„Galimybių yra. Panaudokime struktūrinius fondus, kitą paramą. Rezidentų klausimams spręsti nereikia tiek daug pinigų, kiek visiems medikams“, - teigė jis.

Seimas galutinai atsisakė daugiau padidinti algas gydytojams rezidentams

Nepaisant opozicijos protesto, Seimo valdantieji atsisakė padidinti darbo užmokestį gydytojams rezidentams.

Antradienį Seimas pritarė konservatorių Mykolo Majausko ir Ingridos Šimonytės pasiūlymui padidinti truputį atlyginimus gydytojams rezidentams. Po bandymų perbalsuoti ir opozicijos protestų valdantieji sutiko pripažinti šį balsavimą, tačiau balsuodami dėl viso įstatymo priėmimo, jie jam nepritarė.

Už Medicinos praktikos įstatymo pataisas buvo 63 parlamentarai, prieš – aštuoni, susilaikė 57 Seimo nariai. Tarp balsavusiųjų prieš ir susilaikiusiųjų – „valstiečių“ ir Socialdemokratų darbo frakcijos nariai bei „tvarkietis“ Petras Gražulis.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad rezidentų algos didės, kiek suplanavo Vyriausybė, o įstatymas atmestas, nes konservatorių pasiūlytas didinimas neparemtas finansais.

„Rezidentams algos bus padidintos, kiek buvo žadėta Vyriausybės ir numatyta biudžete. Daugiau padidėti negali, nes biudžete tam pinigų nenumatyta. Įstatymas nepriimtas, nes nėra užtikrintas finansiniais resursais. Biudžetas yra priimtas, o šitas įstatymas būtų atnešęs papildomai 4 mln. eurų išlaidų nei numatyta biudžete“, – žurnalistams sakė „valstiečių“ seniūnas.

Opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis „valdančiųjų“ manevrą, kai sutiko pripažinti įvykusį balsavimą dėl konservatorių pasiūlymo, bet po to atmetė visą įstatymą, pavadino „gėdingu elgesiu“.

„Aš mėginu įsivaizduoti, kaip (jaučiasi – BNS) žmonės, kurie stebėjo ir matė tas diskusijas, jų lūkesčiai buvo sukelti“, – po balsavimo žurnalistams sakė G. Landsbergis.

Jis taip pat laikosi pozicijos, kad rezidentų atlyginimų didesnis pakėlimas nebūtų pareikalavęs papildomai lėšų iš biudžeto, nes tam Sveikatos apsaugos ministerijai užtektų peržiūrėti vidinius resursus, ir sumą įvardija mažesnę – apie 1,5 mln. eurų.

„Privalomasis sveikatos draudimo fondas yra prikaupęs papildomai pinigų, ir ministerija turi visas galimybes, kurių reikia, tuo milijonu, truputėlį daugiau papildyti specialų fondą, iš kurio mokami atlyginimai rezidentams“, – sakė G. Landsbergis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga po balsavimo sakė, kad „labai neatsakinga priėmus biudžetą bandyti ten atidarinėti skyles“. Anot jo, rezidentams atlyginimai didės tiek, kiek numatyta biudžete.

„Vyriausybė savo sprendimu priims sprendimą ir paskirs rezidentų atlyginimui padidinti pinigus tiek, kiek yra numatyta biudžete“, – sakė ministras.

Vyriausybė yra nusprendusi, kad nuo sausio rezidentams algos didės 10 proc., tam numatyta 1,4 mln. eurų. Rezidentų algos turėtų didėti iki 374 – 456 eurų į rankas. Rezidentai taip pat gauna stipendijas, kurios siekia apie 364 eurus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (936)