„Vardan kokybiškos visos sveikatos priežiūros sistemos! Kokybiško pacientų konsultavimo! Tai išties ir yra pagrindinė šios iniciatyvos mintis. Kad mes, medikai, būtume pailsėję, nepervargdami nuo per didelio darbo krūvio, neretai per kelis darbus, ir kad turėtume pakankamai laiko su atidumu priimt kiekvieną pacientą, skirdami pakankamą laiką! Patikėkit, mes to tikrai norime! Ir tas nebepakeliamas stresas dėl nuolatinio skubėjimo, dėl nuolatinės vidinės įtampos veda į perdegimą. Veda į niekur... Ta iniciatyva, kuri gimė per šias kelias savaites, ta vienybė visų medikų ir toks gausus pacientų palaikymas, pasirašančių peticiją - tai yra kažkas nepaprasto! Palaikykit mus! Dalinkitės savo aplinkoje!“, - prisijungti kvietė Aukštadvario pirminės sveikatos priežiūros centro vadove šeimos gydytoja Jurga Dūdienė.

Pateikiame visą peticijos tekstą:

Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų peticija

Mes, esami, buvę ir būsimi Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai, patirdami didžiulį emocinį spaudimą ir fizinį nuovargį, kasdieną matome vis daugiau sistemos griūties požymių. Sveikatos priežiūros sistema nebeturi pakankamai pagrindinio ištekliaus – dirbančių žmonių (gydytojų, slaugytojų ir slaugytojų padėjėjų) - todėl artėja prie visiško chaoso. Jausdami didelę atsakomybę prieš pacientus imamės iniciatyvos ir reikalaujame valstybės valdymo institucijų vykdyti šiuos reikalavimus:

1. Nedelsiant padidinti visų sveikatos priežiūros sistemos darbuotojų, įskaitant ir gydytojus rezidentus, atlyginimus 30 procentų; per artimiausius metus 50 procentų, o iki 2020 metų iki vidutinio Europos Sąjungos šalių atlyginimo, iš esmės reformuojant Privalomojo Sveikatos Draudimo Fondo formavimo principus ir atitinkamai didinant visų sveikatos priežiūros paslaugų įkainius.

2. Nedelsiant priimti ir viešai paskelbti valstybinio lygio normatyvinius dokumentus, ribojančius maksimalų darbo krūvį sveikatos priežiūros įstaigose, bei nustatyti minimalią pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros ir gydytojų specialistų konsultacijos trukmę taip įteisinant ir užtikrinant minimalų gydytojo ir slaugos personalo skiriamą laiką pacientui.

3. Nedelsiant sustabdyti reguliariai vykdomą SODROS ir Valstybinės ligonių kasos prie SAM padalinių t.y. Teritorinių ligonių kasų bet kokių finansinių sankcijų ar išieškojimų taikymą visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ar jų darbuotojams už netyčines administracines sveikatos paslaugų teikimo klaidas, jeigu teikiant šias paslaugas pacientams nebuvo padaryta žala jų sveikatai ar gyvybei.

4. Visi su sveikatos priežiūra susiję įstatymų, įsakymų, nutarimų ir kitų teisės aktų projektai turi būti rengiami su medicinos darbuotojų profesinėmis sąjungomis, organizacijomis ir skelbiami viešai.
5. Reikalaujame visiems slaugytojoms ir gydytojams sudaryti sąlygas kelti savo kvalifikaciją Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Peticijos autorius - Santaros klinikų Šeimos medicinos centro vadovas Vytautas Kasiulevičius. Jo komentarą papildysime popiet.

Peticiją galite pasirašyti čia.

M. Majauskas: „Medikų atlyginimai turi didėti 400 eurų“

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Mykolas Majauskas kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą ir finansų ministrą Vilių Šapoką, primygtinai ragindamas peržiūrėti 2018 m. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rezervo dydį ir jo paskirstymo tvarką.

Parlamentaras pranešime spaudai atkreipia dėmesį, kad PSDF rezervo fondas 2018 metams nuo 99 milijonų eurų didinamas iki 167 milijonų eurų ir, M. Majausko nuomone, tokio dydžio rezervo kaupimas yra perteklinis. 2018 metų PSDF biudžete numatytos viršplaninės pajamos, kurios sudaro 68 mln. eurų. Šios lėšos galėtų būti nukreiptos 13 tūkstančių medikų atlyginimų didinimui, dėl ko mėnesinė medikų alga didėtų vidutiniškai 400 eurų.

Šiuo metu medikų atlyginimai Lietuvoje yra vieni iš mažiausių visoje Europos Sąjungoje ir nuo kitų šalių neretai skiriasi net dešimtimis kartų. Tokia situacija lemia didelę medikų emigraciją bei kelią riziką visai sveikatos apsaugos sistemai Lietuvoje.

Kvalifikacijos pripažinimo pažymas, sudarančias galimybę dirbti užsienyje, 2015 m. Lietuvoje išsiėmė daugiau kaip 500 sveikatos priežiūros specialistų. Tai reikšmingi skaičiai ir paaiškinimas čia paprastas – medikų atlyginimas Lietuvoje svyruoja vidutiniškai nuo 600 eur iki 1200 eur.

Palyginimui, Danijoje metinė gydytojo alga – 77 tūkst. eur, Šveicarijoje - 111 tūkst., Airijoje – 123 tūkst., Prancūzijoje – 128 tūkst., Jungtinėje karalystėje – 129 tūkst. eur. 161 tūkst. eur per metus mokama Belgijoje, o Olandijoje gydytojai per metus gauna 218 tūkst. eur. Mūsų kaimynai Latviai suprato riziką netekti medikų, todėl jau nuo 2018 m. gydytojų ir medicinos darbuotojų atlyginimus kels net 80 proc. Tam biudžete numatyta 116,9 mln. eur.

Medicinos gydytojų išvykimą dirbti svetur lemia ir keistas paradoksas. Rezidentui gydytojui mokamas nedidelis atlyginimas ir stipendija, tačiau pabaigus rezidentūrą ir tapus savo srities specialistu atlyginimas neretai sumažėja dešimtimis eurų, nes prarandama stipendija, o siūloma alga kartais nesiekia nė 800 eurų.