Laimei, vaistinėje galima rasti daugybę burnos higienos produktų, kurie efektyviai gydo aftinį stomatitą ir numalšina burnos ertmės opelių sukeltą skausmą.

Prieš pradedant gydyti – atpažinkite

Stomatitai yra skirstomi į dvi pagrindines grupes: aftinį ir herpinį stomatitą. Aftiniui stomatitui yra būdinga viena opa arba jų grupė, kuri susiformuoti gali ant skruostų, lūpų vidinėje pusėje, ant liežuvio. Ši stomatito forma yra viena iš dažniausių ir gali varginti tiek suaugusius žmones, tiek vaikus.

Jog Jums aftinis stomatitas gali išduoti ne tik tokie simptomai, kaip atsiradusios žaizdelės burnoje, bet ir galvos skausmas, bendras silpnumas, karščiavimas, gali pradėti kraujuoti dantenos ir atsirasti burnos peršėjimas. Be to, vaikams gali padidėti seilių išsiskyrimas, dėl skausmingų opelių vaiko apetitas bus sumažėjęs.

Žaizdelių burnoje atsiradimo priežastys

Aftinio stomatito atsiradimo priežastys gali būti labai įvairios – nusilpęs imunitetas, netinkama mityba, virusinės ir bakterinės infekcijos, tiesioginiai burnos pažeidimai, stresas, virškinimo sutrikimai ar net onkologinės ligos. Taigi, apie kiekvieną iš jų plačiau.

Netinkama mityba. Yra žinoma, jog tie, kurių mitybos racione yra mažai geležies, vitamino B, turi padidintą riziką susirgti aftiniu stomatitu. Geležies galima gauti iš mėsos, o vitamino B – iš riešutų.

Tiesioginiai burnos pažeidimai. Neatsargus dantų valymas, breketai, dantų plokštelės, per karšto, aštraus maisto valgymas – visa tai taip pat padidina aftinio stomatito atsiradimo riziką.
Nusilpęs imunitetas. Dėl nusilpusio imuniteto atsiranda ne tik įvairios peršalimo ligos, bet ir nemalonios žaizdelės burnoje, ant lūpų.

Virusinės ir bakterinės infekcijos. Herpinio tipo stomatito sukėlėjas – Herpes simplex virusas. Blogiausia tai, kad šis virusas išlieka organizme ir yra linkęs kartotis tuomet, kai žmogus perserga gripu, jo nusilpęs imunitetas, vargina stresas. Be to, herpinio tipo stomatitas yra užkrečiamas tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju. Dažnai po pirminės infekcijos atsiranda antrinė – herpinė infekcija, kurios viena iš populiariausių formų yra lūpų pūslelinė.

Onkologinės ligos. Vartojami vaistai nuo vėžio gali sukelti šalutinį poveikį – žaizdelių atsiradimą burnos ertmėje.

Kaip palengvinti nemalonius aftinio stomatito sukeliamus simptomus?

Esant aftiniui stomatitui labai svarbu yra kuo greičiau pašalinti tas nemalonias žaizdeles burnoje. Tad opų gijimui yra naudojama burnos higienos priemonės, kurių pasirinkimas yra labai įvairus ir platus – pradedant geliais, purškalais ir baigiant skalavimo skysčiais. Tad kaip nepasimesti ir išsirinkti iš tokios gausybės gydymo priemonių?

Visų pirma, reikėtų atsižvelgti į opų tipą. Pavyzdžiui, gelis yra rekomenduojamas tada, kai yra pavienės burnos opos, ribotai pažeistose vietose. O štai purškalas bus skiriamas daugiau tuo atveju, kai pacientą vargina dauginės burnos opos arba opos, kurios yra sunkiai prieinamose vietose. Skalavimo skystis yra rekomenduojamas tada, kai žmogų vargina dauginės, išplitusios burnos opos, kurios gali atsirasti pakartotinai tuomet, kai sergama ortodontinėmis ligomis.

Visos šios gydymo priemonės ne tik kad numalšina aftinių opelių keliamus skausmus, bet ir padeda joms greičiau sugyti.

Be to, tam tikri vaistai, kurie yra skirti burnos opoms gydyti savo sudedamosiose dalyse turi alavijų. Yra žinoma, jog dar Senovės Egipte alavijai buvo vartojami kaip vaistiniai augalai odos ligoms gydyti, o šiomis dienomis – įvairiems nudegimams gydyti bei uždegimams, skausmui slopinti.