Rytinis pykinimas (lot. hyperemesis gravidarum) Kembridžo kunigaikštienę kamavo ir per du ankstesnius nėštumus. Ekstremaliai rytinio pykinimo formai gali būti būdingas vėmimas, svorio kritimas, dehidratacija ir depresija, rašo telegraph.co.uk.

Norint daugiau sužinoti apie rytinį pykinimą, pirmiausia būtina paneigti su juo susijusius mitus.

1. Rytinis pykinimas visada būna vienodas

Labdaros organizacijos „Pregnancy Sickness Support“ viceprezidentė Caitlin Dean pažymi, kad tai nėra tiesa: „Nėštumo negalavimai būna įvairūs. Būna normalus rytinis pykinimas, kurio moterys tikisi. Tačiau būna tokių moterų, kurias kankina stiprus pykinimas ir tai nėra normalu.“

Kartais rytinis pykinimas gali pasireikšti nuolatiniu vėmimu, kai moteris negali išgerti net stiklinės vandens, ją kamuoja nepakeliamas silpnumas ir didelė dehidratacija.

2. Rytinis pykinimas nėra didelė problema

„Jeigu jis negydomas, tai gali sukelti labai sunkių komplikacijų, – įspėja C. Dean. – Kai kuriais atvejais moterys ryžtasi abortui, tačiau tai gali sukelti kitas problemas. Iki IV mėgintuvėlių ir panašiai, tai buvo pagrindinė mirties priežastis. Net ir šiais laikais, labai retai, tačiau moterys miršta nuo komplikacijų, tokių kaip giliųjų venų trombozė, dehidratacija ir panašiai.“

Taip pat tai geli sukelti psichologines ligas, tokias kaip depresija ir potrauminis streso sutrikimas.

3. Rytinis pykinimas visada būna tik rytais

„Vienas didžiausių mitų yra tai, kad šis negalavimas visada būna rytais, – sako buvusi akušerė Clare Byam-Cook, dabar rašanti knygas ir konsultuojanti maitinimo krūtimi klausimais. – Daugelis žmonių mano, kad tai būna iš ryto, o likusią dienos dalį jautiesi gerai, tačiau iš tikrųjų tai gali nutikti bet kuriuo metu.“

4. Tai trunka tik tris mėnesius

Paprastai rytinis pykinimas trunka tris mėnesius. Tačiau jeigu jūs esate iš tų moterų, kurios susiduria su hyperemesis gravidarum, nemalonūs simptomai gali kankinti viso nėštumo metu. Dažniausiai po 20 savaičių pastebimas pagerėjimas, tačiau C. Dean teigimu, tokioms moterims turi būti suteikta skubi medicininė pagalba.

5. Nukentės kūdikis

„Kūdikiui tai nepakenks, – tikina C. Byam-Cook. – Daug moterų mano, kad jeigu jos išvemia suvalgytą maistą, kūdikiui galiausiai trūksta maistinių medžiagų. Blogiausia, kas gali nutikti – jūs neteksite svorio, tačiau kūdikis jausis visiškai gerai.“

Vis dėlto, jeigu moterį kankina hyperemesis gravidarum, kūdikis gali nukentėti tik tuo atveju, jeigu būsimai motinai nesuteikiama profesionali pagalba.

6. Rytinis pykinimas – pačios nėščiosios kaltė

„Hyperemesis gravidarum yra ekstremalus rytinis pykinimas, tai nėra nėščiosios kaltė, – aiškina C. Byam-Cook. – Tai vienas iš tų dalykų, kurie tiesiog nutinka.“

Pasak C. Dean, žmonėms kartais atrodo, kad „tokios moterys yra silpnesnės, kad tai yra psichologinis sutrikimas“. Vis dėlto, specialistė pabrėžia: „Tai netiesa. Mes žinome, kad tai neturi nieko bendro su nesisekimu ar kitais panašiais dalykais.“

7. Negalima vartoti medikamentų

Beveik prieš 60 metų moterims buvo duodami vaistai, tarp jų ir talidomidas. Tai baigėsi milžinišku skandalu, mat pasaulį išvydo neįgalūs kūdikiai. Dėl tos priežasties daugelis yra linkę atsargiai žiūrėti į medikamentus.

„Nuo to laiko žmonės tapo kur kas atsargesni, moterys, nenorėdamos pakenkti kūdikiui, linkusios išvis nerizikuoti,“ – toliau dėsto C. Byam-Cook.

Vis dėlto, besilaukiančios moterys gali vartoti antiemetikus – vaistus, kurie veiksmingai kovoja su vėmimu ir pykinimu.

8. Moteriai ligonlapio nereikia

Jeigu moteriai diagnozuojama hyperemesis gravidarum, jai būtina suteikti ligonlapį. Tiesą sakant, net reguliaresnis rytinis vėmimas gali kelti problemų.

„Nors nuo to nemirštama, tačiau tai nemalonu, – teigia C. Byam-Cook. – Viskas priklauso nuo jūsų darbo. Jeigu esate širdies chirurgė, nenorėsite lėkti nuo operacinio stalo į tualetą. Kai kuriuose darbuose tai padaryti galima, tačiau tai kelia nepatogumų. Taip pat ir vykstant į darbą spūsčių valandomis.“

Taigi, jeigu įmanoma, besilaukianti moteris turėtų pakalbėti su savo darbdaviu apie šios problemos sprendimo galimybes.

9. Visos moterys nekenčia rytinio pykinimo

Pasak C. Dean, kai kurios moterys tikisi rytinio pykinimo. Jos žiūri į tai kaip į pereinamąjį laikotarpį ir gyvenimo patirtį, kuriuos reikia įveikti, arba kaip į sveiko nėštumo požymį.

10. Tai reiškia, kad gims berniukas

„Kartais žmonėms atrodo, kad tai susiję su kūdikio lytimi, – aiškina C. Byam-Cook. – Jeigu pirmą kartą kankina rytinis pykinimas ir moteris susilaukia berniuko, tuomet antro nėštumo atveju rytinis pykinimas aiškinamas kita lytimi. Tai bobučių pasakos.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)