Kitos savaitės pradžioje turėtų paaiškėti, kas į savo rankas ims Palangos reabilitacijos ligoninės vairą. Šis konkursas, kaip, beje, ir Valstybinės ligonių kasos, buvo ne kartą nukeltas. Tiek į vieną, tiek į kitą vadovo poziciją norinčiųjų daugiausia.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

Antradienį paaiškėjo, kas laimėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vadovo kėdę. Ją užims Robertas Petraitis, šiuo metu einantis šios institucijos direktoriaus pavaduotojo pareigas. Jis laimėjo geriausiai pasirodęs ir aplenkęs dėl šių pareigų besivaržiusius septynis pretendentus.

Paskirs atlikus procedūras

Kaip skelbia Sveikatos apsaugos ministerija, iš viso norą dalyvauti konkurse buvo išreiškę keturiolika pretendentų. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką jau yra išsiųstos reikiamos užklausos į specialiąsias tarnybas, kad šios įvertintų laimėtoją ir kad jis galėtų pradėti vadovauti institucijai. Kitaip tariant, nugalėtojas į pareigas bus paskirtas tik atlikus numatytas tikrinimo procedūras, būtinas išduodant asmens patikimumo pažymėjimą arba leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Operatyvus reagavimas

Pasiteiravus, kokią viziją turi naujasis centro vadovas, R.Petraitis teigė, jog jis kaip ir dabartinės valdžios atstovai mano, kad būtina efektyvinti valstybės politiką įgyvendinančių institucijų veiklą, tobulinti jų vidaus administravimą. Taip pat reikėtų išgryninti NVSC veiklos procesus, peržiūrėti darbuotojų atsakomybes ir rasti būdų, kaip efektyviau panaudoti turimus žmogiškuosius išteklius. Pasak R.Petraičio, NVSC dirba daug patyrusių puikių specialistų, reikia tik išsikelti visuomenei aktualius tikslus bei nukreipti juos tinkama linkme.

„Labai svarbu kuo geriau patenkinti visų suinteresuotų šalių lūkesčius. NVSC turi rasti būdų, kaip apsaugoti visuomenę nuo grėsmių sveikatai, kartu nedidinant naštos verslui“, - sako R.Petaitis.
Anot naujojo vadovo, siekiant išvengti skaudžių pasekmių visuomenei, vienas svarbiausių NVSC uždavinių turėtų būti operatyvus reagavimas į grėsmes visuomenės sveikatai. Tam reikėtų skirti ypatingą dėmesį: identifikuoti spragas, stiprinti bendradarbiavimą su kitomis, žmonių sveikatą užtikrinančiomis institucijomis bei numatyti tinkamas priemones grėsmes keliančioms situacijoms suvaldyti.

Išsiskiria dideliais netolygumais

NVSC tikslai, anot būsimo vadovo, turėtų būtų siejami su aktuliais visuomenei klausimais, iškylančiomis problemomis. Lietuva išsiskiria dideliais sveikatos netolygumais, pasireiškiančiais nevienodu gyventojų sveikatingumu atsižvelgiant į materialinę padėtį, gyvenamąją vietą ar žmogaus amžių. „NVSC stiprybė yra ta, kad ji visuomenės sveikatos priežiūrą vykdo visose Lietuvos Respublikos savivaldybėse, todėl sėkmingai gali taikyti sveikatos netolygumų mažinimo priemones visoje šalyje.

Ypatinga dėmesį reikėtų skirti šalies savivaldybėms, pasižyminčiomis didžiausiais pirmalaikio mirtingumo nuo pagrindinių neinfekcinių ligų (kraujotakos sistemos ir onkologinės ligos) ir išorinių priežasčių rodikliais.

Mažinant sveikatos netolygumus būtina atkreipti dėmesį ir į tam tikrų socialinės rizikos grupių asmenis, kurie dėl socialinių ir ekonominių priežasčių, kaip nedarbas, skurdas bei žalingų įpročių tokių kaip alkoholio vartojimas, serga tam tikromis ligomis - tuberkulioze, priklausomybe nuo alkoholio bei kuriems nepakankamai prieinama sveikatos priežiūra.

Nereikėtų pamiršti ir vaikų dėl egzistuojančių ekonominių, socialinių aplinkybių, tokių kaip nepalanki socialinė ir ekonominė šeimos padėtis, įsidarbinimo perspektyvos jiems dažniau gresia socialinė atskirtis bei neigiamas šių veiksnių poveikis sveikatai“, - vardina būsimasis vadovas.

Vilniaus gimdymo namai

Vakar, trečiadienį, vyko Vilniaus gimdymo namų vadovo konkursas. Rezultatai jau aiškus: laimėjo ilgametė direktorė Kornelija Mačiulienė. Konkurse į šias pareigas norą dalyvauti buvo išreiškę du pretendentai, tačiau atvyko vienas.

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jau yra išsiųstos reikiamos užklausos į specialiąsias tarnybas, kad šios įvertintų laimėtoją ir kad jis galėtų pradėti vadovauti šiai institucijai“, - sakė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė.

Iki šiol K. Mačiulienė ėjo VĮ Vilniaus gimdymo namai direktorės pareigas. Anksčiau ji šioje gydymo įstaigoje yra dirbusi direktoriaus pavaduotoja, vadovavusi Ginekologijos skyriui, dirbusi gydytoja. Taip pat K.Mačiulienė yra dirbusi Ukmergės rajono ligoninės akušere ginekologe ordinatore.

Valstybinė ligonių kasa

Šiandien, ketvirtadienį, ilgai laukas Valstybinės ligonių kasos (VLK) vadovo konkursas. Kas tie paslaptingi pretendentai, kurių, berods, septyniolika, Sveikatos apsaugos ministerija tyli kaip mietą prarijusi ir neišduoda nė vienos pavardės.

Laukia drąsesnių sprendimų

Medikų bendruomenė vis dar spėlioja, o kas gi sės į Valstybinės ligonių kasos direktoriaus kėdę. Juolab kad gydymo įstaigų vadovai jam kelia nemažus lūkesčius.

„Kai bus išrinktas nuolatinis vadovas, pačiai Valstybinei ligonių kasai ir jos darbuotojams bus geriau. Neliks to laikinumo jausmo ir dairymosi. Paskui gal bus priimami drąsesni sprendimai. Mano nuomone, Valstybinė ligonių kasa neturėtų būti pavaldi Sveikatos apsaugos ministerijai, kaip yra iki šiol“, - sako Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras.

Anot jo, galima atrasti ne vieną asmenį, kuris turėtų pakankamai kompetencijos pretenduoti į VLK vadovo postą. „Manau, kad geriausiai būtų nepriklausomas, kompetentingas, o iš kur atėjęs, ne tiek jau yra svarbu. Diskutavome, kuriems užtektų kompetencijos, o kurie abejotini. Normalu, kad visi apie tai kalba, bet tikrai nenorime daryti įtakos ar vertinti pretendentų. Manau, keletas tikrai galėtų pretenduoti, o ką išrinks, sunku pasakyti“, - sako K.Štaras.

Kolegai antrina ir Anykščių rajono ligoninės vyriausiasis gydytojas Dalis Vaiginas: „Ligonių kasa turėtų būti nepriklausoma ministerijai, galbūt prijungta prie Vyriausybės. Kad nebūtų taip, jog paslaugų užsakovai ir mokėtojai arba įstaigų steigėjai ir pinigų valdytojai – tie patys. Svarbu, kad būtų doras žmogus, suprantantis sistemos subtilybes. Jeigu jis išmano savo darbą, nesvarbu, iš kur bus atėjęs. Tegul kad ir iš užsienio“, - sako D.Vaiginas.

Kad netaupytų sveikatos sąskaita

„Kaip ir visada, tikimės gerų sprendimų, kad mažiau taupytų ir lengviau dalintų esamus pinigus rajono ligoniams. Vis dėlto, kad žinotų, jog sveikatos apsaugos sistema ne vien tik pinigai, bet ir pacientai, už kuriuos mokama, ir kurie tikisi kokybiškų paslaugų. O ne vien tik taupyti ir taupyti žmonių sveikatos sąskaita“, - sako Lietuvos rajoninių ligoninių asociacijos vadovas Vygantas Sudaris.

Anot jo, darbinės ir kompetencinės savybės visai nepriklauso, iš kokios srities jis bus atėjęs.
„Be abejonės, yra kompetencijų klausimai, supratimas, matymas ir žinojimas, įžvalga ir susikalbėjimas su valdančiųjų elitu dėl biudžeto. Gana didelis asignavimo kiekis bus valdomas šios įstaigos vadovo. Tad jis turėtų vadovautis atsakingais sprendimais“, - priduria V.Sudaris.

Tarp kitko

Kitą savaitę (rugsėjo 12 d.) laukia dar vienas konkursas į Palangos reabilitacijos ligoninės vadovus.