Gerasis ir blogasis cholesterolis

Tiek vadinamasis blogasis, tiek gerasis cholesterolis reikalingas mūsų kūnui – ląstelių membranoms sutvirtinti ir hormonams pasigaminti. Cholesterolis kraujyje netirpsta ir po kūną jį išnešioja dviejų rūšių lipoproteinų molekulės: žemo tankio lipoproteinai (ŽTL) ir aukšto tankio lipoproteinai (ATL). Pirmieji gavo blogojo cholesterolio vardą, o antrieji – gerojo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Blogasis cholesterolis nežiūrint, kad taip vadinamas, atlieka organizmui ypatingą ir būtiną funkciją – ląstelėms suteikia jėgą ir energiją tinkamai veikti. Be šio blogojo cholesterolio ląstelės silpsta ir praranda veiklumo galią“, - teigia Jonas Skonsmanas, biomedicinos mokslų daktaras.

Nesutilpęs į ląstelių veiklos sferas blogasis cholesterolis sudaro jo natūralių poreikių perviršį (perteklinį rezervą). Šį perteklinį ŽTL kiekį gerasis cholesterolis surenka iš kraujo ir transportuoja į kepenis išvalyti, kad blogasis cholesterolis negalėtų nusėsti ant kraujagyslių sienelių. „Todėl kuo didesnis gerojo cholesterolio kiekis kraujyje, tuo sėkmingiau bus atsikratyta blogojo cholesterolio pertekliaus, tuo sveikiau širdžiai ir arterijoms“, - aiškina J. Skonsmanas.

Blogasis cholesterolis gali blokuoti kraujotaką

„Blogasis cholesterolis lengvai patenka į oksidacijos rizikos pinkles. Tai lemia mažesnis gerojo cholesterolio ir antioksidantų kiekis kraujyje, susilpnėjusi kepenų funkcija kada kepenys nebepajėgia išvalyti cholesterolio pertekliaus“, - sako mokslininkas.

Anot jo, oksidacijos paveiktas blogasis cholesterolis tikrai pasidaro blogas: blogojo cholesterolio oksidacija įvyksta, kai jo dalelės susitinka su laisvųjų radikalų molekulėmis, kurios pakeičia šio cholesterolio cheminę struktūrą.

Oksiduoti ŽTL pasidaro labai pavojingi sveikatai. Jų molekulės sminga tiesiai į arterijų sieneles, sukelia uždegimą ir blokuoja kraujotaką.

Kaip per 7 dienas sureguliuoti cholesterolio kiekį?

Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė įspėja, jog vos medikams nustačius blogojo cholesterolio padidėjimą neverta pulti vartoti medikamentų. Pirma reikia keisti mitybą ir dienos režimą.

„Tam, kad padidintume gerojo cholesterolio kiekį ir antioksidantų skydą, kurio nepramuštų laisvieji radikalai, turime keisti mitybą. Pirmiausia antioksidantų galime gauti iš maisto. Toks maistas vadinamas cholesterolį mažinančiu maistu: vaisiai, daržovės, kiti augalai, jų sultys, riešutai, sėklos, natūralūs aliejai ir pan.“, - pasakoja S. Kriaučiūnienė.

Prieš keletą metų Marijampolės visuomenės sveikatos biuras rengė 7 dienų sveikatos mokyklą, prieš ir po jos tikrino jos dalyvių cholesterolio lygį kraujyje. Rezultatai projekto vykdytojus ir pačius dalyvius gerokai nustebino: visų dalyvių cholesterolio lygis po savaitės tapo normalus. Ir tai tik per 7 dienas!

Sveikatos mokyklos dalyviai vieną savaitę laikėsi tokio režimo:

Atsisakė bet kokio gyvulinio baltymo (mėsos, pieno, žuvies, kiaušinių);
Nevartojo druskos, cukraus, alkoholio, tabako, kavos, rafinuotų baltų miltų produktų;
Kiekvieną rytą 6 valandą mankštinosi ir maudėsi šaltame vandenyje, miegoti ėjo 22 val.;
Per dieną aktyviai judėdavo apie 60 min.
Darė kvėpavimo pratimus ir meditavo.
Skaitykite sėkmės istorijas tų žmonių, kurie atsikratė „visam gyvenimui“ paskirtų vaistų.
Sveiko maisto šventė
Puoselėdami sveikos mitybos kultūrą Lietuvoje Lietuvos sveikuolių sąjunga su partneriais š. m. rugsėjo 24 d. Pažaislyje rengia sveiko maisto šventę. Šventės metu sveikos gyvensenos ir mitybos ekspertai dalinsis savo patirtimi, kaip tinkamai maitintis ir maitinti vaikus kas dieną, kokia mityba tinka sportuojant, kaip tinkamai pasninkauti, kaip atsikratyti nepagydomų ligų ir pan. Sveiko maisto stalų konkurso metu vyks degustacija, besidomintys ras pikantiškų receptų, vaikams organizuojamos edukacijos, veiks sveikatai palankių produktų mugė. Šventės kulminacija – vakarėlis, kuriam maistą ruošia restoranas Monte Pacis, programą rengia VAROM komanda.