„Net 59 proc. vaistų bus galima įsigyti su mažesne priemoka nei anksčiau“, – skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Iš vaistų gamintojų buvo pareikalauta, kad kainos nebūtų didesnės daugiau kaip 10 proc., palyginti su referencinėmis šalimis: Latvija, Estija, Vengrija, Lenkija, Čekija, Slovakija, Rumunija ir Bulgarija. Iki šiol buvo nustatyta, kad vaistai negali būti brangesni daugiau nei 40 proc., palyginti su minėtomis šalimis.

Naują kainyną dar birželio pradžioje patvirtinus sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai, ministerija skelbė, kad žmonės, rinkdamiesi gydytojų skirtus kompensuojamuosius vaistus vaistinėse, turėtų sutaupyti apie 20 mln. eurų per metus.

Skaičiuojama, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondas (PSDF) sutaupys apie 9 mln. eurų per metus.

Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) atkreipia dėmesį, kad kainų pagal naujus reikalavimus neturėjo sumažinti brangiausių vaistų gamintojai, tačiau sveikatos apsaugos ministras sako, kad dėl kainų mažinimo deramasi ir su inovatyvių kainų gamintojais.

„Kai kalbame apie ne pačius brangiausius vaistus, tai jie (LVA) tiesiog painioja vaistų grupes, nes šitos priemonės, kurios dabar įsigaliojo, yra taikomos generiniams vaistams, tai yra tiems, kurie ir turėtų būti pigūs, kai jie tampa generikais. O brangiems vaistams – žmonės dažniausiai net nežino, kiek valstybė apmoka už brangų vaistą, ypač onkologinėms ligoms skirtus gydyti vaistus, kurie yra ypatingai brangūs, priemonės yra kitos, yra ir derybos, kurios vyksta – nors kritikuojama, kad nevyksta, jos vyksta, ir yra nusideramos tam tikros nuolaidos, taip pat yra bendradarbiaujama su šalimis, siekiant pirkti kartu tuos brangiausius medikamentus, tai šitiems vaistams yra kitos priemonės skirtos“, – žurnalistams Vyriausybėje pirmadienį sakė ministras.

Iš viso naujame kainyne yra beveik 2 tūkst. prekinių pavadinimų vaistų.

Sąraše yra 473 veikliosios medžiagos.

„Noriu nuraminti ir patikinti, kad visos veikliosios medžiagos šiame kainyne liko, tad būtini vaistai pacientus tikrai pasieks“, – ministerijos pranešime sako A.Veryga.

Pokyčius pajus 150000 pacientų

319 vaistinių preparatų, kurie buvo išbraukti iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo, rasite čia: 319 vaistinių preparatų sąrašas

Pokyčiai neramina Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkę Kristiną Nemaniūtę-Gagę. Jos teigimu, patikrinus šių vaistų (beveik pusantro šimto vaistų pavadinimų) vartojimo kiekius, vien per pirmąjį ketvirtį šiuos vaistus įsigijo daugiau nei 150 tūkstančių pacientų.

„Pavyzdžiui, vaistas Perindoprilum Amlodipinum (Presteram) – jo kaina žmogui išauga 135 proc. nuo 5,2 EUR iki 12,25 EUR už pakuotę. Perindoprilum (vaisto pavadinimas Presteram. Les Laboratoires Servier, Prancūzija) – sveikatos specialistai sako, kad bus niuansų, nes tokių sudedamųjų vaistų nėra, jis buvo vienintelis ir kuo jį bus galima pakeisti privalės nustatyti gydytojas, nes bet koks miligramų pakeitimas žmogui gali įtakoti spaudimą ir kitus šalutinius poveikius. (per tris 2017 m. mėnesius vaistą įsigijo 19296 pacientai) Vaistinės šiems ministerijos pakeitimams galės pradėti ruoštis tik nuo kitos savaitės, kol kas informacija nėra galutinė.

Vaistinės visuomet buvo už gyventojų galimybę įsigyti vaistus už geriausią kainą, nes reguliuojamą antkainį vaistinėse žmonės pajusdavo ne visą, jis buvo beveik penktadaliu mažesnis, nei kad valstybė buvo leidusi“, - sakė ji.

L. Nemaniūtė-Gagė pabrėžė, kad negalima ignoruoti 150000 pacientų, kurie pajus pasikeitimus, nes jų vartotas vaistas nebekompensuojamas.

„Jiems reikės arba pirkti kitą, tad būtinai apsilankyti pas gydytoją, arba likti prie to paties vaisto, kurio kaina išauga gerokai.

Vaistinės atkreipia dėmesį ir į tai, kad reikalavimas atpiginti vaistą buvo skirtas tik pigiausiems ir tarpusavyje ir taip konkuruojantiems vaistams, šiame kainyno performavime nedalyvavo tikrai daugiausiai kainuojantys vienetiniai monopoliniai vaistai, nors jie valstybės biudžetui kainuoja daugiausia ir sudaro 60 proc. valstybės biudžeto skirto vaistų kompensavimui“, - reziumavo ji.