Tačiau pirmą kartą Kaune atlikta autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija vyrui, kuriam buvo taikomas hemodializės metodas, po truputį grąžina jėgas ir gyvenimo džiaugsmą, rašoma klinikų pranešime spaudai.

Pacientas prisimena, jog viskas prasidėjo nuo keisto skonio burnoje – tuomet vyras galvojo, jog kyla skrandžio rūgštys. „Žmona duodavo kelias tabletes, o valgant skonis išnykdavo, tad negalvojau, jog tai galėtų būti ligos simptomas. Dažnai jaučiau bendrą silpnumą, nuolatinį nuovargį. Atsimenu tą reikšmingą liepos 24-osios šeštadienį – po pusryčių pasijaučiau nekaip ir nuėjau prigulti, o jau vakare man buvo atlikta pirmoji dializės procedūra“, – prisimena E. Unguraitis.

Atlikti kraujo tyrimai rodė neįprastai aukštus rodiklius, nebūdingus sveikam žmogui. „Po pietų jau buvau Kauno klinikų Suaugusiųjų priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje. Gydytojai, pamatę mano kreatinino lygį kraujyje, nustebo, o atlikta echoskopija privertė sunerimti ir mane, nes iki tol niekada nesiskųsdavau savo sveikata. Vėlai vakare man buvo pradėta taikyti dializė – štai kaip greit gali apsiversti gyvenimas aukštyn kojomis“.

Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius teigia, jog vyro atvejis – išskirtinis. Prieš dvidešimt metų, įrodžius autologinės kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos pranašumą lyginant su standartine chemoterapija gydant sergančiuosius mielomine liga, atliekamų autologinių kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijų skaičius pastoviai auga.

„Šiam pacientui buvo taikomi intensyvūs chemoterapijos kursai ir biologinė terapija, todėl ligą pavyko sustabdyti. Tačiau siekiant įveikti vėžį, nutarėme atlikti autologinę kamieninių kraujodaros ląstelių transplantaciją, nors pacientui buvo taikomos dializės. Šio tipo transplantaciją Kaune atlikome padedant daugiadalykei komandai – gydyme dalyvavo ir nefrologai, ir hematologai“.

Nefrologijos klinikos vadovė prof. Inga Bumblytė, Onkologijos ir hematologijos klinikos Hematologijos skyriaus vadovas doc. Rolandas Gerbutavičius, stiklo dizaineris ir karikatūristas Edmundas Unguraitis, Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas Do
Foto: Asmeninio albumo nuotr.

Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytojas Domas Vaitiekus prisimena, jog pacientui pradžioje buvo įtariama mielominė liga. „Atlikus inksto ir kaulų čiulpų biopsiją dėl tikslios diagnozės konsultavomės su gydytoju prof. Dietger Niederwieser iš Leipcigo universitetinės ligoninės Onkologijos ir hematologijos klinikos. Procesą apsunkino tai, jog pacientas sirgo mielominė liga, kurios diagnostika – labai sudėtinga. Vyrui buvo diagnozuota baltymo neprodukuojanti mielominė liga. Nusprendus atlikti transplantaciją, privalėjome užtikrinti hemodializių tęstinumą, nepaisant būtinybės pacientą izoliuoti po transplantaciniu laikotarpiu dėl didelės infekcinių komplikacijų rizikos“.

Daugiadalykės komandos dėka pavyko atlikti transplantaciją bei saugiai tęsti hemodializių procedūras. Gydytojai tikisi, jog pirmą kartą Kaune atlikta sudėtinga kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija padės pasiekti ilgai trunkančią ligos remisiją.

Autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos programa Kauno klinikose pradėta ir vystoma vadovaujant hematologui ir kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos specialistui, prof. Dietger Niederwieser. Nuo 2015 m. vidurio autologinės kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos sėkmingai atliktos 25 pacientams, sergantiesiems mielomine liga, dviem pacientams taikytos tandeminės transplantacijos – viso atlikta 27 transplantacijos. Autologinė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija yra ypač svarbi sergančiųjų mielomine liga, limfoma ir kai kurių solidinių navikų modernaus gydymo sudedamoji dalis, kurios dėka daugumai pacientų pavyksta pasiekti ilgai trunkančią ligos remisiją.