Mirus trims legionelioze sirgusiems žmonėms, Vilniuje buvo paskelbta ekstremali situacija. Legioneliozės židiniai buvo nustatyti trijuose daugiabučiuose namuose Ladygos, Tuskulėnų ir Architektų gatvėse. Atsakingi pareigūnai ramino, kad šių daugiabučių gyventojams nerimauti taip pat nebereikėtų - ten jau atlikti 3 termošokai, tad situacija, jų teigimu, suvaldyta.

„Ekstremalių situacijų komisija priėmė sprendimus, kad profilaktikos sumetimais reikėtų padaryti viso miesto pastatų termošokus, profilaktiškai, kad būtumėme užtikrinti, kad Legionella židiniai nepasitaikytų ir tolimesnėje ateityje“, - žurnalistams sakė komisijos pirmininkas, Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis.

Pasak jo, nuo ketvirtadienio 12 valandos komisija savaitei įpareigojo „Vilniaus energija“, „Balterma“ ir „Vilniaus valda“ pakelti tiekiamo karšto vandens temperatūrą iki 80 laipsnių. Toks vanduo turės būti tiekiamas visiems Vilniaus pastatams, įskaitant sveikatos ir ugdymo įstaigas, iki kovo 23 dienos. Per šį laiką pastatų savininkai, šilumos punktų prižiūrėtojai turės atlikti termošoko procedūras bei apie tai informuoti operacijų centrą. Dalyvauti šioje procedūroje turės ir patys gyventojai - jie turės pagal pateiktas instrukcijas tam tikrą laiko tarpą atsukti karšto vandens čiaupus.

A. Darulis sako, kad Tuskulėnų, Ladygos ir Architektų gatvių daugiabučiuose, kuriuose gyvenę ir legionelioze užsikrėtę trys vilniečiai mirė, atlikus termošoko procedūrą užkrato židiniai yra išnaikinti. Visuomenės sveikatos centras dar tirs naujus šių daugiabučių mėginius.

Jis patvirtino, kad daugiau naujų mirčių nuo legioneliozės ar susirgimų šia liga sostinėje nenustatyta. Ar atšaukti ekstremalią situaciją, bus sprendžiama po savaitės.

A.Darulis sako, kad tokia karšto vandens sistemos profilaktika turi būti periodiškai atliekama, tad kas apmokės gyventojams, įstaigoms išaugusias karšto vandens sąskaitas, komisija nesvarstė. Individualių namų gyventojai, anot jo, patys atsakingi už savo namų karšto vandens sistemas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktoriaus pavaduotojas Raimondas Vaidginas paaiškino, kad atliekant termošoką reikėtų atsukti karšto vandens čiaupą mažiausiai penkioms minutėms. Jis pabrėžia, kad karštesnis vanduo savaitę laiko bus pateikiamas greičiausiai ne visą dieną, o tik tuo metu, kai įprastai namuose būna gyventojai. Pasak jo, vandenį reikėtų leisti būtent tuo metu, kai jo temperatūra yra padidinama.

Ekstremali situacija Vilniuje buvo paskelbta praėjusį penktadienį dėl kelių daugiabučių vandens sistemose nustatytos taršos Legionella bakterijomis. Pastaruoju metu mirė trys šia liga sirgę asmenys, du jų sirgo ir kitomis ligomis. Daugiabučiuose, kuriuose jie gyveno, penktadienį ir savaitgalį vykdyti terminiai šokai. Anot R.Vaidgino, Tuskulėnų, Ladygos ir Architektų gatvių daugiabučiuose šios procedūros pakartotos tris kartus.

Legioneliozė – plaučių uždegimo rūšis, kurią sukelia Legionella bakterijos. Maždaug vienas iš dešimties susirgusiųjų šia liga miršta. Šios bakterijos plinta per vandens dulksną (aerozolius), dažniausiai dėl netinkamai prižiūrimos ar sukonstruotos vandentiekio sistemos. Legionella bakterijos dauginasi 20 – 50 laipsnių Celsijaus temperatūros vandenyje, o aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje bakterijos gyvuoja, tačiau nebesidaugina. Legionella bakterijos žūva, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių.

Legionelioze galima užsikrėsti įkvėpus bakterijomis užteršto vandens dulksnos. Liga nėra perduodama vienam žmogui nuo kito ar geriant vandenį. Šios ligos galima išvengti, jei nuolat būtų palaikoma ne žemesnė 50 laipsnių temperatūra visuose vartotojų čiaupuose, pažymi visuomenės sveikatos specialistai.