Naujausias Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad beveik trečdalis moterų po gimdymo susiduria su nevalingai pratekančio šlapimo problema, beveik ketvirtadalis jaučia nepasitenkinimą savo lytinių santykių kokybe, o daugiau nei pusė moterų, susiduriančių su intymiomis sveikatos problemomis, kenčia dėl prastesnės emocinės savijautos ar nepasitikėjimo savimi.

„Bėgant metams, dėl nėštumų, gimdymų nutukimo ar po menopauzės, moterys susiduria su tokiomis intymiomis problemomis, kaip makšties sausumas, elastingumo sumažėjimas ar stresinis šlapimo nelaikymas, kuomet juokiantis, čiaudint, sportuojant ar lytinių santykių metu nevaldomai prateka nedidelis šlapimo kiekis. Tačiau apie šias problemas moterys dažniausiai kalba tik pašnibždomis“, – sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas akušeris-ginekologas Artūras Šalaševičius.

Ginekologas aiškina, kad makšties sienelėje esantis jungiamasis audinys turi įtakos jos tamprumui, o nėštumo metu, kai organizmas ruošiasi gimdymui, jis tampa puresnis. Taip pat, su amžiumi jis plonėja. Taigi jo nepakankamumas turi įtakos lytinių organų atsipalaidavimui, pasmukimui žemyn ir makšties išplatėjimui, o su kiekvienu gimdymu šie pokyčiai tampa vis labiau pastebimi.

„Dėl šių pokyčių ne tik atsiranda šlapimo nelaikymas, bet taip pat kyla problemos ir lytiniame gyvenime. Tyrimas atskleidė, kad su makšties sausumo problema susiduria beveik kas trečia gimdžiusi moteris, o su nepasitenkinimu lytinio gyvenimo kokybe – beveik kas ketvirta“, – sako A. Šalaševičius.

Spaudos konferencijos metu gydytojas pabrėžė, kad šlapimo nelaikymo problemos gali varginti tiek natūraliai gimžiusias moteris, tiek tas, kurioms buvo atlikta Cezario pjūvio operacija.
„Didžioji dauguma galvoja, kad nieko nereikia daryti, taip būna su amžiumi. Moterys vengia apie tai kalbėti net atvykusios į konsultaciją“, - atsiduso pranešėjas.

Baimė verčia susilaikyti nuo lytinių santykių

VšĮ „Inkocentras“ direktorė Jurga Misevičienė teigia, kad šlapimo nelaikymas – tai ne tik liga, bet ir psichologinis, socialinis bei fizinis diskomfortas, turintis tiesioginės įtakos fizinei ir psichologinei moters sveikatai, socialiniam ir seksualiniam gyvenimui, o su problema susiduria kur kas didesnė dalis moterų nei atrodytų iš pirmo žvilgsnio.

Jurga Misevičienė

„Apie šios problemos aktualumą mes dažnai negirdime todėl, kad apie ją nėra plačiai kalbama, o pačios moterys dėl šio sveikatos sutrikimo jaučia gėdą. Tačiau, kaip parodė atliktas tyrimas, net 28 proc. gimdžiusių moterų kenčia dėl nevalingai pratekančio šlapimo juokiantis, sportuojant ar lytinių santykių metu. Savaime suprantama, kad ši sveikatos problema turi tiesioginės įtakos ir moterų emocinei savijautai: pergyvendamos dėl kvapo ir nevalingo šlapimo nesulaikymo, jos vengia susibūrimo vietų, nepasitiki savimi, ar riboja fizinį aktyvumą. Taip pat, partnerio reakcijos baimė, moteriai nesulaikius šlapimo lytinių santykių metu, verčia ją nuo to apskritai susilaikyti“, – liūdnai konstatuoja J. Misevičienė.

Moteris pabrėžė, kad ikontincencija arba šlapimo nelaikymas yra bet kokio kiekio nevalingas šlapimo pratekėjimas iš šlapimo pūslės, tad nereikėtų ignoruoti net kelių „nekaltų“ lašelių. Juolab, kad dažniausias tipas – stresinis šlapimo nelaikymas, kurį provokuoja nėštumas, gimdymas, sunkus fizinis darbas, antsvoris/nutukimas, rūkymas, obstipacijos (užkietėjimai), klimakterinis periodas, profesionalus sportas.

„Šlapimo nelaikymas yra viena iš ligų, kuri įtakoja moters gyvenimo kokybę. Alzheimeris, insultas - visiems žinomos ligos, tačiau šalia jų „stovi“ ir šlapimo nelaikymas“, - kalbėjo J. Misevičienė.

Įtaka prastesnei emocinei savijautai

Atliktas nuomonės tyrimas atskleidė, kad 55 proc. moterų, susidūrusių su vienomis ar kitomis intymiomis problemomis, kenčia ir dėl prastesnės emocinės savijautos. Pavyzdžiui, jos jaučiasi susikausčiusios lytinių santykių metu, nemano esančios patrauklios priešingai lyčiai, jaučiasi kaltos dėl nekokybiškų lytinių santykių, netiki galinčios susirasti gyvenimo partnerį, nepasitiki savo sugebėjimais profesinėje srityje.

Tuo tarpu psichologė Ramunė Murauskienė akcentuoja, kad psichologinė žmogaus darna daro įtaką ir įvairiapusiam komfortui poros santykiuose: „Kalbant apie moterį, svarbu įsisąmoninti, kad jos lytinio gyvenimo kokybė atspindi jos psichologinę būklę. Nelaiminga moteris, kuriai būdingas neadekvatus nepasitikėjimas savimi, savigrauža, nesugebėjimas savęs mylėti tokios, kokia ji yra, net ir turėdama kokybiškus lytinius santykius gali būti nepatenkinta savo intymiu gyvenimu“.

Keičiasi gydymo galimybės

Šlapimo nelaikymo profilaktika – dubens raumenų stiprinimas, sveika gyvensena, kūno svorio mažinimas, vidurių užkietėjimo profilaktika, pakankamas skysčių vartojimas (nes koncentruotas šlapimas dirgina šlapimo pūslę).

Visi pranešėjai gyrė ir daugeliui pažįstamus Kėgelio pratimus.

J. Misevičienė ne kartą pasakojo, kad šituos pratimus išrado vokiečių ginekologas Arnoldas Kėgelis, praeito amžiaus viduryje. Jis pasiūlė pratimų kompleksą, kurie stiprina dubens dugno raumenis. Atliekant Kėgelio pratimus yra stiprinami dubens dugno raumenys, o taikant įvairias Kėgelio pratimų atlikimo metodikas sutvirtinami visi 3 dubens raumenų sluoksniai. Efektas – visai praeina šlapimo nelaikymas ar sumažėja ištekamo šlapimo kiekis. Ilgiau darant tuos pratimus, situacija gali labai pagerėti.

Tačiau moterims siūlomos ir alternatyvos.

„Beveik penktadalis su intymiomis problemomis susidūrusių moterų, apie nepasitenkinimą savo lytinio gyvenimo kokybe nedrįsta kalbėti apskritai su niekuo, tad tai yra itin subtili ir jautri tema. Taip pat, didelė dalis – 36 proc. galvoja, kad intymias sveikatos problemas galima išgydyti tik chirurginiu būdu, o 17 proc. mano, kad tai yra nepakeičiami procesai, su kuriais belieka tik susitaikyti. Todėl mažai kas žino – nes tai vis dar yra naujiena Lietuvoje – kad intymias moterų sveikatos problemas jau galima išspręsti pasitelkiant lazerį“, – sako A. Šalaševičius.

Natalija Jasaitienė

Mediko kolegė gydytoja-dermatovenerologė Natalija Jasaitienė renginyje aiškino, kad makšties atjauninimas lazeriu – tai neinvazinė ir neskausminga procedūra. Jos metu lazerio spindulys veikia makšties gleivinę, suaktyvindamas makšties sienelės jungiamojo audinio kraujotaką ir skatindamas kolageno – kuris yra atsakingas už šio audinio stangrumą, elastingumą bei atsinaujinimą – gamybą. Procedūros metu atstatoma natūrali makšties drėgmė, susiaurinamas jos spindis, sumažinama arba visiškai pašalinama inkontinencija, grąžinamas makšties jautrumas lytinių santykių metu bei sustangrinamos vidinės lytinės lūpos.

Tai - nauja procedūra, kurią Lietuvoje šiuo metu atlieka kelios klinikos. Pranešėjų teigimu, lazerinės procedūros turėtų pakeisti hialurono injekcijas į makšties sienelę, taip pat – savų riebalų injekcijas ar net chirurgines operacijas. Tiesa, gydymą lazeriu tektų kasmet kartoti, o neatsisakius, pavyzdžiui, intensyvaus sporto, problema gali išlikti.