Kaip informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai gavo informaciją iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento apie tris galimai epidemiologiškai susijusius susirgimus ūmine žarnyno infekcija.

Visi trys susirgę asmenys nurodė, kad valgė patiekalus, pagamintus UAB „Azijos skoniai“ restorane „Soya“ (prekybos centre „Akropolis“, Vilniuje).

Vilniaus valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nedelsiant patikrino šią viešojo maitinimo įmonę. Patikrinimo metu maisto tvarkymo patalpose inspektoriai paėmė plovinių nuo gamybos inventoriaus, maisto produktų ir darbuotojų rankų mėginius ištirti laboratorijoje.

Įvertinus riziką žmonių sveikatai, restorano „Soya“ veikla laikinai sustabdyta. Atsakingiems asmenims nurodyta papildomai išplauti ir dezinfekuoti visas maisto tvarkymo patalpas bei inventorių.

Tyrimas tęsiamas.

„Akropolis“: atsiprašome lankytojų

Vilniaus „Akropolio“ valdytojas Česlovas Urbonavičius trečiadienį išplatino pareiškimą, kuriame atsiprašo lankytojų ir praneša ėmęsis priemonių.

„Įvykį Vilniaus „Akropolio“ nuomininko „SOYA“ restorane vertiname itin neigiamai ir apgailestaujame bei atsiprašome savo lankytojų.

Mums, „Akropolių“ valdytojams, lankytojų saugumas yra pagrindinis prioritetas – to reikalaujame ir iš pas mus dirbančių nuomininkų, kurie mums yra įsipareigoję laikytis aukščiausių kokybės ir aptarnavimo standartų.

Šiuo metu šis „SOYA“ restoranas yra uždarytas. Tam, kad išsiaiškintume įvykio priežastis, mes iš karto susisiekėme su restorano savininkais, ėmėmės priemonių, kad restoranas tinkamai bendradarbiautų su atsakingomis valstybės institucijomis ir nenukentėtų kiti mūsų lankytojai.

Kai paaiškės visos aplinkybės, spręsime, kokių veiksmų imtis. Bet kokiu atveju, noriu dar kartą pabrėžti, kad lankytojų saugumas, mums, „Akropolių“ valdytojams, yra svarbiausia ir sprendimai bus priimti atsižvelgiant į mūsų lankytojų interesus“, – rašoma pranešime.

Atvejų daugėja

Šiltasis metų laikas paprastai atneša ne tik daugiau šilumos ir saulės, bet ir daugiau rūpesčių dėl per maistą plintančių infekcijų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamentas informuoja, kad šiemet Vilniuje tokių infekcijų protrūkių pasitaiko daugiau nei pernai tokiu pat metu.

Per maistą plintantys protrūkiai kyla tiek šeimose, tiek viešo maitinimo įstaigose. Pernai Vilniuje kilo vienas salmoneliozės protrūkis, kurio priežastis buvo ugdymo įstaigoje gaminto maisto vartojimas. Šiemet salmoneliozės protrūkių, kurių priežastis – viešojo maitinimo įstaigų maistas, užregistruota jau trys, rašoma pranešime spaudai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiemet salmoneliozės protrūkių daugiau nustatoma ne tik Vilniuje, bet ir visoje Lietuvoje.

Dažniausias kaltininkas – paukštiena

Salmoneliozė – viena dažniausiai pasitaikančių su maistu susijusių infekcijų. Didžiausia rizika užsikrėsti šia liga yra šiltuoju metų laikotarpiu. Įprastai sergamumo salmonelioze pakilimas prasideda nuo gegužės mėnesio ir tęsiasi iki rugsėjo pabaigos. Infekcija dažniausiai siejama su paukštienos, kitos mėsos ir kiaušinių vartojimu.

Liga pasireiškia šaltkrėčiu, karščiavimu, galvos, pilvo skausmais, viduriavimu, pykinimu, vėmimu. Pirmieji ligos simptomai dažniausiai atsiranda po užsikrėtimo praėjus 12-72 valandoms.
Žmonės dažniausiai užsikrečia vartodami gyvūninį maistą – paukštieną, kitą mėsą, kiaušinius, pieną, taip pat kreminius konditerijos gaminius, daržoves. Sergantys salmonelioze žmonės ar bakterijų nešiotojai taip pat gali platinti užkratą. Dažniausiai serga maži vaikai, pagyvenę asmenys bei asmenys, kurių imuninė sistema dėl tam tikrų priežasčių yra nusilpusi. Šioms rizikos grupėms taip pat būdinga ir sunkesnė ligos eiga.

Dėl ko kyla protrūkiai

Dažniausi veiksniai, lemiantys salmoneliozės protrūkius dėl maisto tvarkymo įmonių kaltės:
● Nepakankamas maisto apdorojimas šiluma ir jo kontrolė.
● Maisto produktų laikymo temperatūrinių režimų pažeidimai.
● Panaudoti užteršti komponentai maiste, kuris termiškai neapdorojamas.
● Kryžminis maisto užteršimas maisto tvarkymo vietoje, nesilaikant higienos reikalavimų:
1. tomis pačiomis svarstyklėmis sveriamos žaliavos ir pagaminti patiekalai;
2.nepakankamas maisto tvarkymo inventoriaus ir indų plovimas;
3. nepakankamas aplinkos paviršių valymas ir dezinfekcija.
● Netinkami maistą tvarkančių asmenų higienos įgūdžiai.
Gaminant maistą namuose taip pat būtina laikytis maisto ruošimo reikalavimų: nepjaustyti žalios mėsos, jos produktų ar žuvies tuo pačiu peiliu, kuriuo pjaustomi jau paruošti vartojimui produktai, laikytis rankų higienos, mėsą, kiaušinius šaldytuve laikyti taip, kad jie nesiliestų su kitu maistu, nevalgyti ir neragauti žalios mėsos, vengti maisto, kuriame yra žalių kiaušinių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (57)