Dviejų vakcinų prototipų bandymai su laboratorinėmis pelėmis „suteikė visišką apsaugą nuo Zikos viruso“ vos po vienos injekcijos, pranešė viena mokslininkų komanda.

„Šie rezultatai, žinoma, didina optimizmą, kad gali pavykti sukurti saugią ir efektyvią vakciną nuo Zikos viruso žmonėms“, – pareiškė Harvardo medicinos mokyklos Virusologijos ir vakcinų tyrimų centro direktorius Danas Barouchas, vienas iš žurnale „Nature“ skelbiamo straipsnio autorių.

Jo optimistiškas nuotaikas stiprina ir kito Zikos viruso tyrimo su rezusais rezultatai; šie genetiškai žmogui artimi šunbeždžionių šeimos primatai yra labai geras medicininių bandymų modelis.

Kitame žurnale, „Nature Communications“, JAV dirbanti mokslininkų komanda paskelbė, kad jai pirmą kartą pavyko infekuoti Zikos virusu laboratorines beždžiones.

Jie nustatė, kad vienintelė vakcinos injekcija, kuri kaip ir žmonėms beveik nesukelia jokių simptomų, užtikrino „visišką“ apsaugą nuo vėlesnio užkrėtimo Zikos virusu.

„Tai yra labai svarbus atradimas, todėl kad vakcina gali būti gana efektyvi nuo šio viruso“, – sakė viena tyrimo autorių Dawną Dudley iš Viskonsino universiteto Madisone.

„Jis taip pat rodo, kad žmonės, kurie jau buvo kartą užsikrėtę Zikos virusu, nėra linkę juo užsikrėsti ateityje, pavyzdžiui per būsimą nėštumą“, – kalbėjo ji.

JAV gimė pirmas Floridoje kūdikis su Zikos viruso defektu

Floridoje antradienį pranešta apie pirmą šioje valstijoje gimusį kūdikį su mikrocefalijos požymiu, o jo motina nėščia buvo užsikrėtusi Zikos virusu, pranešė pareigūnai.

Motina, Haičio pilietė, Zikos virusu užsikrėtė savo tėvynėje ir atvyko į Floridą gimdyti, nurodoma gubernatoriaus Ricko Scotto tarnybos pranešime.

Floridos sveikatos departamentas patvirtino šį faktą.

Zikos virusą platina uodai, bet juo galima užsikrėsti ir per lytinį suartėjimą.

„Spaudžia širdį, sužinojus, kad mūsų valstijoje gimė kūdikis su mikrocefalija, susijusias su Zikos virusu; mintimis ir maldomis esu su motina ir vaiku“, – pažymima R.Scotto pranešime.

Floridos gubernatorius nurodė, kad jis Zikos profilaktikai ir gydymui skyrė 26,2 mln. dolerių, kai federalinis finansavimas įstrigo Vašingtone.

„Olimpiada prasidės jau greičiau nei po 40 dienų, milijonai amerikiečių keliaus per mūsų valstiją į Braziliją ir iš jos, kur Zikos virusas sparčiai plinta, o mes turime tam pasirengti“, – sakė R.Scottas.

Zikos virusas gali sukelti didelių apsigimimų, ypač mikrocefaliją, kai kūdikiai gimsta nenormaliai mažomis galvomis. Suaugusiems šis virusas gali sukelti neurologinių sutrikimų, tarp jų ir retą sindromą, kuris gali būti mirtinas arba sukelti laikiną paralyžių.