Pasak judėjimo „Gydyk atsakingai“ idėjinio lyderio, Įrodymais pagrįstos medicinos draugijos prezidento, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovo profesoriaus Virginijaus Šapokos, Lietuvoje jau kelis dešimtmečius iš eilės medikai yra vis labiau priešinami su visuomene. Viešumoje dažniausiai girdime apie medikų klaidas, įvykusias nelaimes, o informacija apie kasdien išgelbstimas gyvybes, pasiaukojimą ir darbą vardan paciento, visuomenę pasiekia retai.

„Mes esame įsitikinę, kad Lietuvos medikų bendruomenė yra atsakinga, profesionali ir atsidavusi žmogui. Klaidų, žinoma, pasitaiko visiems, o jų išvengti padėtų ne tik naujausi moksliniai įrodymai, modernios diagnostinės technologijos, bet ir racionaliai bei efektyviai organizuotas medicinos personalo kasdieninis darbas, leidžiantis ilgiau ir atidžiau bendrauti su pacientais bei išplėstos šeimos gydytojo galimybės vykdyti ne dispečerio, bet visaverčio paciento asmeninio gydytojo funkcijas. Metas išsklaidyti nepasitikėjimą ir viešai deklaruoti, jog esame atsakingi, visada tokie buvome ir būsime“, – įsitikinęs profesorius V. Šapoka.

„Gydyk atsakingai“ – tai geros valios iniciatyva, kuria siekiama paskatinti visuomenę ir medikus geranoriškam, objektyviam dialogui. „Sieksime į viešumą kelti geruosius medikų darbus, o medikus skatinsime vis labiau savo darbe kliautis tik moksliniais įrodymais pagrįsta medicina, atsiribojant nuo bet kokios įtakos ar darbo „iš inercijos“, trukdančio pakelti akis virš kasdienybės ir keisti profesinius įpročius naujovėmis – moksliniais įrodymais pagrįsta bei personalizuota medicina“, – apie naujojo judėjimo planus pasakoja profesorius.

Esminis įrodymais pagrįstos medicinos tikslas yra padėti parinkti tokį gydymo būdą, kuris būtų geriausias įmanomas konkrečiam pacientui, t.y. individualizuoti gydymą, atsižvelgiant ne tik į konkretų susirgimą, bet ir gretutines ligas ir naudojamų vaistų sąveikas. Kolegoms medikams perteikti susistemintas, naujausiais įrodymais pagrįstos medicinos naujienas, padės judėjimo partneris – Oksfordo universiteto Pasaulinis įrodymais pagrįstos medicinos centras, kurio atstovas Tumas Beinortas konferencijoje skaito pranešimą apie universalią įrodymais pagrįstos medicinos praktiką.

„Gydytojui labai svarbu gebėti sekti ir tinkamai naudotis naujovėmis, o kiekvienam žmogui aktualu, kad gydytojas būtų kompetentingas, sugebantis ne tik išklausyti, bet ir suteikti tinkamą bei racionalią pagalbą. Tam reikalingas nuolatinis žinių atnaujinimas, prieinamos šiuolaikiškos diagnostinės ir gydymo galimybės, kurios, deja, skirtingose medicinos įstaigose nėra unifikuotos. Visiems savaime suprantama, kad žemė ariama ir javai pjaunami jau nebe rankomis. Deja, mūsų gydytojui, priimant sprendimą dėl gydymo, kartais tenka vadovautis tik savo nuojauta, nors pasaulio medicinos bendruomenė yra įvaldžiusi modernius gydymo būdus, profesionalius algoritmus ir technologijas“, – teigia naujojo gydytojų judėjimų lyderis prof. V. Šapoka.

„Šiandien Lietuvos medicinai stinga nešališkų, objektyvių mokslo ir technologijų naujienų sklaidos bei finansavimo – tiek oriam gydytojo gyvenimui, tiek savalaikiam, efektyviam gydymui užtikrinti. Džiaugiamės, jog „Gydyk atsakingai“ idėja buvo išgirsta ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, kuri ketina šį naują daigą palaikyti ir globoti. Atsakinga, moksliniais įrodymais pagrįsta medicina, tikimės, ilgainiui taps Lietuvos standartu, o mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema ją įdiegs kaip efektyvių sprendimų priėmimo įrankį“, – atsakingesnės sveikatos apsaugos sistemos vizija dalijasi prof. V. Šapoka.

Pirmojoje judėjimo konferencijoje pranešimus taip pat skaito Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanas prof. Algirdas Utkus (Genetikos ir genomikos vieta klinikinėje medicinoje), VUL Santariškių klinikų Šeimos medicinos centro direktorius prof. Vytautas Kasiulevičius (Personalizuotos antibiotikų terapijos ateitis), pristatoma VU Visuomenės sveikatos instituto profesoriaus Arūno Germanavičiaus unikali klinikinė patirtis pritaikius personalizuotą psichiatrinį gydymą, pranešimus apie naujoves ginekologijoje, šeimos medicinoje, diagnostikoje skaito kvalifikuoti aukšto lygio specialistai.