Denge karštligė – uodų pernešama, virusinė liga

Denge karštligė yra ūmi virusinė, uodų pernešama liga. Pavojingus virusus dažniausiai platina Aedes aegypti uodai. Denge karštligę platinantys uodai būna aktyviausi dienos metu ir dažniausiai gyvena bei veisiasi netoli žmonių būstų. Pagrindinis infekcijos šaltinis – sergantys žmonės ir beždžionės. Žmogus nuo žmogaus šia liga neužsikrečia. Ligos epideminis paplitimas dažniausiai būna sezoninis, pasireiškia trumpais periodais po lietaus sezono.

Ligai būdinga:
• ūmi pradžia,
• aukšta temperatūra,
• stiprūs galvos, sąnarių, raumenų skausmai,
• pykinimas, vėmimas,
• odos išbėrimai.

Pirmieji ligos požymiai (karščiavimas, galvos, raumenų skausmas) atsiranda praėjus 4-12 d. po infekuoto uodo patelės įkandimo. Išbėrimai dažniausiai atsiranda praėjus 3-4 dienoms nuo sukarščiavimo. Liga trunka apie 10 dienų, bet atstatomasis laikotarpis gali tęstis iki 2-4 savaičių.

Dažniausiai sergama lengva Denge karštlige, tačiau kartais pasireiškia ir sunkesnė ligos forma: Denge hemoraginė karštligė, kuriai būdingas intensyvesnis karščiavimas, kraujavimas, sumažėjęs trombocitų skaičius, padidėjęs kapiliarų pralaidumas. Dar sunkesnė ligos forma yra Denge šoko sindromas – netinkamai gydant, mirštamumas nuo šios ligos gali siekti 15-40 proc.

Dengė karštligė dažnai klaidingai painiojama su tokiomis ligomis, kaip gripas, tymai, maliarija, vidurių šiltinė, skarlatina, leptospirozė.

Denge karšligės paplitimas

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro apibendrintais duomenimis pasaulyje paskutiniais dešimtmečiais ryškiai plinta Denge infekcija. Pasaulio Sveikatos Organizacija teigia, kad Denge virusai kelia grėsmę daugiau nei 2,5 milijardo gyventojų.

Denge infekcija šiuo metu yra endeminė daugiau nei 100 šalių. Liga dažniausiai pasireiškia protrūkiais, kylančiais įvairiuose Afrikos, Pietryčių Azijos, Kinijos, Indijos, Pietų Amerikos, Centrinės Amerikos, Karibų Salyno regionuose. Pastarųjų metu tendencijos rodo, kad egzistuoja didelė Denge karštligės protrūkių tikimybė ir Europos šalyse. 2010 m. pirmą kartą buvo užregistruoti vietinės uodų populiacijos sukelti karštligės atvejai Prancūzijoje ir Kroatijoje, o 2012 m. Denge infekcijos protrūkis buvo registruotas Portugalijai priklausančioje Madeiros saloje – susirgo daugiau kaip 2 tūkstančiai vietinių gyventojų ir turistų iš kitų šalių.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje pavieniai įvežtiniai šios ligos atvejai buvo registruoti 1994, 2003, 2011 ir 2013, 2014 m.

Gydymas

Specifinio gydymo nėra. Karštligės požymiai slopinami didesnio kiekio skysčių vartojimu, temperatūrą malšinančiais vaistais (negalima vartoti aspirino!).

Rekomendacijos keliautojams

Keliautojams nerekomenduojama vykti po liūčių sezono į vietoves, kuriose paplitusi Denge infekcija. Kelionės metu (ar grįžus iš jos) 3-14 dienų laikotarpyje pajutus ligos požymius (karščiavimas, galvos skausmai, bėrimas, kraujosruvos ir kt.) būtina nedelsiant kreiptis medicinos pagalbos ir informuoti apie buvusią kelionę.