Tūlas lietuviško straipsnio autorius stengiasi tokias rekomendacijas paneigti, apeliuodamas vien į interneto forumų gandus ar įvairius pseudomokslinius pareiškimus. Dažniausiai pagrindinis, bet nedeklaruojamas tokių „pareiškėjų“ argumentas yra jų konservatyvios religinės nuostatos, sumišusios su paprastu neišmanymu. Pavadinkime juos mandagiau: „kontracepcijos pavojų ekspertais“.

Veiksminga kontracepcija – žmogaus teisė

Civilizuotame pasaulyje pripažinta, kad efektyvi kontracepcija yra žmogaus teisė, kuri visuomenei teikia naudą. Patikimiausia yra ilgalaikė grįžtama kontracepcija. Tai – hormoninė bei varinė gimdos spiralės ir kontraceptiniai implantai. Jų efektyvumas prilygsta ir net yra didesnis nei ilgalaikės negrįžtamos kontracepcijos – moterų sterilizacijos. Remiantis PSO medicininio tinkamumo kriterijais, gimdžiusioms moterims tai yra viena iš pačių tinkamiausių pasirinkimo priemonių ir ji gali būti naudojama be ribojimų. Jos tinka ir negimdžiusioms moterims, nes vartojimo nauda viršija net teorinę žalą. Nepaisant mitų ir gandų, spiralės nesukelia lyties organų uždegimų. Jais susergama dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų, o ne dėl gimdos spiralių. 

Heraldas Stankevicius
Varinė spiralė nesukelia aborto. Ji tinka skubiai kontracepcijai, nes stabdo implantaciją, bet negali nutraukti nėštumo, jei jau implantacija yra įvykusi. Hormoninė spiralė sutirština gimdos kaklelio gleives. Todėl spermijai negali pasiekti kiaušinėlio. Taip pat slopinama ir lytiniu keliu plintanti infekcija, todėl sumažėja dubens uždegiminės ligos rizika. „Pavojų ekspertai“ klysta: hormoninė spiralė neskatina gausių kraujavimų. Ji gydo sunkius kraujavimus ir todėl leidžia išvengti gimdos pašalinimo operacijos. Šiandien daugumos ES šalių metodinėse rekomendacijose hormoninė gimdos spiralė, o ne gimdos pašalinimas, yra pirmo pasirinkimo ir efektyviausia sunkių ir gausių kraujavimų iš gimdos gydymo priemonė. 

Sumažina vėžio riziką

Įdėjus gimdon hormoninę spiralę, tik labai nedidelis kiekis hormonų patenka į kraują. Tiek mažai, kad tik 15 proc. moterų sutrinka ovuliacija. Maždaug kas penkioliktai hormoninės spiralės vartotojai dėl ovuliacijos sutrikimų retkarčiais gali susidaryti funkcinės kiaušidžių cistos. „Pavojų ekspertams“ reikėtų žinoti, kad būtų grubi klaida tokias cistas operuoti ar „gydyti“ kokiais nors vaistais, nes per 2–3 mėnesius jos sunyksta be gydymo. Tik itin retais atvejais tokios cistos gali užsisukti arba plyšti. Tačiau ir tada nebūtinai reikia chirurginio gydymo.

Iš hormoninės spiralės į kraują per parą patenkančio vienas hormono dozė yra nuo penkių iki aštuonių kartų mažesnė, negu yra vienoje kontraceptinėje tabletėje su mažu hormonų kiekiu. Todėl spiralės hormonai daugiausia „sunaudojami“ pačioje gimdos gleivinėje, o tas truputis, kuris patenka į bendrą kraujotaką tikrai nedidina svorio, neskatina osteoporozės, krūtų skausmų, nedidina giliųjų venų trombozės rizikos ar kitokio, dažniausiai mitinio, sveikatos sutrikdymo. Kadangi spiralės hormonai daugiausiai veikia gimdos gleivinę, jie turi stiprų apsauginį bei gydomąjį poveikį gimdai ir jos gleivinei: apsaugo nuo liguisto gimdos gleivinės išvešėjimo ir jį gydo, labai sumažina gimdos vėžio riziką, efektyviai gydo gausias menstruacijas, mažina su gimdos mioma susijusį kraujavimą, gydo endometriozę. Ir visa tai ne gandai, o patikimais klinikiniais tyrimais patvirtinta tiesa. 

Vaisingumas atsinaujina

Vytautas Klimas
Ne visų moterų gimdos gleivinė vienodai greitai prisitaiko prie hormonų. Per pirmuosius 4–6 mėnesius gali pasitaikyti neciklinių tepliojančio pobūdžio kraujavimų iš lyties organų. Tai nekenkia sveikatai, dėl tokio kraujavimo nereikia susilaikyti nuo intymių santykių. Tai yra veikiau ne šalutinis poveikis, o hormoninių spiralių ypatybė ar ta nedidelė kaina, kurią kai kurios moterys turi sumokėti už hormoninių spiralių teikiamus privalumus sveikatai. Po pirmųjų kelių mėnesių mėnesinės tampa labai negausios, o kai kada net ir pranyksta. Nei sveikatai, nei ateities vaisingumui tai tikrai nekenkia, todėl laikoma ne trūkumu, o privalumu, nes gerina moterų gyvenimo kokybę. PSO rekomendacijos, paremtos daugeliu labai patikimų klinikinių tyrimų, nurodo, kad hormoninė spiralė yra labai patikima ir saugi kontraceptinė priemonė, tinkanti ir negimdžiusioms moterims. Ištraukus spiralę vaisingumas atsinaujina jau pirmą mėnesį. Todėl bandyti pastoti galima iš karto. Nereikia jokių pertraukų mitiniams „organizmo išsivalymams“. 

Kodėl slenka plaukai – gal kelią perbėgo juoda katė?

Apie plaukų slinkimą ir hormonines spirales reikėtų pakalbėti atskirai. Plaukai auga iš galvos skalpo odoje esančių plaukų folikulų. Plaukų augimo stadijos yra trys. Pirmoji stadija – anagenas, kai plauko folikule vyksta plauko baltymo keratino sintezė ir plaukas auga. Ši stadija gali trukti nuo dvejų iki šešerių ar net septynerių metų, bet tikrai ne visą gyvenimą. Po šios stadijos prasideda katagenas. Jo metu aktyvus plauko augimas nutrūksta ir plaukas ruošiasi iškritimui. Trečioji stadija yra telogenas, kai plauko folikulas „ilsisi“, o plaukas iš jo iškrinta, kad po kelių mėnesių ciklas prasidėtų iš naujo. Jeigu turite ilgus ir tankius plaukus, vadinasi, daugelis jūsų galvos plaukų folikulų jau kelerius metus yra anageno stadijoje. Tačiau turime jus nuliūdinti: tai nesitęs amžinai. Nors anageno stadijos trukmė priklauso nuo genetinių veiksnių bei bendros moters sveikatos būklės, katageno ir telogeno stadijos tikrai ateis. Ir plaukai turės iškristi, kad po kelių mėnesių galėtų vėl augti iš naujo. Kai daugiau nei keli procentai galvos plaukuotosios dalies folikulų pereina į katageno bei anageno stadiją, atrodo, kad plaukai slenka „kuokštais“. Tai gali sutapti arba nesutapti su nėštumu, kontracepcijos vartojimu, kokia nors liga ar tiesiog stresą keliančiu įvykiu ir t. t. Tačiau „po to“, nevisada ir nebūtinai reiškia „dėl to“ . Hormoninė spiralė čia tiek pat kalta, kaip ir per kelią perbėgusi juoda katė ar agurkų valgymas. Gaila, kad ne visi „kontracepcijos pavojų ekspertai“ tai išmano.

Straipsnį parengė LSMU ligoninės Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytojas akušeris ginekologas Heraldas Stankevičius bei VUL Santariškių klinikų Moters fiziologijos centro gydytojas akušeris ginekologas dr.Vytautas Klimas.

Daugiau įdomių ir vertingų sveikatos, psichologijos naujienų – mūsų „Facebook“ paskyroje . Prisijunk ir apie viską sužinok pirmas!


Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (842)