Michaelas Mosley iš BBC News nusprendė tai ištirti.

Makaronai taip eina į kūną, kadangi sudaryti iš angliavandenių, o kai angliavandeniai virškinami skrandyje, jie suskyla ir pasisavinami kaip paprasti cukrūs. Dėl šių cukrų, kraujo gliukozės lygis šauna į dangų, o siekdama jį išlyginti, kasa kliūsteli insuliną.

Jei insulinas savo darbą atlieka teisingai, staigus gliukozės pakilimas taip pat staigiai ir baigiasi, o kai tai nutinka – jūs vėl alkanas. Būtent todėl dietologai rekomenduoja vietoje baltos duonos naudoti viso grūdo ir skirtingų grūdų juodą duoną, kadangi joje daug maistinių skaidulų, lėčiau ir ne taip staigiai išskiriančių gliukozę į kraują.

Bet ar yra būdų, kurie pakeistų jūsų išsivirtus makaronus taip, kad kūnas juos virškintų labiau kaip skaidulas? Mosley'is peržvelgė neseniai BBC 2 laidoje „Trust Me, I'm a Doctor“ vykdyto eksperimento rezultatus ir išsiaiškino, kad makaronų išvirimas ir atvėsinimas pakeičia jų struktūrą taip, kad jie tampa „atspariu krakmolu“.

Kitaip nei angliavandeniai, atsparus krakmolas skrandyje nesuskyla – ir nesukelia gliukozės lygio šuolių ir kritimų, – o keliauja į storąją žarną, kur veikia kaip maistinės skaidulos.

Tai reiškia, kad jei išsivirsite makaronų ir juos atvėsinsite, jūsų kūnas virškins juos labiau kaip skaidulas, o ne angliavandenius, sakė Denise Robertson, maitinimosi fiziologijos vyr. lektorė iš Surrey universiteto.

Na, aišku,šalti makaronai sveikesni, bet juk 99 atvejais iš šimto, šilti makaronai skanesni. Ar atšalusius makaronus pašildžius, situacija pasikeičia?

Chrisas van Tullekenas iš „Trust Me, I'm a Doctor“ ir UCL, surinko keletą savanorių ir atliko eksperimentą. Tris dienas, kas keletą savaičių, jie tuščiu skrandžiu turėjo valgyti šviežiai išvirtus, šaltus ir pašildytus makaronus su česnakais ir pomidorais. Kiekvieną iš tų dienų, dvi valandas po makaronų valgio, kas 15 minučių, jie davė kraujo mėginius, tad C. van Tullekenas ir jo komanda galėjo stebėti ir lyginti jų kraujo gliukozės lygio pokyčius.

Savo rezultatus M. Mosley praneša per BBC News:

„Kaip ir tikėtasi, šalti makaronai sukėlė mažesnį gliukozės ir insulino padidėjimą kraujyje, nei šviežiai išvirti makaronai. Bet atradome tai, ko niekas nesitikėjo – išvirti, atvėsinti ir vėl pašildyti makaronai darė dar didesnį poveikį. Ar tiksliau, darė dar mažesnį poveikį kraujo gliukozei. Tiesą sakant, jie sumažino kraujo gliukozės lygį 50 proc. Tai užtikrintai rodo, kad makaronų pašildymas juos pavertė netgi dar „atsparesniu krakmolu“. Tai nepaprasti rezultatai, kurių niekas anksčiau nematavo.”